Kao ključne faktore za ovakvu odluku agencija Mudis ističe povoljne izglede za privredni rast u srednjem roku, izgrađenu otpornost ekonomije na nepovoljna kretanja iz međunarodnog okruženja, uređene javne finansije, fiskalni prostor za reakciju na potencijalne šokove i uspeh u sprovođenju strukturnih reformi.
Agencija navodi da je Narodna banka Srbije efikasnom monetarnom politikom u prethodnim godinama prvo smanjila inflaciju sa dvocifrenog nivoa s početka prošle decenije, a da je potom očuvala na nivou ispod četiri odsto od 2013. do polovine 2021. godine.
Navodi se i da je rast inflacije u prethodne dve godine bio posledica eksternih faktora i da će zatezanje monetarne politike doprineti vraćanju inflacije u željene granice. Stabilni izgledi za povećanje kreditnog rejtinga odražavaju ocenu agencije da će Srbija sačuvati fiskalnu disciplinu i nastaviti sa strukturnim reformama.
U izveštaju se navodi i da je očuvanje kreditnog rejtinga Srbije rezultat dobrih perspektiva domaće ekonomije koja se oslanja na dinamičnu prerađivačku industriju, povoljnu investicionu klimu i obrazovanu radnu snagu, što sve zajedno doprinosi tome da priliv stranih direktnih investicija bude visok i rasprostranjen.
Ističu se i predvidiv institucionalni ambijent i „politička stabilnost“ koja pogoduje kontinuitetu ekonomske politike.
Kada je reč o makroekonomskim izgledima, rejting agencija Mudis pored opadajuće inflacije očekuje i ubrzanje privrednog rasta tokom sledeće godine i vraćanje na pretpandemijsku putanju rasta od četiri odsto 2025. godine.
Pored toga, ističu znatno smanjenje tekućeg deficita platnog bilansa, njegovu punu pokrivenost stranim direktnim investicijama i rekordan nivo deviznih rezervi.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com