
Protesti u Srbiji
Novosađani poručuju: „Kukavice, raspiši izbore“
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
Studentu Stefanu Tomiću je određeno zadržavanje do 48 sati zbog postojanja sumnje da je izvršio krivično delo Pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja, navodi se u saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Beogradu
Više javno tužilaštvo tvrdi da je student Stefan Tomić, koga od utorka, 24. juna, uveče drže u pritvoru, preko mobilne aplikacije Vocap pozivao na nasilne upade i blokadu čitavog broja državnih ustanova i medija.
„Na grupi pod nazivom ‘RG Za Komunikaciju’, koja broji 16 članova i čija je svrha razmena informacija i planiranje protesta u Republici Srbiji, objavio je fotografije u kojima je rukom ispisan tekst u kojem se navodi da, povodom predstojećeg protesta koji je zakazan za 28. jun u Beogradu, na Vidovdan, treba izvršiti nasilan upad i potom blokadu državnih institucija“, dodaju iz VJT i objavljuju navodni spisak tih ustanova.
Student je navodno pozivao na blokadu Republičke izborne komisije, Ustavnog suda, Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, zgrade Radio Televizije Srbije, kao i privatnih medijskih kuća „Pink“ i „Informer“, a sve u nameri da se silom promeni ustavno uređenje Republike Srbije i da se svrgnu najviši organi vlasti i njihovi predstavnici, dodaje se u saopštenju suda.
Student Fizičkog fakulteta Stefan Tomić zadržan je od 24. juna u Odeljenju za terorizam MUP-a Srbije, koji se nalazi u Palati Srbija, ali je tokom noći premešten. Na teret mu se stavlja poziv na nasilno rušenje ustavnog poretka.
Ovaj student Fizičkog fakulteta rodom iz Negotina je priveden zajedno sa koleginicom, ali je ona puštena, dok Tomić u pritvoru čeka saslušanje kod tužioca.
„Iz policije su rekli da se tereti za terorizam i rušenje državnog poretka jer je na društvenim mrežama navodno pozivao na smenu visokih državnih funkcionera“, dodala je Borojević. „Stefan se držao mirnih protesta i studentskih zahteva i sigurna sam da nije objavljivao pozivanje na nasilje.“
Stefan premešten u tri ujutru
Student akademije BAPUSS Nikola Lončarević rekao je za Novu da je poslednja informacija koju imaju da su „u 3 časova ujutru (25. jun) rekli da nemaju uslova da drže Stefana i da su ga prebacili negde“.
„Ne znamo gde je odveden, sudi mu se za terorizam, roditelji ne znaju, advokat ne zna, to sve ruši njegova ljudska prava. On je otet od dva lica u civilu, koji su se predstavili kao policajci, nisu pokazali legitimaciju Stefanu i koleginici koja je bila sa njim, koleginicu su pustili, a Stefana nasilno uveli u auto“, kaže on.
Danas, kaže, neće biti okupljanja ispred Palate Srbija.
„Roditelji su tako zamolili. Mi smo i dalje uz Stefana, doći ćemo da ga podržimo, čekamo suđenje, čekamo dalje informacije“, kaže on.
Privođenje
Studenti fizike u blokadi objavili su da su 24. juna, oko 17 časova, dva muškarca, za koje su pretpostavili da su policajci u civilu, prišli studentu Fizičkog i studentkinji Filološkog fakulteta nedaleko od raskrsnice Nemanjine i Ulice kneza Miloša u Beogradu, gde profesori i studenti organizuju blokadu.
Posle razgovora, studentkinju su pustili, dok su studenta Fizičkog fakulteta odveli kolima. Prvobitno se nije znalo u koju je policijsku stanicu odveden.
„Pitali su nas za lična dokumenta. Mi u tom trenutku nismo imali kod sebe dokumenta. Rekli smo im da imamo na raskrsnici, ali su oni rekli da se to ne važi. Izgledalo je kao da hoće da nam napišu kaznu“, ispričala je studentkinja za N1.
Nepoznati muškarci se, kako je navela, nisu predstavili, već su ih pitali ko su i odakle su.
„Kada sam rekla da sam iz Beograda, a kolega iz Negotina, onda su krenuli njega više da ispituju. Da li su mu tu roditelji, šta mu roditelji rade. Bili smo zbunjeni, oni je sarađivao sa njima. Njemu su rekli da uđe u kola i on je sarađivao sa njima, meni su rekli da ne moram da uđem u kola“, ispričala je.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u više navrata pretio da će „blokaderi“ snositi posledice svog „nezakonitog“ delovanja.
Građani su se u utorak uveče, 24. juna, okupili ispred zgrade MUP u Bulevaru Zorana Đinđića, protestujući zbog serije hapšenja studenata i zahtevajući da Tomića puste na slobodu.
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
U požarima na teritoriji Kuršumlije izgorelo je 36 kuća, 89 pomoćnih objekata, više od 300 hektara zemljišta, poljoprivredna mehanizacija i 89 pčelinjih zajednica. Vanredna situacija traje već desetak dana, a komisije na terenu i dalje procenjuju razmere katastrofe
Više od 40 profesora Pravnog fakulteta podnelo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijava protiv nepoznatih pripadnika Žandarmerije zbog sumnje da su 3. jula, nešto posle ponoći, upotrebom prekomerne sile prekršili više zakona prilikom intervencije ispred i u prostoru Pravnog fakulteta u Beogradu
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv tri odgovorna lica Doma za smeštaj starih i odraslih lica „Ivanović“ u Barajevu u kome je u požara u januaru 2025. stradalo 11 osoba
Starović je ocenio da je „najnoviji oblik antisemitizma koji dolazi sa levice evidentiran u Sjedinjenim Američkim Državama uvezen i u Srbiju, gde se može uočiti kroz studentske i plenumske pokrete“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve