Novom rekonstrukcijom Trga Nikole Pašića spomenik se neće dirati, ali će fontana biti nova. Ostale promene su kozmetičke
U ponedeljak počinje rekonstrukcija Trga Nikole Pašića u Beogradu, a ovi bageri na fotografiji snimljeni su danas kako pripremaju teren za početak. Radovi će trajati sedam meseci.
Trg se nalazi na ovom mestu od 1953. po projektu Hranislava Stojanovića. Prethodna rekonstrukcija je bila pre devet godina.
Odmah da kažemo: spomenik Nikoli Pašiću se neće dirati, drveće takođe, ali će fontana biti potpuno drugačija.
Postojeća fontana će biti porušena a na njenom mestu će biti nova, jednostavnijeg i izduženog oblika, po ugledu na prvobitnu fontanu, ali bez vrela i bez okruglog proširenja prema spomeniku.
Fontana na današnjem trgu Nikole Pašića izgrađena je 1959.godine i delo je arhitekte Hranislav Stojanovića, kao zamena za onu na terazijama, koja je prilikom rekonstrukcije uklonjena.
„Fontana je postala simbol ovog trga, i naravno da je nećemo uklanjati. Samo uređenje trga će ostati isto, ali sve će biti novo, nove ploče, nova fontana“, rekao je ranije Aleksandar Šapić, predsednik Privremenog organa Grada Beograda.
Sve druge intervencije na trgu biće manje-više kozmetičke prirode. Ploče će biti od kamena crvenkaste boje, žardinjere po obodu biće u modernijem dizajnu, postavlja se nova rasveta, klupe u kombinaciji čelika i drveta, info ploča…
Da li treba da podsećamo da je ovo ipak znatno bolja varijanta od one koja je najavljena 2019. godine po kojoj fontane uopšte nije bilo?
Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića najavljivana je još od 2015. godine, kad je sproveden arhitektonski konkurs za uređenje tri trga u Beogradu, među kojima je i Trg Nikole Pašića. Predlog autora bio je da prostor trga sadrži drugačiju fontanu od postojeće.
Početkom 2020. godine, rešeno je ipak da fontana ostane u ovom obliku.
„Razmišljali smo da li da ponovimo konkurs za arhitektonsko uređenje Trga Nikole Pašića, ili da izmenimo u manjoj meri konkursno rešenje, s obzirom na to da smo kroz komunikaciju da građanima došli do toga da ipak žele da fontana ostane. Naša ideja je da konkursno rešenje u saradnji sa autorima izmenimo u smislu da se vrati fontana u najvećoj meri ovakva kakva je sada, samo svakako renovirana, osavremenjena u svakom smislu“, rekao je tada glavni gradski urbanista Marko Stojčić za eKapiju.
Da realizuju rekonstrukciju, izabrane su kompanije GP Invest fgradnja, D.C. Energocoop, Slavija Proking, Alex E&C, Tesla sistemi i SDC Professional. Cena je 701 milion dinara sa PDV-om.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Sedmorica na slobodi, dvojica u kućnom pritvoru - takva rešenja doneo je Viši sud u Užicu za devetoricu privedenih posle blokade magistrale. U Užicu je u pondeljak održan novi skup, a za utorak ujutru u Beogradu i Novom Sadu najavljene su nove studentske akcije.
Viši sud u Zaječaru odbio je sve podnesene žalbe na izveštaj o rezultatima lokalnih izbora održanih 8. juna. Predsednik GIK-a u tom gradu Nenad Dinulović kaže da su se time stekli uslovi za održavanje konstitutivne sednice Skupštine grada
Nepunih deset dana pošto je otvorena nova deonica autoputa Miloš Veliki, JP Putevi Srbije saopštili su da su u toku radovi na tunelu Laz. O kojim radovima se radi, nije poznato, ali iako je ranije saopšteno da je čitava deonica bezbedna za saobraćaj, javnost je upozoravala na nebezbednost najdužeg tunela na ovom autoputu
Tužilaštvo za organizovani kriminal tvrdi da se širenjem netačnih informacija o aktuelnim istragama, uključujući predmete „Generalštab" i „pad nadstrešnice", stvara pritisak na tok postupaka i utiče na formiranje negativne slike u javnosti.
Prema službenoj belešci policije koju je objavio advokat Ivan Ninić na mreži X, policijska patrola je 4. juna došla u Studentski grad zbog prijave o buci, ali je povučena po naređenju centrale. Student Miloš Pavlović, koji je bio u zaključanom kafiću, odbio je da razgovara sa policajcima
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!