Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Nacrt novog zakona o policiji otkriva opsesivnu, gotovo fetišističku potrebu da se kontrolišu i prate građani i da se od policajaca napreve puki poslušnici kojima upravlja ministar sa nikada većim ovlašćenjima. On podseća na zakone o vojsci ili tajnim službama, protivan je međunarodnim pravima, neetičan i diskriminatorski. Ne samo da ne poštuje ljudska prava i slobode već je s predumišljajem napisan da bi ih ugušio. Sve to i nije iznenađenje kada se analiziraju biografije autora ovog pravnog čudovišta
Od oko 360 članova Nacrta novog zakona o policiji predstavljamo tridesetak najspornijih koji bi trebalo da čine okosnicu za stavljanje policijskog aparata u službu aparatčika vladajuće partije. Čini se da je onaj ko je zakon pisao “u glavi imao opoziciju”. Delovi zakona ne zvuče kao da su pisani zarad bezbednosti građana, već zarad nebezbednosti političkih protivnika…
Elektrošokerom na trudnice i safari na demonstrante
Trudnice, srčani bolesnici ili osobe sa mentalnim smetnjama, ukoliko se usude da protestuju, preciznije “da narušavaju javni red i mir”, policija može da disciplinuje elektrošokerima, ali “naročito pažljivo”… Ovo stoji u članu 125. o Elektromagnetnim sredstvima…
Specijalnim puškama koje ispaljuju mreže sa čeličnim kukama koje se zabadaju u meso ili zemlju policija želi da lovi demonstrante koji okupljanjem narušavaju javni red i mir, stoji u članu 121 “Sredstva za vezivanje”. Napominje se, ipak, da policajci izbegavaju da neposlušne građane gađaju u predelu glave ili vrata…
Tu su i zvučni talasi, njih predviđa član 134. Grozni zvukovi mogu da posluže da razjure one koji protestuju, ili da ih bar izlude poput pacova, miševa i zmija.
I ko kaže da policija ne vodi računa o svojim građanima. Evo dokaza: grupu koja narušava javni red i mir mogu da prskaju mlazevima vode, ali isključivo „ekološki čistom vodom“, stoji u članu 131.
Dozvoljeno je i da neposlušni građani budu poprskani bojom, čisto da ih lakše pronađu kad ih već razjure…
Sva ova egzotična sredstva za mučenje građana, kako “Vreme” saznaje, MUP je već nabavio. Nije poznato putem kog tendera ili koje tajne nabavke, kada za kupovinu takve opreme još ne postoji zakonsko utemeljenje…
Pročitajte ceo tekst Jelene Zorić u nedeljniku „Vreme“ od četvrtka (22. decembra)
Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve