img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Sport i politika

„Zlatni Evropljani“: Nastup sportista tzv. Kosova na Olimpijskim igrama u Parizu

10. jul 2024, 12:04 B. B.
Foto: AP/Michel Euler
Copied

Olimpijski tim „Republike Kosovo“ učestvovaće na Olimpijskim igrama u Parizu pod neskriveno pompeznim sloganom „Zlatni Evropljani“. Neizvesno je kako će se sportisti iz Srbije ponašati u slučaju da se nađu na istom takmičenju sa nekim od kosovskih olimpijaca. Ranije im je sugerisano da siđu sa postolja ako se na njemu nađu sa sportistima „takozvanog Kosova“

Olimpijski tim Kosova na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine biće sastavljen od devet sportistkinja i sportista, od čega se njih šestoro svojim rezultatima kvalifikovalo na Igre, dok su ostali dobili univerzalni poziv.

Listu predvode olimpijske šampionke, džudistkinje Distria Krasnići i Nora Đakova, i još tri džudistkinje – Laura Fazliu, Akil Đakova i Lorijana Kuka.

Kosovo će u ženskom boksu predstavljati Donjeta Sadiku, u atletici to će biti Gresa Bakraći, a u plivanju Hana Beiki i Adel Šabović, piše Kosovapress.

Problem etničke pripadnosti

Adel Šabović bio je među poslednjim sportistima kojeg je olimpijski tim Kosova svrstao u svoje redove, a prema pisanju Radija Slobodna Evropa, razlog tome je možda bila Šabovićeva etnička pripadnost.

Poreklom iz Peći, Šabović, koji živi u Sjedinjenim Američkim Državama, dobio je poziv Svetske federacije vodenih sportova (FINA) da predstavlja Kosovo na Olimpijskim igrama.

Poziv je usledio jer je od kosovskih plivača imao najviše bodova na rang listi FINA, ali se njegovom izboru protivio Plivački savez Kosova koji je u planu imao da u Pariz pošalje drugog plivača.

Predsednik Plivačkog saveza Kosova Agron Zećiri objasnio je da ta organizacija ima ekskluzivno pravo da predlaže sportiste koji će učestvovati na Olimpijskim igrama. Plivački savez Kosova je u nekoliko navrata spomenuo etničku pripadnost Šabovića i njegovih roditelja.

Predsednik plivačkog kluba Ilirida iz Kosova Polja Ardian Hamiti izrazio je sumnju da je Plivački savez pokušao da spreči Šabovićev odlazak na Olimpijske igre jer dolazi iz redova bošnjačke zajednice.

„Videli smo divlju kampanju u kojoj je Adel nazivan Srbinom, a u nekim slučajevima i Rusom. Mislim da takva kampanja ne bi trebalo da se dešava na Kosovu“, rekao je Hamiti.

„Zlatni Evropljani“

Olimpijski komitet Kosova pokrenuo je u junu 2024. godine kampanju podrške svojim sportistima koji će učestvovati na Olimpijskim igrama u Parizu i tada je odlučeno da će kosovska olimpijski tim koristiti slogan „Zlatni Evropljani“ (Golden Europeans), što bi, valjda, trebalo dodatno da motiviše takmičare.

„Od Tokija 2020. imali smo slogan ‘Zlatno Kosovo’, a ovoga put smo odlučili da budemo ‘Zlatni Evropljani’ i da pokažemo svetu da ovo Kosovo zna da pobedi, da postigne uspehe na međunarodnoj areni i na najvećem svetskom takmičenju kao što su Olimpijske igre“, naveo je rukovodilac odseka za medije Kosovskog olimpijskog komiteta (KOK) Kuštrim Krasnići.

Među aktivnostima koje je KOK planirao je olimpijski kviz na Radio televiziji Kosova, lansiranje promotivnog videa, prezentacija uniformi i kosovskih olimpijaca i olimpijski festival u centru Prištine.

Ulazak Kosova u MOK

Kosovski olimpijski komitet osnovan je 1992. godine, ali je punopravni član Međunarodnog olimpijskog komiteta postao 9. decembra 2014. godine.

Tadašnji predsednik Olimpijskog komiteta Srbije (OKS) Vlade Divac rekao je tada da je takav epilog mogao da se nasluti, jer je Međunarodni olimpijski komitet (MOK) prethodno primio Kosovo u privremeno članstvo.

