img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Izbori na Kosovu

Srpska lista ipak u trci: Manipulacije emocijama po etničkoj osnovi

26. децембар 2024, 15:13 Milica Srejić
Srpska lista Foto: Srpska lista
Srpska lista
Copied

Kosovski parlamentarni izbori održaće se za mesec i po dana, te su u toku sertifikacije prijavljenih kandidata. Jedna od njih je i Srpska lista koja je ove nedelje imala problema zbog nepotvrđivanja u Centraloj izbornoj komisiji Kosova (CIK). Zašto? Koja je politička pozadina, ako je zakonski sve ispravno? Šta kaže međunarodna zajednica

Poslednja vest u vezi seritfikacije Srpske liste za učešće na parlamentarnim izborima na Kosovu (9. februara) glasi: „Izborni panel za žalbe i predstavke (IPŽP) poništio je u sredu (25. decembra) odluku Centralne izborne komisije (CIK) o nesertifikovanju Srpske liste i naložio CIK-u da tu listu sertifikuje”.

Centralna izborna komisija Kosova (CIK)Foto: KoSSev
Foto: KoSSev
Centralna izborna komisija Kosova (CIK)
Foto: KoSSev

Od trenutka donošenja odluke IPŽP-a postoji rok od 48 sati za podnošenje žalbe Vrhovnom sudu protiv odluke. Zato će CIK sačekati da se pravni postupci okončaju pre nego što ovu tačku uvrsti u dnevni red, naveo je portparol CIK-a Valjmir Eljezi u izjavi za Gazeta Express.

Šta se dogodilo?

U ponedeljak (23. decembra) dva člana Samoopredeljenja u CIK-u, Sami Kurteši i Alban Krasnići, izrazili svoje protivljenje potvrđivanju Srpske liste.

Zašto?

Kažu zbog nacionalističkih poziva predsednika Srpske liste Zlatana Eleka koji su izneti tokom predstavljanja liste.

„Nikada se ne pominje Republika Kosovo, već se kaže Kosovo i Metohija. Ne kaže se ‘živelo Kosovo, nego živela Srbija’. Predstavnici ove liste održavaju kontakt sa Vučićevom vladom, gde se može videti Radoičić, koji se dovodi u vezu sa terorističkim napadom u Banjskoj, a odnedavno i na Ibar-Lepenac“, rekao je Kurteši.

Reagovanje međunarodne zajednice

Zakonskog osnova za neodobravanje Srpske liste nije bilo, a to je potvrdio i dan nakon neodobravanja (u utorak) predsednik CIK-a Krešnik Radonjići.

Na ovu odluku CIK-a reagovala je i međunarodna zajednica: SAD, Evropska unija (EU), OEBS i nemački ambasador Jern Rode.

On je na društvenoj mreži „Iks” napisao da deli zabrinutost EU i SAD u vezi sa izostankom overavanja Srpske liste. „Jednaka primena zakona za sve je neophodna. Proces sertifikacije je strogo formalna procedura koju ne treba politizovati.“

Kakav je, onda, cilj ovog igrokaza?

Direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER) Dragiša Mijačić i, koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa o EU za Poglavlje 35 za „Vreme” kaže da je Pokret samoopredeljenje iskoristio pozornicu CIK-a da bi izvršio pritisak na nadležne organe kako bi došlo do eventualne zabrane učešća Srpske liste na predstojećim izborima za Skupštinu Kosova.

Naš sagovornik, takođe, kaže da za ovakvu odluku nije postojala zakonska osnova i da je ovaj igrokaz „imao za cilj pozicioniranje političkih aktera, pre svega Pokreta samoporedeljenje, kod nacionalno-opredeljenih glasača kod kosovskih Albanaca i smanjenje koalicionog potencijala Srpske liste za učešće u budućoj Vladi Kosova”.

Večiti derbi Beograda i Prištine

Kosovski premijer Aljbin Kurti je na ovo dešavanje poručio da niko ne bi trebalo da očekuje drugačiji stav članova Samoopredeljenja.

Sa druge strane predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da Aljbin Kurti pokušava da odstrani jednog političkog protivnika na KiM, a to je Srpska lista.

Koja je zapravo politička pozadina? Mijačić kaže da Pokret samoopredeljenje na sve načine pokušava da manipuliše emocijama birača na Kosovu po etničkoj osnovi, sve u cilju osvajanja većine glasova za samostalno formiranje Vlade bez koalicionih partnera.

„Otuda ne treba da iznenadi ukoliko se desi još neki sličan događaj koji će dodatno stvoriti podele na Kosovu”, ukazuje sagovornik „Vremena”.

Postupci i posledice

Podele na Kosovu su odavno već dovoljno izražene. Postavlja se pitanje popularnosti Srpske liste ne samo nakon ovog događaja, već i svega što se prethodnih godina dešavalo. Samo u prethodne dve godine Srpska lista je bila jedna od onih koja se „pobrinula” da o Srbima na Kosovu, od izlaska iz institucija u novembru 2022. godine, ne brine – niko.

„Ovi izbori će pokazati kakva je realna snaga Srpske liste, to jest da li će uspeti da osvoje svih deset rezervisanih skupštinskih mandata za pripadnike srpske zajednice, ili će ovog puta i drugi politički subjekti uspeti da osvoje mandate u kosovskom parlamentu”, objašnjava Mijačić.

Dodaje da su mnogi Srbi nezadovoljni postupcima Srpske liste u prethodnih nekoliko godina, ali je teško proceniti da li će se ovo nezadovoljstvo odraziti i na izborne rezultate.

„Svakako se očekuje da Srpska lista dobije manje glasova nego ranije, ali u ovom trenutku nije moguće proceniti koliko će to biti manje glasova, samim tim i manje mandata”, zaključuje naš sagovornik.

Za parlamentarne izbore na Kosovu prijavilo se 28 političkih subjekata, odnosno partija, koalicija, građanskih inicijativa i nezavisni kandidat. Pet stranaka je iz srpskih sredina. I to, Srpska lista, Partija kosovskih Srba, Za slobodu, pravdu i opstanak, Srpska demokratija i jedna građanska inicijativa Narodna Pravda.

Tagovi:

Izbori na Kosovu Samoopredeljenje Srpska lista
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure