Srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden. Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde nekad bile važne
Beograd, 08 – 16. novembar 2024.
istraživanje telefonsko, reprezentativni uzorak,
1000 ispitanika
Ovaj tekst predstavlja nastavak onog prošlonedeljnog, o političkom raspoloženju građana Beograda, u kojem smo preneli i analizirali stavove o nekim konkretnim temama koje se tiču prestonice (saobraćaj, most, Ekspo, gradonačelnik), kao i političkog života u Srbiji generalno.
Istraživanje je novembarsko i, takoreći, “staro” mesec dana. Doduše, rađeno je posle tragedije sa nadstrešnicom, ali pre ovog studentskog protesta koji je u srpske političke procese uneo jednu novu dinamiku. Objavljeni tekst nije sadžavao stranačke niti lične rejtinge. Bio je najavljen jednom kratkom vešću na portalu “Vremena” i objavljen u štampanom izdanju. Ali, uprkos tome, bio je zapažen i, razume se, opljunut u rezimskim medijima, pa i (i to ne samo jednom?!) od Gospodara lično.
Iskreno sam se pitao – zašto? Odnosno, šta je po sredi. I čini mi se da tu (ne računajući psihološke faktore) postoje dva glavna razloga. Pre i iznad svega: Predsednik ne može da podnese da postoji bilo šta, bilo koja institucija, važna ili nevažna, bilo koji medij, istraživačka agencija, bilo šta, veliko ili malo – a što on lično ne kontroliše. I to je verovatno njegov najveći problem sa NSPM-om, kao i novinom u kojoj je pomenuti tekst izašao.
Druga stvar je nešto konkretnija, mada takođe povezana sa prvom. Vučić, naime, zna da, nakon litijuma i nadstrešnice, ne može baš da “cveta cveće” (pa ni rejting) ni u njegovo(m) odnosno SNS “preduzeće”. O konkretnim brojkama (pa i razmerama pada, da li je blag ili ozbiljan) možemo razgovarati ovako ili onako. Ali svojim besmislenim i agresivnim napadom Vučić je pokušao, pa i delimično uspeo, upravo da to, kao i uopšte bilo kakvu smislenu, a od strane njega nekontrolisanu debatu na temu rejtinga u korenu saseče i spreči.
...….
PREVENTIVNI UDARI
Šta znače stranački rejtinzi (pogotovo opozicioni) kada je savršeno jasno da na sledeće izbore – kad ih bude i ako ih bude – verovatno ni vlast, a opozicija svakako neće izlaziti ni približno u ovakvom formatu i ovoliko rascepkana? To ne znači da će biti jedinstveni (kao što apsolutna većina opoziciono nastrojenih birača želi i očekuje), niti da će eventualne opozicione kolone biti optimalne i logične (verovatno neće). Ali, makar zbog instinkta opstanka i samoodržanja, svakako neće ići baš ni “svaka vaška obaška”.
Dakle, rejtinzi trenutno ne znače mnogo. Pogotovo ne relativno male, ponekad i mikroskopske, međusobne razlike u veličini opozicionih političkih aktera. Ali itekako znači kada se vidi da, uprkos udvoričkoj mantri o “istorijskom rejtingu”, kao i trijumfu na onim nesrećnim junskim izborima, vladajuća stranka u prestonici ima 36 odsto podrške, te da sa sve tradicionalno (ne)pouzdanim partnerima iz SPS, imaju u zbiru, najviše, nekih 41-42 odsto.
A da je rejting manje-više takav (a za Srbiju, kao što rekoh, dodajte još maksimalno 4-7 odsto i to je to) znao je verovatno i sam Vučić – i zato nas je preventivno napao. Da onda kada objavimo rejtinge i brojke može reći: “A, pa to nema veze, to su oni prevaranti, koji ne rade nego izmišljaju rezultate”.
Ali tu sada postoji jedna važna napomena zbog koje i nisam hteo da puštamo bilo kakve stranačke i lične rejtinge bez makar i kratkog propratnog teksta. Neće, naravno, to niti bilo kakvo drugo propratno objašnjenje sprečiti Predsednikove kritike i napade. Nema tog objašnjenja koje će umiriti ili zadovoljiti režimske talibane i botove kada dobiju direktivu ili kada se osete ugroženim. Ali je bitno da makar oni zainteresovani i dobronamerni dobiju što korektniju informaciju i sliku.
ZASEBNA OPOZICIONA GRUPACIJA
Čak i neki lični i politički prijatelji često nisu srećni zbog naših rezultata. A glavni razlog tog nezadovoljstva (sem ponekad nerealnih očekivanja) leži u stavci “opozicija, ali ne znam za koga”, a koju smo poslednjih meseci preformuslisali u “sigurno protiv vlasti, ali ne znam tačno za koju stranku”. No, suština je ista. Naime, već duže vreme postoji jedan relativno stabilan blok od nekih čak 15-20 odsto ispitanika koji je i po sopstvenoj izjavi, a i po stavovima po konretnim pitanjima, jasno i nedvosmisleno antirežimski nastrojen, ali nema čvrstu, ili, bolje reći, nema skoro nikakvu opozicionu stranačku identifkaciju.
Oni su, rekoh, jasno opozicioni, ali (trenutno?) nisu stranački izjašnjeni. Ima ih sigurno i među čitaocima ovog teksta. Vlast i Vučića ne podnose isto, ili čak možda i više od “običnih” opozicionih birača. Ali su probirljivi, ćudljivi, često razočarani, ili, naprotiv, previše optimistični da bi se zadovoljavali konkretnom političkom ponudom. Tretirati njih kao obične “apstinente” i ljude bez političkog stava naprosto nije istinito i nije fer. Ali, ako bismo ih tako tretirali (kao “neopredeljene”), kao što čine neke agencije i kolege, onda bi njihovi procenti bili proporcionalno raspoređeni na sve političke aktere (a što znači najviše na SNS, mada bi i opozicionim strankama pripalo poneko parče) i svi bi bili srećni. Mi ih, međutim, tretiramo kao zasebnu opozicionu grupaciju sve dok se neki izbori ne približe. A onda ćemo videti da li će na kraju biti “obični” apstinenti (i time usrećiti Vučića) ili će se uliti u neku opozicionu maticu.
...…
Što se, pak, ocena tiče, one možda nisu pouzdaniji, ali svakako jesu informativniji politički indikator od “golih” rejtinga. Ali i one zahtevaju određeno tumačenje i dodatno objašnjenje. Jer nisu, svojevremeno, visok stranački rejting, masovni skupovi i kolektivna euforija pri pomenu njegovog imena preporučili Vojislava Koštunicu za frontmena koalicije koja će, na kraju balade, u jesen dvehiljadite, pobediti Miloševića. Doslovno ničeg od toga nije bilo. Ali preporučile su ga “srednje ocene”, ali još više – i pre svega – ubedljivo najmanji broj “jedinica” u odnosu na druge kandidate za izazivača, a nije da ih nije bilo, i nisu bili nimalo bezvezni.
Znao sam lično neke od ljudi koji su učestvovali u tom “selektovanju”, a sa jednim sam i drugovao. I rekao mi je bukvalno sledeće: “Nije tu bilo potrebe za nekim velikim filozofiranjem. Čim smo videli ocene, bilo je jasno da je Voja taj. A bilo je jasno i Zoranu”. (Toliko o mantri, popularnoj u nekim krugovima, kako je, u tom trenutku, “svako mogao pobediti Miloševića”. E, pa nije.)
No, ostavimo sad po strani diskusiju na temu “šta bi bilo kad bi bilo” (ali možda i “šta će biti kad će biti”). Na to leto od pre skoro četvrt veka podsetio sam samo radi ilustracije kako su ocene važne, neretko čak i važnije od trenutnog rejtinga. Ali i tu su stvari donekle promenile. I to takođe na gore.
Vučićev režim ima skoro bezgranična sredstva i još neiscrpniju volju da ta sredstva (zlo)upotrebljava i koristi za blaćenje političkih protivnika, kao i svih koji se u nekom trenutku nađu na putu njegovoj svevlasti. Zato, nažalost, nije puka fraza i nije alibi ako kažemo da bi ta združena medijsko-politička mašinerija za tili čas – ili za nekoliko meseci – verovatno demonizovala čak i jednog patrijarha Pavla, kao što su, uostalom, periodično činili i sa njegovim bliskim saradnicima i velikim duhovnicima poput mitropolita Amfilohija i vladike Atanasija, onda kada su im se ovi suprotstavili povodom Briselskog sporazuma i predaje severa KiM.
OPOZICIONI ORDEN
...…
Šta to ima za posledicu u kontekstu našeg istraživanja i naše tabele sa ocenama? Pa, za početak to da srednje ocene (pa i ocene uopšte) više skoro ništa ne znače jer SNS armija ocenjuje slično kao što i glasa. Dakle, “Aci pet, njima svima jedan (ili nula, ako može, obavezno nula)”. A naročito onima koji se u nekom trenutku izdvajaju kao akutno ili potencijalno opasni po režim. Što znači da se lavina negativnih ocena dobijena od strane režimskih glasača može tretirati maltene i kao svojevrsni opozicioni orden.
Hoću reći da je u ocenjivanju sve manje nijansi, a upravo su nijanse ovde bile važne. Zato, na primer, Ana Brnabić ima tek nešto slabije ocene od Aleksandra Vučića iako su im politički profili i gabariti, najblaže rečeno, kao nebo i zemlja. I zato, recimo, Vučićevom staroradikalskom, ksenofobnom i homofobnom biraču “ič” ne smeta Anin manjinski (“hrvatski”) NVO ili LGBT bekgraund. Jer je Ana “naša”. To jest, “Acina”. A Aca je “naš”, to jest, njihov. A oni njegovi.
