Tragedija u Novom Sadu
Vučić: Gotovo je sa ostavkama
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
„Plašim se da su cene tu da ostanu i da ćemo morati da se naviknemo na njih. Inflacija je pojela u proseku 40 odsto našeg standarda u poslednje tri godine“, kaže profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju Goran Radosavljević
Profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA) Goran Radosavljević izjavio je da nas ne očekuje pad cena hrane i da će najavljeno poskupljenje akciza, električne energije, gasa, kao i raskalašne fiskalne mere koje predviđaju neselektivnu pomoć svim građanima, verovatno podgrejati inflaciju koja je u Srbiji gotovo dvostruko veća nego u Evropi.
„Deo rasta cena kod nas jeste uvezen, zbog rasta cena energenata i roba na svetskom tržištu, ali je deo naš interni. Pre svega poslednjih godina imamo loše, gotovo nikakve investicije u sektoru proizvodnje hrane, što je dovelo do toga da Srbija danas uvozi čak i mleko,“ rekao je Radosavljević televiziji Insajder.
Prema njegovim rečima, od jula 2021. godine cene hrane u Srbiji povećane su za gotovo 45 odsto, a od jula 2019. čak 57 odsto.
Cene su tu da ostanu
„Plašim se da su cene tu da ostanu i da ćemo morati da se naviknemo na njih. Inflacija je pojela u proseku 40 odsto našeg standarda u poslednje tri godine. Jedini izlaz je rast standarda i moraćemo da promenimo kako se neke stvari finansiraju i način oporezivanja, da bi građani imali veći dohodak,“ kazao je Radosavljević i objasnio da jednokratna pomoć države nema uticaj na standard građana, niti bilo kakav ekonomski smisao.
Dodaje da je „to čisto rasipanje para iz budžeta i predizborno obećanje“, da se troši novac koji će „kad-tad doći na naplatu“, da je „ključna stvar da se država ne ponaša kao siledžija koji uzme 100, a zauzvrat da 20.“
Trgovačke marže veće nego u Nemačkoj
Odgovarajući na pitanje da li je opravdano mešanje države u trgovačke cene i da li su za rast cena odgovorne visoke trgovačke marže, Radosavljević kaže da mi ne znamo šta se sve u toj oblasti dešava.
„Ako su marže ovde veće nego u Nemačkoj, zbog čega nema još deset trgovaca. Nešto tu nije kako treba,“ kaže Radosavljević. „Mi ne znamo šta se dešava, da li ima monopola i da li je primarna proizvodanja ugrožena, ali država ne treba da se bavi maržama u maloprodaji, već krajnjim ishodom. A ako neko ostvaruje ekstraprofit, postoje mehanizmi kako da se to reši.“
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Prisutni na protestu su blokirali prilaz Starom savskom mostu na poziv inicijative „Most ostaje“. Postavljanjem kontejnera i mirnim protestom, žele da spreče radove za koje tvrde da nemaju dozvolu. Aktivisti ukazuju na nepravilnosti i zahtevaju privremenu sudsku meru za obustavu radova
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve