img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Sport i politika

„Zlatni Evropljani“: Nastup sportista tzv. Kosova na Olimpijskim igrama u Parizu

10. јул 2024, 12:04 B. B.
Foto: AP/Michel Euler
Copied

Olimpijski tim „Republike Kosovo“ učestvovaće na Olimpijskim igrama u Parizu pod neskriveno pompeznim sloganom „Zlatni Evropljani“. Neizvesno je kako će se sportisti iz Srbije ponašati u slučaju da se nađu na istom takmičenju sa nekim od kosovskih olimpijaca. Ranije im je sugerisano da siđu sa postolja ako se na njemu nađu sa sportistima „takozvanog Kosova“

Olimpijski tim Kosova na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine biće sastavljen od devet sportistkinja i sportista, od čega se njih šestoro svojim rezultatima kvalifikovalo na Igre, dok su ostali dobili univerzalni poziv.

Listu predvode olimpijske šampionke, džudistkinje Distria Krasnići i Nora Đakova, i još tri džudistkinje – Laura Fazliu, Akil Đakova i Lorijana Kuka.

Kosovo će u ženskom boksu predstavljati Donjeta Sadiku, u atletici to će biti Gresa Bakraći, a u plivanju Hana Beiki i Adel Šabović, piše Kosovapress.

Problem etničke pripadnosti

Adel Šabović bio je među poslednjim sportistima kojeg je olimpijski tim Kosova svrstao u svoje redove, a prema pisanju Radija Slobodna Evropa, razlog tome je možda bila Šabovićeva etnička pripadnost.

Poreklom iz Peći, Šabović, koji živi u Sjedinjenim Američkim Državama, dobio je poziv Svetske federacije vodenih sportova (FINA) da predstavlja Kosovo na Olimpijskim igrama.

Poziv je usledio jer je od kosovskih plivača imao najviše bodova na rang listi FINA, ali se njegovom izboru protivio Plivački savez Kosova koji je u planu imao da u Pariz pošalje drugog plivača.

Predsednik Plivačkog saveza Kosova Agron Zećiri objasnio je da ta organizacija ima ekskluzivno pravo da predlaže sportiste koji će učestvovati na Olimpijskim igrama. Plivački savez Kosova je u nekoliko navrata spomenuo etničku pripadnost Šabovića i njegovih roditelja.

Predsednik plivačkog kluba Ilirida iz Kosova Polja Ardian Hamiti izrazio je sumnju da je Plivački savez pokušao da spreči Šabovićev odlazak na Olimpijske igre jer dolazi iz redova bošnjačke zajednice.

„Videli smo divlju kampanju u kojoj je Adel nazivan Srbinom, a u nekim slučajevima i Rusom. Mislim da takva kampanja ne bi trebalo da se dešava na Kosovu“, rekao je Hamiti.

„Zlatni Evropljani“

Olimpijski komitet Kosova pokrenuo je u junu 2024. godine kampanju podrške svojim sportistima koji će učestvovati na Olimpijskim igrama u Parizu i tada je odlučeno da će kosovska olimpijski tim koristiti slogan „Zlatni Evropljani“ (Golden Europeans), što bi, valjda, trebalo dodatno da motiviše takmičare.

„Od Tokija 2020. imali smo slogan ‘Zlatno Kosovo’, a ovoga put smo odlučili da budemo ‘Zlatni Evropljani’ i da pokažemo svetu da ovo Kosovo zna da pobedi, da postigne uspehe na međunarodnoj areni i na najvećem svetskom takmičenju kao što su Olimpijske igre“, naveo je rukovodilac odseka za medije Kosovskog olimpijskog komiteta (KOK) Kuštrim Krasnići.

Među aktivnostima koje je KOK planirao je olimpijski kviz na Radio televiziji Kosova, lansiranje promotivnog videa, prezentacija uniformi i kosovskih olimpijaca i olimpijski festival u centru Prištine.

Ulazak Kosova u MOK

Kosovski olimpijski komitet osnovan je 1992. godine, ali je punopravni član Međunarodnog olimpijskog komiteta postao 9. decembra 2014. godine.

Tadašnji predsednik Olimpijskog komiteta Srbije (OKS) Vlade Divac rekao je tada da je takav epilog mogao da se nasluti, jer je Međunarodni olimpijski komitet (MOK) prethodno primio Kosovo u privremeno članstvo.

Divac je rekao da nije bio iznenađen prijemom Kosova u MOK i naveo da je OKS o tome razgovarao sa MOK-om, ali da je OKS „sportska organizacija, a ne politička, tako da idemo dalje“.

Odgovarajući tada na pitanje novinara da li će se srpski sportisti takmičiti sa onima sa Kosova, Divac je istakao da OKS tu situaciju mora posmatrati na sportski način.

„Imao sam sličnu situaciju 1992, kada smo udaljeni sa Olimpijskih igara. Prema tome, insistiram da ovu situaciju gledamo sportskim očima, a da pustimo političarima da odlučuju“, rekao je tada Divac.

Dosadašnji uspesi

Prvo učešće na nekom međunarodnom takmičenju sportisti Kosova ostvarili su na Evropskim igrama u Bakuu u Azerbejdžanu, a prvi put su na Letnjim olimpijskim igrama učestvovali 2016. godine u Rio de Žaneiru kada je džudistkinja Majlinda Kelmendi osvojila i prvu medalju za Kosovo, i to zlatnu.

Džudistikinje Distria Krasnići i Nora Đakova osvojile su zlato na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. godine.

Šta uraditi u slučaju „bliskog kontakta“

S obzirom na to da Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova, postavlja se pitanje kako bi olimpijci iz Srbije trebalo da se ponašaju u slučaju da se na nekom takmičenju u Parizu susretnu sa sportistima sa Kosova.

Zvaničnog uputstva nema, ali bi kao uputstvo (a možda i ne bi) mogla da posluži izjava nekadašnjeg ministra sporta Vanje Udovičića 2016. godine.

On je tada rekao da je srpskim sportistima „preporučeno“ da siđu sa postolja ako se na njemu, eventualno, nađu sa sportistima sa Kosova.

Istini za volju, Udovičić je pojasnio da je odluka ipak na samim sportistima, a takav stav tada je branio i tadašnji direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju, a današnji šef diplomatije Marko Đurić.

Olimpijske igre u Parizu biće održane od 26. jula do 11. avgusta 2024. godine i na njima će se oko 10.500 sportista boriti za više od 300 medalja.

Tagovi:

Kosovo Olimpijske igre Sport
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure