"Medijska ruta" odabrana je jer je jedan od zahteva protesta – ukidanje rijaliti programa – ponovo aktuelan na Pink televiziji. Građani su nadvožnjaku nedaleko od mosta Gazela uzvikivali "Ostavke, pa robija"
Devetnaesti protest „Srbija protiv nasilja“ završen je u petak uveče u Beogradu. Skup je bio zakazan u 19 sati ispred Vlade Srbije, odakle su građani, Ulicom kneza Miloša, Bulevarom kneza Aleksandra Karađorđevića, stigli do zgrade TV Pink.
Ovo je bio prvi put da je okupljanje ispred Vlade Srbije, a ne ispred Skupštine, zbog probe za promociju najmlađih oficira, zbog čega je, između ostalog, i pomeren protest „Srbija protiv nasilja“.
Ova „medijska ruta“ odabrana je jer je jedan od zahteva protesta – ukidanje rijaliti programa – ponovo aktuelan na Pink televiziji. Naime, prvobitno je vlasnik TV PINK Željko Mitrović rekao da će ukinuti rijaliti, i skratio tada trajanje rijalitija Zadruga. U septembru, kao da se ništa nije dogodilo, počeo je sa emitovanjem rijaliti „Elita“ sa gotovo istom formom i učesnicima kao Zadruga.
Foto: FoNet
Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić izjavila je na protestu, komentarišući današnje navode predsednika Srbije Aleksandra Vučića o izborima, da ništa novo nije rekao.
Ona je u razgovoru za N1 istakla da opozicija traži razdvajanje izbora, odnosno da prevremeni beogradski i parlamentarni izbori budu održani do kraja godine, a da se lokalni i pokrajinski izbori održe u redovnom terminu naredne godine. Tepić je naglasila da SSP već 18 meseci traži beogradske izbore zbog nelegitimne vlast, a parlamentarni izbori su došli kao zahtev nakon dva masovna ubistva, jer vlast ignoriše zahteve protesta „Srbija protiv nasilja“. „Izbori su jedini način da se ispune zahtevi protesta, da se promeni vlast i da ih neka druga vlast ispuni“, istakla je Tepić.
Na pitanje da li će se odazvati konsultacijama koje je pominjao predsednik Srbije, Tepić je rekla da one nisu ustavna obaveza i da ne vidi čemu konsultacije sa čovekom koji ništa nije uradio. Ona je dodala da veruje da će se opozicija držati zajedno i zauzeti zajednički stav prema konsultacijama.
Građani su takođe, ispunili nadvožnjak nedaleko od mosta Gazela, i uzvikivali „Ostavke, pa robija“.
Grbović: Verujem da neće biti zvaničnog poziva
Predsedik Pokreta slobodnih građan Pavle Grbović rekao je večeras, komentarišući najvu predsednika Srbije da će održati konsultacije o izborima, da će sačekati zvanični poziv, ali da veruje da ga neće biti.
On je za televiziju N1 rekao da je Vučić izbore najavio šest puta ove godine, ali nikada zvanično. „Nećemo da reagujemo na takvu vrstu medijskih najava, koja je za njega raskusurivanje sa opozicijom između hvatanja za parizer i krompir iz potrošačke korpe. Sačekaćemo da dobijemo poziv“, rekao je Grbović.
Lutovac: Mi tražimo slobodne izbore
Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Lutovac izjavio je večeras da opozicija traži odvojene izbore, prevremene beogradske i parlamentarne do kraja godine i da nemaju o čemu da se konsultuju, osim o prelaznoj vladi koja bi izbore raspisala sa poštenim uslovima.
„Ako je Aleksandar Vučić, kada je rekao da je spreman za izbore, mislio na one koje je do sada raspisivao, to nisu izbori. Mi tražimo slobodne izbore. Nemamo oko čega da se konsultujemo, očekujemo da se raspišu parlamentarni i beogradski izbori“, rekao je Lutovac za N1. Prema njegovim rečima, jedina tema konsultacija može biti neka prelazna vlada, koja bi izbore raspisala po poštenim uslovima. Lutovac je dodao da ako vlast misli da raspisuje izbore pod uslovima kao do sada, imaće kampanju na ulicama u celoj Srbiji.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nedelja iza nas deluje kao uvod u poslednju fazu kuvanja kosovske žabe. Šta se saznalo prethodnih dana? Ima li Srbija “crvene linije”? Gde je napravljena najveća greška? Koliko je kosovske Srbe, u kombinaciji sa proračunatom tišinom vlasti, koštalo busanje predsednika u grudi i hvalisanje da će ih Beograd zaštititi po svaku cenu? Koliko ih je koštala podrška Srpskoj listi i ćutanje na pogrešne poteze srpske države? Ponovo se čuje ono – a šta sad? Problem je što svaki put kada se to pitanje postavi, obično kao reakcija na još jednu akciju kosovskih vlasti usmerenu protiv srpske zajednice, istovremeno mogućih i konstruktivnih odgovora sve je manje. Korak po korak
Šta god da je bila suštinska svrha Vulinove posete Moskvi, ona se po Vučića nije završila onako kako je želeo. Vulinov zadatak je valjda bio da ovom posetom demonstrira daljnju bliskost Srbije i Rusije. Umesto toga, Vučić je kao rezultat sastanka Vulina i ruskog predsednika dobio šamarčinu od Putina, koji ga je pozvao da prisustvuje samitu BRIKS u Kazanju
Istraživanje NSPM
11.septembar 2024.Đorđe Vukadinović i istraživački tim NSPM
Za dva meseca intenzivne režimske kampanje procenat protivnika Rio Tinta je sa 55,5 porastao na skoro 60 odsto. A opao je – doduše, neznatno – i broj pristalica projekta “Jadar” (na ispod 25 procenata od ukupnog broja izjašnjenih). A na pitanje ko će imati najveću korist od eventualnog otvaranja rudnika litijuma, samo 21,7 odsto ispitanika reklo je da su to “građani Srbije”, dok ukupno skoro tri četvrtine smatra da će najveću korist imati Rio Tinto, Nemačka i “sadašnja vlast”
Ko se usudio da nezakonito prisluškuje inspektore za borbu protiv droga koji su otkrili Jovanjicu i uhapsili Koluviju, kao i da takve razgovore iz nezakonitog prisluškivanja poturi među dokaze u postupku protiv njih
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković zarađuje 752.363 dinara mesečno, ali prema imovinskoj karti na računu nema ni žute banke. Ona bar pare mlati transparentno za razliku od ostatka otuđene vrhuške režima
Za Ministarstvo kulture upitan je uticaj monografija o Aniti Mančić i Egonu Savinu na "kvalitet kulturnog života", pa je odbilo da pomogne Udruženju dramskih umetnika Srbije da ih objavi. Šteta što nismo dovoljno naivni i neiskusni pa da poverujemo u to
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!