Studentski protesti
Gulaš za oko 1200 studenta u blokadi, 140 porcija za srednjoškolce
Inicijativa za opstanak poljoprivrednika organizovala je kuvanje gulaša za studente u blokadi novosadskih fakulteta
Šta ona misli o „Oluji“ ili Rio Tintu su stvari koje spadaju u domen slobode misli, savesti i veroispovesti, kao i slobode izražavanja, i to su stvari na koje niko nije dužan da se izjašnjava policajcu koji je na granici, kaže za „Vreme“ pravni savetnik Beogradskog centra za ljudska prava Vladica Ilić
Pevačicu laganih melodija Severinu Vučković koja je u nedelju uveče pokušala da svojim automobilom uđe u Srbiju, srpska policija je zaustavila na granici i sprovela je do zgrade policije na razgovor, gde su je policajci ispitivali o njenim izjavama o Srebrenici, o tome šta misli o „Oluji“, u razgovoru se pominjao i Jasenovac, a u jednom trenutku su je ispitivali čak i o litijumu u Srbiji.
Uzeli su joj dokumenta, a dok je čekala u automobilu, granični policajac joj je rekao da dolazi inspektor republičkog MUP-a. Granična policija i inspektor su pretresli njen automobil, ali u njemu nisu pronašli ništa.
Iako joj nije zabranjen ulazak u Srbiju, Vučković je nakon višečasovnog zadržavanja odlučila da ne uđe u Srbiju, i vratila se nazad u Hrvastku, piše N1.
Sloboda izražavanja garantovana Ustavom
Pravni savetnik Beogradskog centra za ljudska prava Vladica Ilić kaže za „Vreme“ da policija nema pravo da od nekoga traži da se izjašnjava na te teme.
„To nisu teme od bezbednosnog značaja zbog kojih bi neko mogao da bude sprečen da uđe u Srbiju. Šta ona misli o ‘Oluji’ ili Rio Tintu su stvari koje spadaju u domen slobode misli, savesti i veroispovesti, kao i slobode izražavanja, i to su stvari na koje niko nije dužan da se izjašnjava policajcu koji je na granici“, kaže Ilić.
On pojašnjava da Ustav Srbije jemči slobodu misli, savesti, uverenja i veroispovesti i da prema Ustavu niko nije dužan da se izjašnjava o svojim verskim i drugim uverenjima.
„To što neko misli o nečemu je pitanje njegovih uverenja i po Ustavu niko nije dužan nikome, pa ni policiji, da se izjašnjava po tim pitanjima. Policija može da zabrani ulazak u zemlju nekome ako postoji bezbednosni razlog, ali nečije mišljenje o nekoj temi ne može da bude validan bezbednosni razlog da se nekom zabrani ulazak u zemlju. U tom slučaju više ne govorimo o ljudskim pravima nego o pokušaju zavođenja jednoumlja“, kaže Ilić.
Vučković: Zašto niste uhapsili Olafa Šolca
U dugoj izjavi koju je objavila, Vučković je između ostalog navela da su je policajci, bez suvišnih pojašnjenja pitali šta misli o Srebrenici, „Oluji“, kao i to zbog čega je „podržala demonstracije protiv iskopavanja litijuma i napisala da je to Srbija koju voli“, piše N1.
„Kad su me pitali oko Srebrenice, policajac mi je rekao kako je morao guglati što sam govorila dok se vozio prema granici, pa sam ga uputila, kad je već guglao mene, da progugla izjave Milorada Dodika iz 2004. godine u emisiji Senada Hadžifejzovića, kada je rekao ‘Znam što je bilo u Srebrenici, bio je genocid’, nežno sam ga pokušala podučiti“, napisala je Vučković.
Dodala je i da je inspektoru MUP-a rekla da „kad već gugla, da izgugla i Vučića koji je svojevremeno u Glini huškao Srbe i objašnjavao im da je to Srbija. Pitala sam organa reda i zašto nisu uhapsili nemačkog kancelara Olafa Šolca nedavno kad im je došao u posetu, budući je Nemačka glasala u Ujedinjenim nacijama za rezoluciju o Srebrenici“.
Govoreći o delu razgovora u vezi sa litijumom, Vučković je navela da voli Srbiju „takvu gde 100 hiljada Srba protestuje zbog zaštite okoline i da bi sačuvalo svoju zemlju“.
„Pokušala sam organu reda objasniti da im je vođa, za kojeg mi reče da je izabran na izborima, najveći ‘ustaša’ za Srbe. Proterao je iz države stotinu hiljada Srba koji su pobegli od njegove politike i ekonomije. Ostatak koji drži u državi, a sada želi da truje litijumom, pokorio je kroz medije koje drži u šaci predanije i jače od Putina samog, koji mu je jedan od najvećih uzora“, navela je Vučković.
„Srbijo, volim te… i želim da što pre postaneš demokratska. Ali neću više nikad doći u Srbiju dok vam ovaj ne sjaše s vlasti. Znamo svi dobro koji. A i kakva je to državna vlast kad se boje mog mišljenja?“, zaključila je Vučković.
Incident sa Feđom Štukanom
Zadržavanja ljudi na granicama, zabrana ulaska u zemlju, pa čak i pritvaranje nepodobnih nije ništa novo u odnosima balkanskih zemalja.
Bosanskohercegovački glumac Feđa Štukan je zadržan 23. juna na aerodromu „Nikola Tesla“ u Beogradu, zbog „negativne procene bezbednosnog rizika“ i avionom je vraćen u Sarajevo.
Štukanu po zadržavanju nije odmah rečeno zbog čega je zadržan, ali je u dokumentu koji je kasnije dobio kao razlog zabrane ulaska u Srbiju navedeno da je „utvrđeno da u vezi sa ulaskom i boravkom stranaca na teritoriji Republike Srbije postoji negativna procena bezbednosnog rizika (član 15, stav (1) tačka 8 Zakona o strancima)“.
U zatvor zbog pesme
Advokat iz Beograda Nemanja Berić uhapšen je 10. avgusta u Hrvatskoj, pri povratku u Srbiju, a pojedini hrvatski mediji objavili su da je uhapšen zbog krajiških pesama, odnosno snimka sa pevačem Bajom Malim Knindžom.
Berić, poreklom iz Hrvatske, na putu ka Kninu pevao je pesmu Baje Malog Knindže „Do Dinare niđe ne stajem“ i to objavio na svom Fejsbuk mrežama.
Mediji su preneli da je hrvatska policija procenila da Berić tom pesmom narušava javni red i mir, pa je 10. avgusta zadržan na graničnom prelazu Bajakovo, dok je pokušavao da napusti Hrvatsku i vrati se u Srbiju.
Priveden je sudiji za prekršaje u Šibeniku koji mu je odmah izrekao zatvorsku kaznu u trajanju od 15 dana.
Inicijativa za opstanak poljoprivrednika organizovala je kuvanje gulaša za studente u blokadi novosadskih fakulteta
Kada se dogodilo masovno ubistvo u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ „cela Hrvatska je bila uz nas“ i „mi moramo biti uz Hrvatsku, porodicu ubijenog dečaka, porodice povređenih i njihove učiteljice“, navedno je u pozivu
„Ja sam rodonačlenik ovog projekta“, bio je poslovično skroman predsednik Srbije Aleksandar Vučić
Srpske vlasti rešile su da na blokade i štrajkove u srednjim školama reaguju brzinskim zimskim raspustom. Ali, to neće umanjiti bunt đaka i nastavnika
Na blokadama je sve više građana, posebno mladih. Od akcije pojedinaca i aktivista, protest i u manjim gradovima postaje masovan
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve