„Tokom uzorkovanja na pomenutom lokalitetu nije uočena promena organoleptičkih osobina vode reke Nišave (boja vode, miris vode i vidljive otpadne materije)“, navodi se u saopštenju Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA). Izmerena vrednost amonijačnog azota (1.95 mg/l) odgovarala je V klasi kvaliteta površinskih voda.
Sa druge strane, vrednosti opštih fizičko-hemijskih parametara, poput pH vrednosti, elektroprovodljivosti, rastvorenog kiseonika, procenta zasićenosti vode kiseonikom, nitrita, nitrata, ortofosfata, hlorida i sulfata, su odgovarale propisanim graničnim vrednostima za prvu i drugu klasu kvaliteta površinskih voda.
Prema preporukama Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ zbog povećane koncentracije amonijaka u Nišavi voda za piće iz individualnih bunara pored reke Nišave ne sme se koristiti za piće i pripremu hrane. Isključuje se i njena upotreba u svrhu rekreacije, ribolova, korišćenja ulova i drugih aktivnosti u njenoj neposrednoj blizini.
Vazduh u Pirotu nema čeestice amonijaka
Poslednja merenja SEPA-a pokazuju da u Pirotu nema prekoračenja granične vrednosti amonijaka u vazduhu, saopštilo je danas Ministarstvo zaštite životne sredine.
Koncentracija amonijaka je danas u 7:00 sati iznosila 7 mikrograma po kubnom metru ( µg/m3), dok je jučerašnja dnevna vrednost bila 9 µg/m3. Maksimalna dozvoljena koncentracija amonijaka za tri sata je 200 µg/m3, dok je dnevna granična vrednost je 100 µg/m3.
Nije bilo ni prekoračenja satnih (350 µg/m3), ni dnevnih (125 µg/m3) graničnih vrednosti sumpor-dioksida.
Koncentracije suspendovanih čestica RM10 juče su bile prekoračile dnevnu graničnu vrednost (50 µg/m3) i iznosile su 64 µg/m3.
Agencije za zaštitu životne sredine nastaviće da prati kvalitet vazduha u Pirotu i pravovremeno obaveštavati javnost o dobijenim rezultatima, navodi Ministarstvo.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com