U Beogradu je ovih dana temperatura tokom dana uglavom iznad 30 stepeni. Subjektivni osećaj onih koji se nađu na ulici između, recimo, 12 i 18 sati da je bar 35. A onih koji na stajalištima čekaju gradski prevoz, koji uporno ne dolazi, verovatno i 40 stepeni.
Slika na većini stanica je ista. Među onima koji čekju na prevoz čuje se da gradski prevoz nikad nije bio gori, da se nikad duže nije čekalo. Putnici su uglavnom nervozni. Sklanjaju se u hladovinu, tamo gde je ima. Tamo gde je nema nervoza je još već.
“Ovo sa prevozom je počelo da bude nepodnošljivo. Napolju sve gori, a ja pola sata čekam prevoz”, kaže vidno nervozna Marija, buduća maturantkinja, koju je reporte “Vremena” zatekao na stajalištu kod Beograđanke. “Da sam znala, pa da sam bar kupila flašicu vode. Sad ni da odem do trafike. Sve se nadam da će konačno da naiđe trola.”
Marko kojeg smo zatekli na stanici u Bulevaru Mihajla Pupina na Novom Beogradu kaže da kad ide u centar grada prevoz još koliko toliko funkcioniše jer na tim stancima prolazi veliki broj linija.
“Međutim, juče sam na Tošinom bunaru 55 minuta čekao da dođe autobus 71 koji jedini odatle vozi do moje zgrade. Sipao sam gorivo na pumpi koja je tu u blizini, shvatio sam da sam zaboravio novčanik i krenuo na autobus da odem po njega. Pre si bar mogao da preko SMS-a ili aplikacije proveriš kad stiže prevoz, pa da znaš da li da ga čekaš ili da se snalaziš. Ovako, na ovoj vrućini niti da krenem peške, niti da čekam”, priča nam Marko.
Da je bilo prema obećanjima gradonačelnika Aleksandra Šapića, Beograđani bi već odavno preko aplikacije mogli da vide kad će im doći prevoz koji čekaju.
Međutim, te aplikacije još nema. Poslednje obećanje koje je stiglo jeste da će ona biti dostupna ove nedelje.
Za sada se zna će se preko nje, osim praćenja kad će da naiđe vozilo, moći i plaćati karta tako što će se u aplikaciju upisati broj platne kartice. Neki od sugrađan sa kojima smo razgovarali su skeptični.
“Sve ovo sa prevozom je toliko traljavo da nisam baš siguran da bih im u tu aplikaciju ostavio broj moje kartice. Inače, sve kupujem onlajn i nije mi problem tako da plaćam, ali sa ovim nisam baš siguran”, skeptičan je Bogdan sa kojim smo razgovarali. „Sigurnije mi je da plaćam SMS-om iako me oderu za onu provoziju operaterima.“
Kako kaže, do devet ujutru još je sve u redu na liniji 16, ali ako poslom malo kasnije krene u grad, onda se autobus redovno čeka po 15 i više minuta.
I korisnici društvneim mreža komentarišu stanje gradskog prevoza u Beogradu.