Bivši ministar policije Nebojša Stefanović na tu poziciju je došao kao jedan od najbližih ljudi Aleksandar Vučića, ali je iz Vlade Srbije otisao uz brojne natpise u tabloidima bliskim državi, ali i sa – brojnim problematičnim slučajevima iza sopstvenog rada.
Slično je i sa Zoranom Mihajlović. Dok je bila bliska sa Aleksandarom Vučićem, bila je u krugu najviših funkcionera SNS, ali i Vlada Srbije, da bi sa ministarskog mesta otišla uz puno pompe i izlazak iz stranke.
Uhapšen mu kum i bivši prijatelj
Na jednu od afera ukazalo je i poslednje hapšenje nekadašnjeg saradnika Nebojše Stefanovića, kontroverznog biznismena Aleksandra Papića, koji je uhapšen zajedno sa nekadašnjim v.d. direktora JP EPS Miloradom Grčićem i još devet osoba.
Aleksandar Papić je biznismen iz Beograda, koji je saslušavan u slučaju finansijske istrage protiv klana Veljka Belivuka. Kako pišu mediji, on je faktički vlasnik firme koja je, kako se sumnja, dobijala nameštene tendere za JP EPS u dogovoru sa bivšim v.d. direktorom Miloradom Grčićem, aktuelnim gradonačelnikom Obrenovca.
Papić je javnosti najpoznatiji kao nekadašnji prijatelj i kum bivšeg ministra policije Nebojše Stefanovića. Papić dugo nije bio u javnosti, naročito nakon raskola sa Stefanovićem, a poznat je i kao dugogodišnji vlasnik tabloida „Objektiv“, čovek kome je Stefanović nekad verovao, a koji je posle glasao za njegovu smenu u SNS.
Na umešanost Stefanovića sve vreme ukazuje i njegova bivša saradnica Dijana Hrkalović.
Dok traje sudski proces za trgovinu uticajem protiv nje, Dijana Hrkalović je u intervjuu „Objektivu“ iznela niz optužbi na račun svog bivšeg šefa Nebojše Stefanovića. Ona je, između ostalog, optužila nekadašnjeg ministra unutrašnjih poslova da je prisluškivao predsednika države Aleksandra Vučića i za veze sa kriminalom.
Lažna diploma
Lažne diplome su jedno od obeležja vlasti Srpske napredne stranke, a bivši ministar unutrašnjih poslova i odbrane Nebojša Stefanović ima diplomu koja je sumnjiva po više osnova, jer se ispostavilo da je njegova doktorska disertacija, plagijat.
Prilikom pokušaja nostrifikacije diplome koju je navodno dobio u Londonu, ispostavilo se da pomenuti fakultet ne postoji na navedenoj adresi niti da je bio registrovan kao obrazovna institucija.
Krušik – zloupotrebe u poslovima sa oružjem
Afera Krušik otkrivena je 2019. godine kada je uzbunjivač Aleksandar Obradović izneo u javnost podatke o tome da je municija prodavana posrednicima po damping cenama, koju bi oni posle preprodavali po višim, ekonomskim.
Obradović je potom uhapšen na svom radnom mestu u fabrici Krušik, pod optužbom da je odao poslovnu tajnu, jer je novinarima dostavio dokumentaciju koja ukazuje na zloupotrebe u poslovima sa izvozom oružja. U zatvoru je proveo tri nedelje, potom i dva meseca u kućnom pritvoru, da bi na slobodu bio pušten 18. decembra 2019. godine posle protesta i peticije za njegovo oslobađanje.
Firma Slobodana Tešića, trgovca sa crne liste SAD, potpisala je sa Krušikom od leta 2015. do proleća 2019. godine čak 14 spornih ugovora vrednih 72 miliona dolara i 5,8 miliona evra.
Osim Tešića, korist od ovakvog neracionalnog poslovanja imala je i privatna firma Gorana Todorovića GIM, koju je u više navrata zastupao Branko Stefanović, otac tadašnjeg ministra policije Nebojše Stefanovića. Oni su kupcima iz inostranstva prodavali mine po značajno višim cenama i tako ostvareni profit zadržavali za sebe, iako to nisu smeli, naveo je nedeljnik NIN pozivajući se na izveštaj Državne revizorske institucije (DRI).
Jovanjica – najveća plantaža marihuane u Evropi
Srbija je zemlja u kojoj je u novembru 2019. godine otkrivena jedna od najvećih, ako ne i najveća plantaža marihuane u Evropi. Dok bi to u većini zemalja bilo smatrano velikim uspehom policije, u Srbiji to nije slučaj, a sumnja se i da je bilo pokušaja zataškavanja. Istaknuti član Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović je advokat prvooptuženog Predraga Koluvije.
Osim vlasnika plantaže, na meti državnih organa su se našli inspektori Slobodan Milenković i Dušan Mitić, koji su otkrili plantažu. Oni tvrde da su ih pratili iz BIA, kao i da imaju informacije da im se sprema likvidacija. Takođe su izjavili da su im nudili mito u novcu i napredovanje u karijeri ukoliko budu svedočili protiv bivšeg ministra policije Nebojše Stefanovića.
Odavanje tajni strancima
Optužbe za afere koleginice na poziciji Zorane Mihajlović malo su drugačije, jer su nju prevashodno optuživali iz sopstvene stranke, odakle su dolazili i napadi.
Tomislav Momirović tako je komentarisao navode da je ministarka Zorana Mihajlović stranim ambasadama dostavljala podatke o elektro-energetskom sistemu. On je tada rekao da to nije toliko teško ispitati, ali da ukoliko se ispostavi da je tačno, predstavlja prvorazredni skandal.
„Nema sumnje da neke stvari jesu indikativne, ali nije na meni i bilo bi neodgovorno kada bih ja iznosio više o tome, a nemam, da budem iskren, do kraja zaokruženu informaciju“, rekao je Momirović.
Bivši v.d. direktora Elektroprivrede Srbije Milorad Grčić izjavio je, nakon što je podneo ostavku na tu funkciju, da ministarka rudarstva i energetike „radeći za svoje mentore iz zapadnih ambasada i svoje poslovne partnere, ne uništava samo jedno od najvažnijih ministarstava, ona potpuno razgrađuje naš celokupni elektroenergetski potencijal i uništava taj sektor“.
Mihajlović se našla u žiži optužbi i kada je 2020. uhapšen v. d. generalnog direktora „Infrastrukture železnice Srbije“ Miroljub Jevtić zbog uzimanja mita.
Izvor: Vreme/Nova/N1