
Studentski zahtevi
Razglednica iz Rusije: Šta Vučić kaže o izborima?
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Pohapšena kriminalna grupa, tvrde mediji, koja je spremala atentat na Luku Bojovića. Kako je „Vreme" pisalo pre dve godine, kroz životopis Luke Bojovića mogla bi da se ispiše istorija srpske mafije
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu krajem prošle nedelje su, posle višemesečnog operativnog rada, uhapsili su Filipa K. (29), Sašu K. (33), Nikolu P. (26) i Bogdana P. (32) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela pripremanje teškog ubistva i nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Takođe, u ovoj akciji uhapšen je i Milan I. (32) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Kako su mediji naveli, uhapšeni su deo jedne poznate kriminalne grupe, a policijska akcija je izvedena u blizini stana u kome živi Luka Bojović.
Priprema ubistva
Oni su prema prvim informacijama duže vreme pripremali likvidaciju, a jedan od njih uhapšen je u ulici gde živi Luka Bojović sa pištoljem koji je imao metak u cevi.
Nikola P., Bogdan P., Filip K. i Saša K. terete se za krivična dela teško ubistvo iz člana 114 stav 2 (pripremne radnje) i nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Postoje osnovi sumnje da su ovi osumnjičeni u prethodnom periodu pripremali ubistvo jednog lica, u kom cilju su nabavili ilegalno oružje za izvršenje krivičnog dela.
View this post on Instagram
Podsećanje na Luku Bojovića
Kako je „Vreme“ pisalo pre dve godine, kada je „meta“ uhapšenih na Vračaru puštena na slobodu iz zatvora u Španiji, kroz životopis Luke Bojovića mogla bi da se ispiše istorija srpske mafije.
Odrastao je u uglednoj beogradskoj porodici – majka je bila univerzitetski profesor, a otac direktor prestoničkog zoo-vrta. Tek što je Luka stasao za ličnu kartu, zemlja u kojoj je rođen se raspala. Ispaljeni rafali, prolivene suze i krv protegli su se u daleku budućnost i obeležili čitav njegov život.
Luka Bojović je postao vojnik, delinkvent, saradnik Državne bezbednosti, pekar, vođa kriminalnog klana, begunac, poslastičar, zarobljenik, slikar, osvetnik… Ovaj čovek poznaje više mrtvih nego živih, sudbina mu je retko kada zavisila od policijske istrage, ali je uvek zavisila od političke odluke.
On je 1995. godine osuđen na kaznu zatvora od tri meseca zbog napada na policajca, ali je pomilovan i tu kaznu nije nikada odslužio.
Ponovo je uhapšen 2012. godine u Valensiji zbog ubistva Milana Jurišića Jureta, ali je oslobođen krivice uprkos brojnim dokazima. Nekoliko godina kasnije, utvrđeno je da je presuda nezakonita.
Međutim, 2015. godine, u Španiji je osuđen na 18 godina zatvora zbog falsifikovanja isprava, zločinačkog udruživanja i posedovanja oružja. Pušten je na uslovnu slobodu nakon što je odležao dve trečine kazne, a u Srbiju se vratio krajem novembra 2022. godine gde je slobodan čovek.
Od tada mnogi upozoravaju da je meta brojnih neprijatelja.
Prošlonedeljno hapšenje kriminalne grupe koja je planirala atentat je pokazalo da su upozorenja bila i te kako opravdana.
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve