img
Loader
Beograd, 15°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Lepote i čari Hladnog rata

23. октобар 2024, 21:52 Đorđe Randelj
foto: d. kujundžić / tanjug
Copied

Znate li ko je Magnus Karlsen? Kladio bih se u šta hoćete da za njega nikad nije čulo 90 posto čitalaca, a i što bi čuo kad to baš i nije nešto važno “za znati”. Pa nekako ispada da ovo “Vreme uživanja” počinjem baš glupim pitanjem.

Glupljim ili jednako glupim kao što bi bilo pitanje – znate li ko su Mihail Talj, Spaski, Larsen, Korčnoj, Petrosjan, Karpov, Kasparov, Gligorić, Ljubojević ili Robert Bobi Fišer, sa akcentom na ovog poslednjeg, ludog Amerikanca, koji je jednu staru igricu sa 16 belih i isto toliko crnih drvenih figurica, igru zvanu šah, uzdigao do teške artiljerije Hladnog rata, ili jednostavnije – poluvekovnom nadmetanju ili bar nadmudrivanju između Istoka i Zapada, tj. Rusa i Amerikanaca.

Da, dragi moji, jedan mladi, tihi i neupadljivi Norvežanin Magnus Karlsen je danas ono što su nekad bili Fišer i Spaski, Karpov i Kasparov, pa i sam Miša Talj… on je ni manje ni više nego svetski prvak u nekad toliko popularnoj igri zvanoj šah koja, međutim, od pada Berlinskog zida kao da i ne postoji, o njoj više nema ni razgovora, ni vesti u novinama, na radiju, na televiziji.

Dakle, najslavniji Norvežanin posle Ibzena i Hamsuna je prvak sveta u šahu, ako se može reći “slavan” za nekog za koga niko ne zna da li je košarkaš, glumac ili pisac-disident (bez obzira što demokratski Zapad nema disidente, ali ko zna da je taj Magnus baš sa Zapada)… najslavniji, velim, samo što to više nikom nije važno, ili bar nije onoliko važno kao kad su naše dokolice bile duže i sadržajnije, dublje i kreativnije. I kad si imao protiv koga da se boriš, pripremaš i uzdižeš – do najboljeg sebe.

I u sportu i u šahu, kao i u ratu, naravno, najbolje se narod uzdigne i ujedini ako se o protivniku priča sa dužnim, pa i preteranim poštovanjem. Da, baš preteranim, jer treba i preuveličati, iskonstruisati, nakititi, slagati, kad već ceo narod naučiš da sportski uspesi nisu samo potvrda dobrog telesnog i zdravstvenog vaspitanja novih pokoljenja, nego je to dokaz rasne nadmoći tvog naroda ili, još smešnije i pogubnije (a na takmičenjima se to ponekad pokaže i kao korisnije), nadmoćnosti tvog društveno-političkog sistema nad tamo nekim nazadnim kapitalističkim imperijama, pa još i monarhijama.

Eto, recimo, setimo se samo Sergeja i Aleksandra Belova. Ne pamti se ono košarkaško finale sa Olimpijade u Minhenu samo zato što su Amerikanci prvi put izgubili, nego je to celom svetu bila pobeda SSSR-a nad SAD, koju je cela Istočna Evropa doživela i kao uverljivi trijumf komunizma nad kapitalizmom. Zato je Istočna Nemačka imala najbolje plivačice na svetu, Bugarska atletičarke, Rumunija gimnastičarke… te devojke su njihove države na razne dozvoljene i nedozvoljene načine pripremale za nešto mnogo “više od igre”, a one su imale i treći, najveći motiv – da iz tih država zauvek odu.

Ali nesta Hladnog rata, nesta opasnih neprijatelja, pa nesta i motivacije. Niko se više ne bori “iz petinih žila”, nego su lopta, reket, skije ili sanke danas samo novac ili razbibriga. Treniraš i đipaš tek da te vide devojčice. Kako je i trebalo da bude, oduvek.

I sad na kraju da vas pitam – šta je uopšte bio taj Hladni rat, koji se, evo, već 35 godina sve manje spominje, a pola planete za njega zna samo iz priče, ona polovina koja se u poslednje tri i po decenije tek rodila. Najstariji ga pamte po strahu od konačnog rešenja ljudskog boravka na ovoj planeti, mi nekadašnji “bumeri” (iz bebi-bum generacije), a danas već i sedamdesetogodišnjaci pamtimo ga po komičnim situacijama iz (mahom čeških i mađarskih) filmova i još komičnijeg švercerskog turizma od Trsta po farmerice i na Istok sa paketima “vegete”, žvakaćih guma i najlon čarapa da kinjimo rusku sirotinju.

Obe supersile su ostale bez onog strašnog, pretećeg veleprotivnika, pa su i vojni budžeti smanjivani, što je i američke i ruske generale bacalo u očaj i prevremene penzije, a tiho se odustalo i od svih onih zaista nepodnošljivo skupih svemirskih letova. Jer se 1969. Gagarin nije slao u svemir zbog radoznalosti i naučnog istraživanja, nego da se bude uspešniji i pametniji od ovozemaljskih Amerikanaca, kao što osam godina kasnije Nil Armstrong nije zakoračio na Mesec zbog Meseca, nego zbog ovozemaljskih Rusa.

I na kraju, ne radujem se što ćete ime Norvežanina Magnusa Karlsena zaboraviti čim preletite ovu stranicu u “Vremenu” jer je to direktna posledica nestanka one klackalice između dva politička i vojna bloka na kojoj smo mi “bumeri” proveli najlepše godine. Najlepše, jer smo tad jednostavno bili mladi.

A šahovsku tablu ćete viđati samo još na ponekoj klupi na Kalemegdanu gde sede penzioneri kojima još nije javljeno da je srušen Berlinski zid. A i ko da im javi kad ni naša vlast, ni njeni mediji to još nisu primetili. Pa ni oni koji samo njih gledaju i slušaju.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vreme uživanja
09.јул 2025. Miloš Zekić

Prađed mi je bio jači

Vreme uživanja 

02.јул 2025. Uroš Mitrović

Vimbldon

Vreme uživanja

25.јун 2025. Nebojša Broćić

Moji izbori

19.јун 2025. Bojana Rubinjoni

Lepota čitanja

11.јун 2025. Bojana Šumonja

Parče Menhetna

Komentar

Komentar

Požari i poplave u rajhu korupcije

Srbija nije spremna za požare, oluje i poplave, ali je predsednik Aleksandar Vučić spreman da od svega napravi propagandu

Nemanja Rujević

Komentar

Policijska tortura: Zašto se tužilaštvo i MUP prave ludi?

Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice

Davor Lukač

Komentar

„Antisrbin“ i „blokader“: Pumpaj Nole!

Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Povezane vesti

Šah

23.септембар Ivan Milenković

Karlsen kao buldožer

Na upravo završenom Svetskom prvenstvu u brzopoteznom šahu, Francuz Alirez Firuzja je delovao, najblaže rečeno, nemoćno pred Norvežaninom Magnusom Karlsenom, koji je doslovno sve vreme đuskao (!) na stolici i ludo se zabavljao, dok je Firuzja sve dublje tonuo u nemoć i jad

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure