Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Nakon decembarske političke kampanje na Tik Toku, naprednjaci su i dalje aktivni u komunikaciji sa mladima, dok su Boris Tadić i Ivica Dačić nestali sa ove mreže
U jeku predizborne kampanje za decembarske izbore, nekoliko veoma istaknutih političara pridružilo se društvenoj mreži TikTok.
Ministar finansija u prethodnom sazivu Vlade Srbije i funkcioner Srpske napredne stranke Siniša Mali, predsednik Socijaldemokrtaske stranke Boris Tadić, predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić, kao i predsednik Srbije Alesandar Vučić otvorili su svoje naloge na ovoj društvenoj mreži u okviru decembarske predizborne kampanje.
Jasno je bilo da je sadržaj profila nekih od ovih političara napravljen zarad predizborne kampanje i da je sam sadržaj koji se objavljuje vrlo politički angažovan, piše Danas.
Međutim dok su neki koristili ovu platformu za kratkoročno sakupljanje poena, neki je i dalje koriste kao moćan kanal komunikacije da se približe omladini.
Aktivni samo pred izbore
Profili kako Borisa Tadića i Ivice Dačića prilično su iznenadili javnost kada su otvoreni, ali ovi političari nisu se odlučili za dugoročno objavljivanje sadržaja. Naime, oni su bili aktivni do 17. decembra, odnosno do dana pre izbora.
Oni su uglavnom komunicirali poruke iz svojih politilkih kampanja, koje su plasirali i na drugij kanalima.
Tadić je u svom prvom videu naglasio da će TikTok koristiti kao kanal komunikacije sa mladima, usput praveći komentar na sadržaje koje objavljuju drugi političari, poput Gorana Vesića i Siniše Malog.
Međutim, profil Borisa Tadića, dok je bio aktivan, pretežno se zasnivao na direktnom obraćanju pratiocima i na isečcima iz materijala koji se koristio u predizbornoj kampanji.
Sadržaj na profilu Ivice Dačića na ovoj društvenoj mreži, s druge strane, imao je jasnu poruku od samog početka.
Kompletan sadržaj koristio je predizbornoj kampanji liste čiji je nosilac bio Ivica Dačić, gde se pozivajući se na kontinuitet politike Socijalističke partije Srbije i plasirajući retoriku koju je i sam Dačić iznosio u svim obraćanjima tokom tog perioda.
Politilke poruke plasirane kroz humor
Imajući u obzir koliko je predsednik Srbije Aleksandar Vučić aktivan na ostalim društvenim mrežama, nije ni bilo toliko začuđujuće što je počeo da objavljuje sadržaj i na TikTok-u.
Njegov profil takođe je vrlo politički obojen i plasira njegove javne politike kroz kratke video snimke, ali ono što ga razlikuje od Tadića i Dačića jeste to što je on nastavio da kreira sadržaj i nakon izbora.
Vučićevi snimci uglavnom su i prilagođeniji mladima, kojima se zapravo i obraća na ovoj društvenoj mreži, tako da među objavama mogu da se nađu i različite šale kroz koje šalje političke poruke.
Ono što je privuklo najveću pažnju javnosti na TikTok-u tokom predizborne kampanje bila je interakcija predsednika i njegovog imitatora, koji je od ranije bio poznat na toj mreži.
Snimci interakcije predsednika Vučića i ovog „tiktokera“ daleko su najgledaniji na predesdnikovom profilu, a senzacijalizacija ovih interakcija od strane javnosti bila je ogromna.
Ono što možemo da zaključimo jeste da je većina političkih aktera koji su pristupili ovoj mreži tretiralo kao medij za promovisanje predizborne kampanje van okvira tradicionalnih medija kako bi svoju politiku približili mlađim glasačima.
Goran Vesić i Siniša Mali najpolularniji
Iako je ministar finansija Siniša Mali profil na TikTok-u otvorio u isto vreme kad i Boris Tadić ili Ivica Dačić, imao je potpuno drugačiji koncept i i dalje je aktivan.
Profil ovog javnog funkcionera ima dosta ličniji pristup prema pratiocima, a politika koja se plasirala za vreme predizborne kampanje nije bila fokus sadržaja. Kroz objavljene videe Mali je u fokus stavio sebe kao javnu ličnost, a ne politiku koju zastupa.
Njegova popularnost na ovoj mreži pre svega leži u videima koji u kojima on deli svoja mišljenja, lične stavove i životna iskustva sa pratiocima potpuno van konteksta politike, čime je privukao veliku pažnju mladih na ovoj društvenoj mreži.
Ministar građevine, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić bio je među prvim političarima iz Srbije koji su otvorili profil na ovoj društvenoj mreži. On je to uradio još 2021. godine i odmah je postao vrlo popularan.
Njegov model vođenja profila ispratio je i Siniša Mali, objavljujući sličan sadržaj, i obojica su i danas veoma popularni.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve