img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Strip

Prezir prema samom sebi

05. oktobar 2022, 20:19 Nikola Dragomirović
nikad covekGORE
Copied

Nikad čovek je delo u kome užas dolazi iznutra, iz psihe jednog odurnog čoveka koji u isto vreme izaziva i sažaljenje i gnušanje

Doskora se ime Osamu Dazai retko spominjalo izvan granica Japana. Ovaj, jedan od najpoznatijih i najčitanijih japanskih pisaca, u širim krugovima naše, ali i svetske čitalačke publike, uglavnom je doživljavan kao opskuran.

nikad covek
…

Nedavno je počelo više da se govori o Osamuu Dazaiju, zahvaljujući činjenici da su njegova dela ušla u javni domen, odnosno mogu da se prevode i štampaju bez plaćanja autorskih prava. Od 2019. do danas na druge jezike prevedeno je više njegovih romana nego tokom sedam decenija posle 1948, kada je pisac tragično okončao svoj podjednako tragičan život. Izuzetno inteligentan, ali i privlačan ženama, Dazai je uvek pratila zla sudbina, poput tamne senke.

Rođen je 1909. godine kao Šuđi Cušima u gradiću Kanagiju, prefektura Aomori. Bio je osmo dete u imućnoj porodici. Mnogi će kasnije tvrditi da je za njegovu setnu prirodu i začudan karakter zaslužna činjenica da su ga uglavnom odgajale porodične sluge zbog očevog odsustva i bolesti majke. Odrastao je u neprilagođenog čoveka sa duboko ukorenjenim revoltom prema okolini.

Rjunosuke Akutagava mu je bio najveći literarni uzor, a njegovo samoubistvo ga je gurnulo u kreativnu krizu iz koje je tražio izlaz u alkoholu i prostitutkama. Nekoliko puta je pokušavao da se ubije, a onda se 1948. godine sa ljubavnicom utopio u kanalu Tamagava u Tokiju.

U kratkoj literarnoj karijeri nekoliko puta je izazvao velike skandale narušavajući javni moral, pa ga se porodica više puta odricala. Na isti način je reagovala i zbog njegovog učešća u levičarskim pokretima.

Prvi put je upotrebio pseudonim Osamu Dazai 1933. godine, potpisavši tako priču Ressa (Voz). Tada je prvi put upotrebio i stil autobiografskog pisanja iz prvog lica, što će biti zaštitni znak njegovih najvećih dela. U tom stilu je pisan i Nikad čovek (Ningen Shikkaku, 人間失格), njegov najpoznatiji roman i drugo najčitanije književno delo u Japanu, nastao 1948. godine i objavljen neposredno pred njegovo samoubistvo.

U romanu Nikad čovek Dazai je sažeo svoj život u liku Obea Jozoa, opisavši događaje koji su ga nagnali da posmatra sebe kao nekoga ko je diskvalifikovan da vodi normalan život, ko nikad neće biti čovek.

Odličan primer savršene stripske adaptacije jednog književnog dela, posebno nekog tako snažnog i mračnog kao što je Nikad čovek, nedavno je objavljen pod tim nazivom na srpskom jeziku u izdanju beogradskog Stalkera, skoro istovremeno sa čak dva prevoda romana kod drugih izdavača – Izopštenik kod Žira i Nečovek kod Tanesija.

Stalkerov adut u odnosu na druga dva izdavača je Đunđi Ito. Ovaj mangaka (autor koji radi japanske stripove – mange) jedan je od najpoznatijih autora horora u modernom stripu. Njegova najpoznatija dela – Uzumaki, Tomie, Gjo i Fragmenti strave – već je objavio beogradski Darkwood, i brzo je stekao popularnost kod domaće publike.

Đunđi Ito se nije bez razloga prihvatio adaptacije baš Dazaijevog remek-dela, iako sam roman ne spada u domen tipičnih podžanrova ovog mangake. Nikad čovek je roman ispunjen unutrašnjom teskobom, samoprezirom, očajem na ivici ludila i razmišljanjima o nepripadanju socijalnoj sredini. Ali nije per se horor u kome strava dolazi od spoljnih faktora i misterija van granica spoznaje, kakve su tipične Itove mange. Nikad čovek je delo u kome užas dolazi iznutra, iz psihe jednog odurnog čoveka koji u isto vreme izaziva i sažaljenje i gnušanje. A ako se Đunđi Ito i u šta razume u svom stažu mangake, to je da dočara gnušanje i sažaljenje.