Divac je rekao da nije bio iznenađen prijemom Kosova u MOK i naveo da je OKS o tome razgovarao sa MOK-om, ali da je OKS „sportska organizacija, a ne politička, tako da idemo dalje“.

Odgovarajući tada na pitanje novinara da li će se srpski sportisti takmičiti sa onima sa Kosova, Divac je istakao da OKS tu situaciju mora posmatrati na sportski način.

„Imao sam sličnu situaciju 1992, kada smo udaljeni sa Olimpijskih igara. Prema tome, insistiram da ovu situaciju gledamo sportskim očima, a da pustimo političarima da odlučuju“, rekao je tada Divac.

Dosadašnji uspesi

Prvo učešće na nekom međunarodnom takmičenju sportisti Kosova ostvarili su na Evropskim igrama u Bakuu u Azerbejdžanu, a prvi put su na Letnjim olimpijskim igrama učestvovali 2016. godine u Rio de Žaneiru kada je džudistkinja Majlinda Kelmendi osvojila i prvu medalju za Kosovo, i to zlatnu.

Džudistikinje Distria Krasnići i Nora Đakova osvojile su zlato na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020. godine.

Šta uraditi u slučaju „bliskog kontakta“

S obzirom na to da Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova, postavlja se pitanje kako bi olimpijci iz Srbije trebalo da se ponašaju u slučaju da se na nekom takmičenju u Parizu susretnu sa sportistima sa Kosova.

Zvaničnog uputstva nema, ali bi kao uputstvo (a možda i ne bi) mogla da posluži izjava nekadašnjeg ministra sporta Vanje Udovičića 2016. godine.

On je tada rekao da je srpskim sportistima „preporučeno“ da siđu sa postolja ako se na njemu, eventualno, nađu sa sportistima sa Kosova.

Istini za volju, Udovičić je pojasnio da je odluka ipak na samim sportistima, a takav stav tada je branio i tadašnji direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju, a današnji šef diplomatije Marko Đurić.

Olimpijske igre u Parizu biće održane od 26. jula do 11. avgusta 2024. godine i na njima će se oko 10.500 sportista boriti za više od 300 medalja.

Tagovi:

Kosovo Olimpijske igre Sport
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Šrajk glađu i žeđu Marije Vasić

15.maj 2025. A. I./I.M.

Briga za ženu koja ne ume da prećuti nepravdu i neće da traži milost

Profesorka sociologije Jovine gimnazije u Novom Sadu Marija Vasić posle dva meseca pritvora stupila je u štrajk glađu i žeđu. Njen suprug i njena kuma za “Vreme” govore o Mariji, svojim brigama i kroz šta sve prolaze

Protest ispred zgrada pravosuđa u Novom Sadu

Studentski protesti

15.maj 2025. T. S.

Studenti i građani blokiraju sudove: Traži se oslobađanje novosadskih aktivista

Produženje pritvora novosadskim aktivistima izazvalo je novi talas blokada sudova. Iako je Žandarmerija prekinula blokadu suda u Nišu, protest u Novom Sadu i dalje traje. Najavljeni su i protesti u Beogradu i Kragujevcu

Ilustracija: Studentski protesti traju mesecima

Studentski protesti

15.maj 2025. T. S.

Kreće onlajn nastava na fakultetima: Da li je razbijeno jedinstvo blokada?

Nastava na Fakultetu organizacionih nauka i Ekonomskom fakultetu u Beogradu se, prema najavama, vraća 19. maja, ali onlajn i bez dogovora sa studentima u blokadi. Da li se bitka za fakultete seli na front između studenata i profesora

Srpsko prevosuđe

15.maj 2025. T.S.

Kukavice među tužiocima: Čik reci “Vučić”

Kako je Visoki savet tužilaštva uspeo da osudi razne „neprimerene uticaje“ na tužioce, a da pritom zaobiđe Aleksandra Vučića

Zagorka Dolovac

Vrhovna javna tužiteljka

14.maj 2025. B. B.

Dolovac na tapetu zbog svoje umetnosti ćutanja

Narodna stranka podnela je inicijativu za utvrđivanje odgovornosti vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac zbog nefunkcionisanja tužilačkog sistema

Komentar

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure