Prvo je, pre nešto više od godinu dana, zapaljen kiosk predsednika jagodinskih demokrata. Nekoliko meseci kasnije zapaljena je kuća vlasnika nedeljnika "Štampa", a tokom oktobarskih događaja zapaljen i predajnik privatne TV K-21. U ponedeljak ujutro pred vratima svog stana, zverski i podmuklo, tupim udarcima s leđa ubijen je novinar Milan Pantić, dopisnik "Večernjih novosti"
Sa tri zverska i podmukla udarca tupim predmetom s leđa u ponedeljak ujutro oko 7.30 prekinut je životni i novinarski put Milana Pantića, dopisnika „Večernjih novosti“ iz Jagodine. Pantić je široj javnosti bio poznat po objektivnim i beskompromisnim tekstovima o kriminalu u brojnim pomoravskim kolektivima. Pored Pantića je tog jutra ostala lokva krvi i vekna i po hleba, koju je poneo u stan žureći da stigne na zakazani telefonski razgovor. Taj jezivi prizor kao da je podsetio na neku od biblijskih priča u kojoj se kaže da se do hleba, ili pravde, teško dolazi bez krvi i muke. Tu životnu istinu Pantić je dobro upoznao, što ga je svrstalo u red najuglednijih novinara nedeljnika „Novi put“ i Radija Jagodine, a kasnije među najčitanije novinare „Večernjih novosti“.
PRETEĆEPORUKE: Čestit i objektivan, britak na peru, Pantić nije prezao od argumentovanog pisanja o malverzacijama moćnika koji sebe smatraju nedodirljivima.
Očigledno je, međutim, da u ovim smutnim vremenima istina mnogima smeta, a naša obnovljena država za ovih nekoliko meseci od oktobarske demokratske revolucije, još nije smogla snage da se razračuna sa mafijašima i kriminalcima. Mnogo je Pantićevih tekstova moglo da zasmeta, a još ima onih koji sebe smatraju moćnim, bez obzira na promene koje su se u društvu dogodile. Tako se u „Večernjim novostima“ pominju tekstovi o malverzacijama i korupciji u popovačkoj Cementari, Jagodinskoj pivari, AIK-u, konfekciji Resava…
Supruga ubijenog novinara kaže da su Pantiću, kao i celoj porodici, nepoznati glasovi često pretili telefonom zbog njegovih tekstova i da su zbog toga pre dve godine bili prinuđeni da promene broj telefona, ali su pretnje i dalje stizale, ostajući zabeležene na telefonskoj sekretarici. Po rečima Pantićeve supruge Živke, radnici SUP-a su joj tek posle ubistva rekli da su im se nepoznata lica danima vrzmala oko zgrade. Pantićeve kolege iz Jagodine kažu da on na pretnje nije mnogo obraćao pažnju jer je bio uveren da savesno radi svoj posao, ali ima i onih koji sada tvrde da je pretnje prijavljivao SUP-u.
Govorile su o tome i njegove kolege iz matične redakcije, jagodinskog „Novog puta“, na komemorativnom skupu. Oglasili su se Udruženje novinara Srbije, novinari Pomoravlja, novinari Kragujevca, Slobodan Orlić, savezni ministar za informisanje, nevladine organizacije… Svi su oni konstatovali da, kako je to formulisao ministar Orlić, snage mraka i diktature još nisu pobeđene i da su i dalje spremne da novinarima sude i dosuđuju čak i smrtne kazne.
TOG JUTRA PORODICA JE OSTALA BEZ HLEBA: Ulaz u kome je ubijen Milan Pantić
„Svesni smo odgovornosti koju nosi javna reč, i posledica koje donosi oštra kritika, ili objavljivanje vesti o našoj kriminalizovanoj stvarnosti, ali smo svesni i činjenice da vesti ili kritike, ma kako bile oštre, nisu ni izbliza razlog za svirepa, brutalna i zverska ubistva novinara, a da čak ni takva ubistva kakva se danas događaju, a kakva su se događala još samo u pretcivilzacijsko doba, ne mogu sprečiti da istina dođe do javnosti“, ističe se u protestu novinara Jagodine i Pomoravskog okruga koji je upućen Vladi Republike Srbije, Ministarstvu pravde i Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Da li je novinara Milana Pantića ubila prejaka reč, ili se to u Srbiju lagano i jezovito ponovo uvlači ćutanje jer niko ne sme glasno ni da misli? Ili su to poslednji trzaji jednog prohujalog i čudovišnog režima? Ili jednostavno period koji moramo da prođemo? Odgovor na ova pitanja stići će veoma brzo, ali teško da će, ma kakav on bio, utešiti Milanovu suprugu Živku i sedamnaestogodišnjeg sina Nemanju.
NERASVETLJENISLUČAJEVI: Doduše, za sada, odgovora, odnosno rezultata istrage još nema, iako je novopostavljeni načelnik MUP-a za Pomoravski okrug Boža Đorđević izjavio da su sve policijske snage na ovom području mobilisane i usmerene ka rešavanju ovog gnusnog ubistva.
Mnogo šta, međutim, još nije saopšteno i mnogi događaji još su nerasvetljeni. Tako se u Jagodini i Pomoravlju još pominje nekoliko slučaja vezanih za medije i javne ličnosti. Pre nešto više od godinu dana, naime, na stotinak metara od zgrade SUP-a zapaljen je kiosk Petra Jovanovića, predsednika lokalnih demokrata i sadašnjeg predsednika SO-a Jagodina. Samo nekoliko meseci kasnije usred grada zapaljena je kuća Gorana Milanovića, vlasnika nedeljnika „Štampa“, a u vreme oktobarskih događaja izgoreo je predajnik prve privatne pomoravske televizije TV K-21 iz Jagodine, vlasnika Perice Stepanovića. Ni o jednom od ova tri slučaja nadležni organi još nisu izdali nikakvo saopštenje, iako je jagodinski „Novi put“ pre nekoliko meseci objavio poduži tekst s naslovom preko cele strane „Ko to žari i pali?“.
Da li je taj koji žari i pali toliko moćan, ili će nedelo ipak izaći na videlo? I pre ubistva novinara Milana Pantića jagodinski demokrati su na konferenciji za štampu najavili proteste ukoliko Vlada ne promeni novopostavljenog načelnika MUP-a. Mnogo pitanja traži odgovore, koji posle ubistva Milana Pantića moraju brzo da se nađu.
Mafijaši slobodno šetaju
„Povodom zverskog i mučkog ubistva našeg dragog kolege i prijatelja Milana Pantića izražavamo najoštriji protest protiv svih zločinaca i mafijaša koji se još uvek slobodno šetaju ulicama noseći u sebi Zlo. Takođe, protestujemo i protiv nadležnih državnih organa koji nisu pokazali primerenu efikasnost ni u ovom, kao ni u mnogim drugim slučajevima – što upućuje na zaključak da do pravih, a toliko očekivanih i željenih promena još nije došlo. Doduše, dogodile su se one u politici i naša zemlja ponovo se vratila u svet. Dogodile su se i u novinarstvu, koje može da služi za primer i bude zvezda vodilja celom društvu, ali se, nažalost, nisu dogodile i u celom našem društvu, u kome još ima kancerogenog tkiva. Međutim, vekovima je poznato da se istina ne može ubiti i da od prave reči nema odbrane“, kaže se u saopštenju zajedničke redakcije RTV Jagodina i nedeljnika „Novi put“, u kojoj je Milan Pantić proveo punih 15 godina i u koju je do poslednjeg dana svakodnevno navraćao.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Oni nas ubijaju i dok ubijaju, deru se kako njih neko hoće da ubije. A zapravo, za sve navedeno oni su počinioci, nalogodavci, saučesnici i pomagači. I to je jasnije sve većem broju ljudi. Propagandni balon u koji su zatvorili ljude preko svojih ogavnih kvazi-medija lagano puca. I iz njega izviruje samo onaj srednji prst, krvavi srednji prst kojim će sami sebi isterati oči
U suženom i opustošenom političkom polju, opozicione partije još uvek ne uspevaju da istupe. Zato je sastanak predstavnika svih opozicionih lista najmanje što mogu da urade. Tu su partije koje imaju poslanike u Narodnoj skupštini plus Proglas plus Kreni-promeni. Svi oni bi trebalo da se nađu na istom mestu i probaju da se dogovore šta im je činiti. Da li neko ne voli Đilasa, Sava ili Radomira – nikoga u Srbiji ne zanima
Gojko Božović, pisac, izdavač i jedan od inicijatora ProGlasa
Pobuna mladih ljudi, studenata, ali i srednjoškolaca, unela je čitav niz novih elemenata u društveni i politički život. Na prvom mestu, pobuna studenata obnovila je nadu u Srbiji. Studenti su upalili svetlo i to se svetlo više ne može ugasiti. Ta vedrina, ta živost, taj trijumf života i novih ideja, ta oslobođenost od starih formi, starog i prevaziđenog mišljenja, starih strahova i maligne propagande – to je dah slobode koji je zemlja dugo priželjkivala, ali nije imala ni sreće ni snage da ga se domogne
Gotovo niko ne može da popiše koliko prosvetnih kolektiva po Srbiji kraj januara dočekuje u štrajku.Iako su se iz vlasti na početku protesta hvalili kako čak 80 odsto od 1700 škola u Srbiji radi potpuno a 11 odsto delimično – podaci sa terena govore drugačije
“Nije jednostavno kada ministarka prosvete i premijer prete inspekcijom, ali do sada se svaki put ispostavilo da su pretnje stvarale suprotan efekat i proizvodile još veći bunt” kaže za “Vreme” Aleksandar Markov, bivši predsednik Foruma beogradskih gimnazija
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!