Nasuprot toj falangi, stoji dosta difuzno, kolebljivo i raspršeno opoziciono telo, manje ili više skeptično prema svim opozicionim liderima i u očajničkoj (a u datom kontekstu i naivnoj) potrazi za tzv. “novim licem” koje će ih konačno izbaviti iz naprednjačke diktature. Pri čemu će i to “novo lice”, ako se uopšte i pojavi i zbilja u nekom trenutku zapreti da bi moglo ugroziti vladajući poredak, za tili čas postati “staro”, odnosno biva provučeno kroz režimsko tabloidno blato i završava u istom loncu sa ostalom opozicionom sabraćom.
Zato moramo priznati da je Vučić skoro uspeo. Ili je bio vrlo blizu da uspe potpuno. Ne da ostvari svoje megalomanske snove o veličini i “istorijskom značaju”, već da trajno i definitivno upropasti, podeli, zaglupi, zatruje i zavadi građane Srbije. Njegovo pozivanje na “pristojnu Srbiju” deluje doslovno groteskno u kontekstu načina na koji je na vlast došao i načina na koji vlada, tj. na vlasti opstaje.
Ako je, povremeno, iz taktičkih razloga, donekle i morao da menja nastup i retoriku, strategiju i metodologiju nije menjao uopšte, sem što ih je tehnički usavršavao i prilagođavao. A proizvodnja neprijatelja, verbalna agresija i medijska manipulacija bile su i ostale temelj, stub i kruna te “politike”. Pri čemu je jedina stvarna promena bila to što je, sticajem istorijskih okolnosti, to jest, zbog straha da od globalnih moćnika ne bi opet dobio po nosu, morao da glumi “kooperativnost” – i da se sa “spoljnjeg” preorijentiše na “unutrašnjeg” neprijatelja.
I “ferceralo” mu je skoro savršeno. Ali u prirodi je takvih sistema da su porozni i krti. Odnosno da se, čak i kad su naoko savršeni, neočekivano lako urušavaju i lome u sudaru sa nekim iznenadnim problemom ili anomalijom u matriksu. Bilo da se problem zove “nadstrešnica”, bilo da se zove “studenti”.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Studenti su posle Novog Sada, masovno odmarširali iz različitih univerzitetskih centara do Kragujevca, a sada je u planu novi protest i potencijalno novo pešačenje do Niša. O tome kuda vode protesti i treba li studenti da sami iznesu promene, čitajte u novom broju „Vremena”
Zašto je Vučić primoran da formira iznuđenu i tunjavu vladu? Zbog čega Srbija iz februara 2025. više nije ista ona zemlja iz oktobra 2024? Kako je šef države došao u iznudicu da mu nijedan potez koji već tri meseca povlači ne radi posao? Gde je u svemu ovome opozicija, kako da se rasani i šta treba da shvati
Prodaja delova Junajted grupe od državnog Telekoma stvara gotovo monopolistu na polju medijskog sadržaja. Kad se tome dodaju udari na male i nezavisne medije, pejzaž u kojem se građani Srbije informišu poprima još tamniju nijansu crne
Sad se diže ova generacija, koja se samo još sama od sebe nije ogradila, ide peške, nosi i ikone i krstove i ferari zastave, peva i Bilećanku i Ko to kaže, ko to laže, Srbija je mala, a sa njima Bošnjaci iz Pazara ruku pod ruku, i dok se ovi krste nakon 15 minuta tišine, uče dovu i klanjaju stojeći, kako je jedino i obavezno za mrtve. “Prvi put se osećam kao građanin ove zemlje”, rekao je jedan od studenata iz Novog Pazara
Mlad i pametan svet pokuljao je na ulice i sa sobom poneo duhovitost. Humor je važan za oslobađanje od straha, ali ne samo to – on je supstancijalno politički
U Srbiji više niko ne zna o čemu priča njen predsednik, novinare kažnjavaju na pravdi boga, aferaške velmože proglašavaju za svece, a nosioci javnih funkcija šire javnu sablazan. Ljudi – dokle ćemo tako
Niko kome lopatom nije odstranjen deo mozga ne veruje da su studenti obezbedili najveću stranu investiciju ikada, odnosno da su dobili tri milijarde evra da sruše vlast i otcepe Vojvodinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Nezadovoljstvo naprednjačkim upravljanjem Beogradom polako ali sigurno gazi preko opštinskih međa i “urbano-ruralne” granice. Naime, svega 27,8 odsto građana Beograda SNS-SPS vladavinu glavnim gradom ocenjuje kao “sposobnu i efikasnu”, dok čak 40,1 procenat smatra da je “nesposobna i koruptivna”. A raspoloženje prema aktuelnom gradonačelniku još je i gore od toga
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!