
Privođenje dekana
Kućni pritvor za dekanku Medicinskog fakulteta u Novom Sadu
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Novom Sadu saopštili su da je uhapšenoj dekanki tog fakulteta određena mera kućnog pritvora
"Uzrok nastanka požara i uzročno posledična veza između nastanka požara i propusta okrivljenih kao odgovornih lica nije utvrđena", naveo je Apelacioni sud
Apelacioni sud u Kragujevcu ukinuo je prvostepenu presudu donetu u aprili kojom su rukovodioci fabrike „Milan Blagojević-Namenska“ zbog pogibije dva radnika osuđeni na tri godine zatvora.
U eksploziji u pogonu namenske fabrike u Lučanima, 14. jula 2017. godine, radnik Milojko Ignjatović preminuo je na licu mesta, a njegov kolega Milomir Milivojević (25) zadobio je teške povrede od kojih je preminuo nakon dve nedelje na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.
Optužnicu je Osnovno javno tužilaštvo u Čačku, odeljenje u Ivanjici, podnelo krajem juna 2019. godine, a na njoj su su se našli višegodišnji generalni direktor namenske fabrike u Lučanima Radoš Milovanovića i dva rukovodica fabričkih pogona Vladimira Lončarevića i Tome Stojića. Prošle godine Radoš Milovanović je preminuo pa je postupak nastavljen protiv dvojice rukovodica.
Propust okrivljenih nije utvrđen
Kako prenosi Insajder, prema mišljenju Apelacionog suda, prvostepena presuda doneta je uz bitne povrede odredaba krivičnog postupka jer u presudi nisu izneti razlozi o odlučnim činjenicama koje su predmet dokazivanja, a dati razlozi su nejasni i nerazumljivi.
„Uzrok nastanka požara i uzročno posledična veza između nastanka požara i propusta okrivljenih kao odgovornih lica nije utvrđena“, navodi Apelacioni sud.
Posebno, kako objašnjava sud, pri činjenici da, za sada, nije na jasan i nesumnjiv način utvrđeno da li je okrivljeni Lončarević imao svojstvo odgovornog lica u pravnom licu u vreme kritičnog događaja.
„Kao i da li je postupanje okrivljenog Toma Stojića bilo suprotno navedenim odredbama Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, Pravilnika o zaštiti na radu pri izradi eksploziva i baruta i manipulisanju eksplozivima i barutima i Pravilnika o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri ručnom prenošenju tereta, kao i Kolektivnog ugovora obezbednosti i zdravlju na radu, kako im se to stavlja na teret optužbom ikako prvostepeni sud u pobijanoj presudi utvrđuje“, navodi sud u odgovoru Insajderu.
Kako dodaju, prvostepenom sudu je naloženo da u ponovnom postupku otkloni bitne povrede odredaba krivičnog postupka na koje mu je ukazano, razjasni sve neophodne činjenice radi pravilnog i potpunog utvrđivanja činjeničnog stanja.
O tome koliko je teška borba da se dođe do pravde, za „Vreme“ je govorio Milovan Milivojević, otac nastradalog Milomira.
Milovan, i sam više od tri decenije radnik fabrike, javno je progovorio o svemu što se tada desilo, odnosno – o ogromnim propustima u organizaciji rada sa eksplozivnim materijalima. Milovan je iskoristio i priliku da se, kad je predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazio taj kraj, probije do njega i ispriča mu šta se desilo. Potom ga je zajedno sa suprugom Nelom Vučić primio u aprilu 2018. godine. Takođe, pokrenuta je istraga i podignuta optužnica protiv Milovanovića i još nekoliko odgovornih lica iz „MB Namenska“, zbog krivičnog dela „teško delo protiv opšte sigurnosti“.
Ostaće zabeleženo i to da su radnici ove fabrike došli na jedno ročište kako bi dali podršku sada preminulom generalnom direktoru.
„Niko od onih ispred suda koji su nas vređali mi nije prišao i rekao ‘izvini’“, rekao je u razgovoru za „Vreme“ Milovan Milivojević. „Većina u prolazu spusti glavu i prođu pored mene.“
Fabrikom „Milan Blagojević“ – Namenska od 1982. (uz pauzu 1997–2001) do 2021. godine dok nije premionu je rukovodio Radoš Milovanović. U tom periodu poginuo je 21 radnik u bezbroj eksplozija i incidenata koji su se desili.
B.G./Insajder
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Novom Sadu saopštili su da je uhapšenoj dekanki tog fakulteta određena mera kućnog pritvora
„Možda je moj otkaz upozorenje ostalima u redakciji, ali moje kolege su pokazale da su dovoljno časne i da su spremne da se bore za svoju profesiju i objektivnost u izveštavanju, koliko god je to moguće“, kaže za „Vreme“ Marija Šehić, novinarka „Juronjuza“ koja je dobila otkaz nakon što se ogradila od spornog saopštenja ove redakcije
Beograđanin Ivan Sikošek šest i po sati trpeo je razna piolicijska poniženja da bi mu onda rekli da je prijava protiv njega odbačena. Za „Vreme“ priča šta mu se dogodilo
Predsednik Srbije Aleksamdar Vučić obećao je u Odesi da će Srbija da obnavlja ukrajinske gradove koje su razorili braća Rusi. „To meni liči kao kada sirotinja ode na neku svadbu, pa naručuje pesmu od pozajmljenog novca, da da muzici, da se pokaže. Tako Vučić isto časti, a pitanje je kako će to da vrati”, kaže za „Vreme” ekonomista Miodrag Zec
Od marginalizovanog povratnika iz Haga do nezaobilaznog gosta u TV studijima, Vojislav Šešelj od skoro doživljava novi medijski uzlet kao udarna igla režimskih napada na neistomišljenike. Rešešeljizaciju medija prati i rešešeljizacija društva
Izbori u Kosjeriću i Zaječaru
Kako je naprednjački brod počeo da tone Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve