Aktivisti poručuju da se neće pomeriti iako je došla interventna policija u opremi za razbijanje demonstracija. Neki od njih su privedeni. Krivce za potencijalnu ekološku katastrofu vide u nestručnoj gradskoj upravi Novog Sada na čelu sa Milošem Vučevićem
Nekoliko desetina aktivista okupilo se u utorak rano ujutru na Šodrošu u blizini Novog Sada, kako bi sprečili početak izgradnje gradilišta koje je država poverila kineskoj kompaniji „CRBC“ za novi most preko Dunava.
Oko lokaliteta je formiran živi zid kako bi se sprečilo da kineski radnici postave ogradu oko gradilišta. Aktivisti poručuju da se neće pomeriti, iako je na došla interventna policija u opremi za razbijanje demonstracija. Za kineske radnike imaju samo jednu „Go home“ (Idite kući).
Kako prenose lokalni mediji, radnici kineske fabrike „CRBC“ došli su jutros oko šest časova sa radnim prslucima kako bi nastavili izgradnju mosta, a nakon toga aktivisti su započeli protest i od tada ih sprečavaju da rade. Na društvenim mrežama širi se snimak hapšenja aktivista. Na jednom od njih vidi se kako više policajaca pokušava da savlada i uhapsi jednu ženu.
Okršaj građana i policije počeo je kada je policija počela da legitimiše okupljene aktiviste, ali ne i radnike kineske firme. Do eskalacije je došlo kada je jedan od radnika zamahnuo čekićem na aktivistkinju.
Kako prenose mediji sa lica mesta situacija je napeta. Građani se odupiru i ne veruju da će policija nasilno razbiti proteste jer „nisu njihove plate toliko velike da bi gazili građane“. Dok je jedna aktivistikinja za televiziju N1 izgovarala te reči, policijac u kordonu je više puta šutnuo.
Već nekoliko meseci aktivisti na različite načine pokušavaju da spasu lokalitet Šodroš, gde je još u junu počelo uklanjanje drveća. Aktivisti iz „Survivor kampa“ su „živi zid“ oko planiranog mesta izgradnje formirali samo dan nakon što su neformalno obavešteni da će jake policijske snage omogućiti domaćoj kompaniji Milenijum tim da nastavi proces deminiranja Kameničke ade kako bi se pripremio teren za gradnju.
U ponedeljak su aktivisti poručili da će, ako treba, svojim telima braniti svako drvo. „Jasno je da je jedini razlog moć ove mašine da do 50 centimetara u dubinu sve pred sobom uništi i sravni sa zemljom za vrlo kratko vreme, kompletan biljni i životinjski svet koji joj se nađe na putu“, poručili su aktivisti.
Smatraju da su glavni krivci za ekološku katastrofu u najavi čelnici Grada Novog Sada na čelu sa gradonačelnikom Milošem Vučevićem.
S.P./021/N1
Ćitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nedelja iza nas deluje kao uvod u poslednju fazu kuvanja kosovske žabe. Šta se saznalo prethodnih dana? Ima li Srbija “crvene linije”? Gde je napravljena najveća greška? Koliko je kosovske Srbe, u kombinaciji sa proračunatom tišinom vlasti, koštalo busanje predsednika u grudi i hvalisanje da će ih Beograd zaštititi po svaku cenu? Koliko ih je koštala podrška Srpskoj listi i ćutanje na pogrešne poteze srpske države? Ponovo se čuje ono – a šta sad? Problem je što svaki put kada se to pitanje postavi, obično kao reakcija na još jednu akciju kosovskih vlasti usmerenu protiv srpske zajednice, istovremeno mogućih i konstruktivnih odgovora sve je manje. Korak po korak
Šta god da je bila suštinska svrha Vulinove posete Moskvi, ona se po Vučića nije završila onako kako je želeo. Vulinov zadatak je valjda bio da ovom posetom demonstrira daljnju bliskost Srbije i Rusije. Umesto toga, Vučić je kao rezultat sastanka Vulina i ruskog predsednika dobio šamarčinu od Putina, koji ga je pozvao da prisustvuje samitu BRIKS u Kazanju
Istraživanje NSPM
11.septembar 2024.Đorđe Vukadinović i istraživački tim NSPM
Za dva meseca intenzivne režimske kampanje procenat protivnika Rio Tinta je sa 55,5 porastao na skoro 60 odsto. A opao je – doduše, neznatno – i broj pristalica projekta “Jadar” (na ispod 25 procenata od ukupnog broja izjašnjenih). A na pitanje ko će imati najveću korist od eventualnog otvaranja rudnika litijuma, samo 21,7 odsto ispitanika reklo je da su to “građani Srbije”, dok ukupno skoro tri četvrtine smatra da će najveću korist imati Rio Tinto, Nemačka i “sadašnja vlast”
Ko se usudio da nezakonito prisluškuje inspektore za borbu protiv droga koji su otkrili Jovanjicu i uhapsili Koluviju, kao i da takve razgovore iz nezakonitog prisluškivanja poturi među dokaze u postupku protiv njih
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković zarađuje 752.363 dinara mesečno, ali prema imovinskoj karti na računu nema ni žute banke. Ona bar pare mlati transparentno za razliku od ostatka otuđene vrhuške režima
Za Ministarstvo kulture upitan je uticaj monografija o Aniti Mančić i Egonu Savinu na "kvalitet kulturnog života", pa je odbilo da pomogne Udruženju dramskih umetnika Srbije da ih objavi. Šteta što nismo dovoljno naivni i neiskusni pa da poverujemo u to
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!