Ova hororična tragedija u tri čina je doslovna adaptacija književnog predloška, koja u svim glavnim crtama prati život Jozea Oboa, preslikanog lika samog Dazaija. Đunđi Ito njegovu unutrašnju teskobu oslikava u metaforama svojih tipičnih groteski, i uvek se zaustavlja na korak od granice natprirodnog, ne prelazeći prag realizma koji je Osamu Dazai zacrtao u svom romanu, konstantno se poigravajući sa njegovim narušavanjem.

Retko se sreće delo u stripu koje toliko snažno prenosi osećanje samoprezira glavnog aktera i stvara nelagodu kod čitalaca samim sledom događaja i introspekcija. Najbliže bi mu bio izvrsni Blast Manija Larsenea, u kome glavni lik Polza Manćini neodoljivo podseća na Jozua Oboa, ali u žanru više koketira sa trilerom nego hororom. Fascinantno je u kolikoj meri oba ova ostvarenja uznemiruju, ali i nagone da se nastavi sa čitanjem.

Nikad čovek na kraju zadaje najjači udarac dok prikazuje egzistenciju kao ultimativni užas sa kojim se čovek može susresti – mučenje koje svojom brutalnošću nadilazi svaki drugi scenario. Kada u mangi Obo sretne samog Dazaija, poručuje mu: “Obojici nam je teško da i dalje glumimo komediju.” Ito sučeljava autora sa njegovim alter egom rečima koje sugerišu da je obojici suđeno da egzistiraju kao neko ko se pretvara da je pripadnik ljudskog roda u komediji života. Te su reči u neku ruku ispunjene većim užasom od svih mogućih grafičkih groteski i horor scenarija koje je Đunđi Ito tokom karijere oslikao tušem.

Dazai je u stvarnom životu, na veliku žalost, odlučio da se iz te komedije isključi svojom voljom u hladnim vodama kanala Tamagava. Alternativa da egzistira poput Jozea Oboa, lišen cilja i emocija, činila mu se kao veći užas.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Mozaik

Veštačka inteligencija

26.jul 2025. Tijana Stanić

Test modernog doba: Kako da prepoznate ChatGPT tekst

Veštačka inteligencija je sve naprednija, a AI detektore je lako prevariti. Mogu li se uopšte prepoznati tekstovi koje nije napisao čovek

Evropsko prvenstvo u košarci

25.jul 2025. I.M.

Američki novinar: Nikola Jokić igra za Srbiju na Eurobasketu

Američki mediji očigledno nešto znaju, što još uvek ni u Srbiji ne znaju, jer ni srpski reprezentativci nisu mogli da potvrde da će najbolji igrač na svetu igrati za nacionalni tim

Četvrti toplotni talas

25.jul 2025. Jelena Kozbašić / Klima 101

Četvrti toplotni talas u Srbiji: Ekstremne vrućine kao nova normalnost

Balkan i istočni Mediteran suočavaju se sa četvrtim toplotnim talasom ovog leta, dok temperature u Grčkoj, Turskoj i južnoj Srbiji prelaze 42 stepeni Celzijusa. U Srbiji je od početka godine zabeleženo čak osam toplotnih talasa, što je višestruko više od proseka iz druge polovine 20. veka

Hodanje: Jedan od najlakših načina da se poboljša zdravlje

Zdravlje

24.jul 2025. N. M.

Naučno istraživanje: Ne morate da hodate 10 000 koraka dnevno

Prema istraživanjima, više hodanja može smanjiti rizik od demencije, depresije i umiranja od raka, a ujedno je dobro i za srce. Najnovije brojke pokazuju da je oko 7000 koraka dovoljno za dobro zdravlje

Ilustracija

Srbija

24.jul 2025. N. M.

Velike vrućine prazne Gružansko jezero

Veliki broj toplotnih talasa i velikih vrućina ovog leta doveo je do zabrinjavajuće niskog nivoa vode u Gružanskom jezeru u centralnoj Srbiji

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure