
Protesti i blokade
BLOG Večeras novi protest u Užicu, pritvor za još dvojicu uhapšenih
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
U bizarnom nastupu, u danu masovnih hapšenja kritičara režima, predsednik Srbije Aleksandar Vučić malo je igrao šah, malo pretio, a najviše se opet hvalio pobedom nad „obojenom revolucijom“
Trodnevni „narodni sabor“ u Beogradu odrediće političku scenu u narednom periodu i način života ljudi, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u jednom od hroničnih gostovanja na Pinku.
„Usuđujem se reći – do 2035. godine“, rekao je Vučić. Ponovio je da će na skupu izneti svoje „zahteve“ koji će, svakako, biti u skladu sa Ustavom i zakonima.
Vučić je tobože skromno rekao da to ne znači njegovu želju da toliko bude „neko u vlasti“, nego da valja videti kako da prosečna plata premaši 2.000 evra, a prosečna penzija 1.000 evra.
„Iskra slobode“
Tako, uz mnogo pompe, počinje trodnevni skup Vučićevog „Pokreta za narod i državu“ za koji su opštinski odbori Srpske napredne stranke i mnoga javna i privatna preduzeća ranije dobili kvote koliko naroda moraju da okupe.
Vučić se u četvrtak (10. april) uveče ukazao u Pionirskom parku, popularnom Ćacilendu, gde je opet igrao šah sa okupljenima.
Taj park, između Predsedništva i Skupštine, mesecima je već ograđena, zabranjena zona, baš kao što je ovih dana širi centar Beograda. U parku kampuje nekoliko studenata i desetine ljudi kojima su plaćene dnevnice, a sve čuva policija.
No, „studenti koji žele da uče“ su „iskra slobode“, rekao je predsednik. On je, igrajući partiju šaha sa jednim od studenata, rekao: „Naša zemlja je mesecima bila u šahu, ne u mat poziciji, ali u šahu.“
Opet pobedio
Ali, po Vučiću, sve je to sada prošlost, opet je pobedio izmišljenu obojenu revoluciju. Kako je rekao na Pinku, studenti u blokadama fakulteta imali su podršku 75 odsto građana, a sada svega 40 odsto jer narod neće da mu ruše državu.
Dodao je da će onima koji su hteli da se nasiljem dokopaju vlasti poručiti da nisu uspeli. „Država je pokazala lice pravde. Pokušali su da nam sruše Srbiju, nisu uspeli i nikada neće“, kazao je Vučić.
U danu kada je, po njegovoj sugestiji, počelo masovno hapšenje kritičara vlasti – od kolumniste Peščanika do upada na Medicinski fakultet u Nišu – Vučić je rekao da će učiniti sve da ne bude „osvete“ i da bude „tolerancije“.
Pa je još najavio dalje skupove svog pokreta, u Nišu, Novom Sadu i drugim mestima.
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Smrt i teške povrede u dva dana - radnici i dalje padaju po srpskim gradilištima koja često nisu obezbeđena. I najčešće za to niko ne odgovara
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Egzit je počeo kao glas pobune, a izgleda da se njime i završava. Festival koji je rođen iz studentskih protesta 2000. godine, ove godine će simbolično zatvoriti svoje kapije zauvek – upravo zbog podrške studentima
Zorica Renovčević je devetnaest godina radila u Privrednoj komori Srbije. A onda je po kratkom postupku dobila otkaz. Obrazloženje: svojim postovima na Iksu je podržavala studentske poroteste, a to narušava kredibilitet PKS-a
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve