Na bočnoj strani fasade zgrade Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju u beogradskoj opštini Vračar uništen je donji deo murala posvećenog istaknutim srpskim naučnicima i na tom mestu ispisan grafit „Kad se vojska na Kosovo vrati“. Isti mural osvanuo je ove sedmice i u Sremskoj ulici u centru Beograda.
Iznad ispisanog grafita i dalje stoji oslikan mural akademika Milutina Stefanovića, jednog od najznačajnijih organskih hemičara, profesorke univerziteta, hemičarke i članice SANU Paule Putanov i akademika Pavla Savića, koji je dao najsnažniji pečat razvoju fizičke hemije u Srbiji. Grafit „Kad se vojska na Kosovo vrati“ ispisan je ćiriličnim žutim slovima, a ispod tog natpisa se nalazi naslikana srpska zastava.
Zgrada Instituta podignuta je 1882. godine, tadašnji naziv bio je Državna hemijska laboratorija, ima status spomenika kulture i nalazi se pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda. Građanska aktivistkinja i istoričarka umetnosti Aida Ćorović izjavila je FoNetu da su manje-više, svi grafiti, stensilsi, murali i prikazi ratnih zločinaca i nacionalističkih parola delo navijačkih i huliganskih grupa.
„Svi oni zajedno rade to pod okriljem i snažnim patronatom državanog i bezbednosnog vrha Srbije. Ista matrica ponašanja i narativ koji je vladao s početka 90-tih, u vreme komadanja Jugoslavije, sada je dominantan u Srbiji, pre svega u Beogradu“, rekla je Aida Ćorović.
Istakla je i da se kroz “zidno slikarstvo”, ali i kroz provladine medije, tema Kosova „namerno i konstantno gura kao dominantna priča, ne bi li građane držala u anesteziji“.
„Mi, kao društvo, vrtoglavo tonemo na dno ambisa, postajemo najsiromašnija zemlja Evrope, zato narodu treba dati dovoljno snažan anestetik da ne bi mislili na golu egzistenciju i možda se odlučili na pobunu“, ocenila je Ćorović. Ona je, tvrdeći da ispisivanje grafita ima prećutnu podršku vrha vlasti, podsetila da su mural sa likom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića mesecima čuvale navijačke grupe i policija, „sve dok je vlastima to odgovoralo“.
Srbi odlaze sa Kosova
Za to vreme, predsednik Inicijative „Srpski opstanak“ Aleksandar Arsenijević izjavio je da se sa severa Kosova u poslednja dva meseca iselilo više od 1.000 Srba, a da se sad i đaci masovno ispisuju iz škola, prenosi
Kossev.
Arsenijević je agenciji Beta rekao da je osnovni razlog za odlazak s Kosova pretnja prištinskih vlasti da planiraju hapšenje još 45 Srba koji su učestvovali u protestima zbog zbog toga što su opštinske zgrade u srpskim sredinama zauzeli gradonačelnika albanske nacionalnosti.
„Narod je veoma uplašen jer je kosovska vlada najavila hapšenje još 45 Srba koji su učestvovali u nedavnim protestima. Svako može da bude uhapšen i zbog toga se mnogi iz Zubinog Potoka, Severne Mitrovice, Zvečana i Leposavića odlučuju da se isele u centralnu Srbiju“, rekao je Arsenijević.
Naglasio je da je oko 4.000 Srba prošle godine moralo da napusti kosovske institucije i da ih sada na Kosovu ne veže radno mesto.
„Oni primaju plate iz budžeta Srbije, tako da ne moraju da budu na Kosovu. Osim državnih službenika sever Kosova napuštaju i mnoge zanatlije, profesori i lekari. Srbi koji su iz bezbednosnih razloga napustli Kosovo nemaju obavezu da dolaze na posao“, kazao je Arsenijević.
On je naveo i da se poslednjih dana iz osnovnih i srednjih škola na severu ispisalo 90 đaka.
„Mnoge đake roditelji već ispisuju iz srednjih i osnovnih škola na severu. Do sada, prema nama dostupnim informacijama, iz Leposavića je ispisano više od 40 đaka, a iz Severne Mitrovice i Zvečana preko 50. Razumem zabrinutost roditelja koji ne žele da im deca idu kroz špalire naoružanih specijalaca u škole. Uz sve razumevanje i poštovanje, apelujem na roditelje da ne čine to i da ove nedaće zajedno prebrodimo“, rekao je Arsenijević.
xx
Poslanica Demokratske stranke (DS) Tatjana Manojlović izjavila je u Skupštini Srbije da se u poslednjih mesec dana s Kosova iselilo 2.000 Srba.
„To je informacija koju građani moraju da znaju, zbog takvog nakaradnog načina na koji vodite ovu državu“, rekla je poslanica Manojlović obraćajuči se poslanicima vladajućih partija.
Miodrag Marinković iz kosovskog Centra za afirmativne društvene akcije (CASA) rekao je ranije da se u poslednjih deset godina broj srpske dece u osnovnom i srednjem obrazovanju na Kosovu smanjio za 10.000 što, prema njegovim rečima, ukazuje da je u tom periodu Kosovo napustilo 40,000 Srba.
M.J/FoNet/Kossev
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com