Glavni urednik nedeljnog izdanja švajcarskog Blika Fabijan Eberhard piše da, dok se politička kriza u Srbiji zaoštrava, srpske vlasti su ilegalno instalirale špijunski softver na desetine telefona kritičara režima. Programi za nadzor su preuzimali fotografije i tekstualne poruke, pristupali kamerama i mikrofonima. Ministarstvo unutrašnjih poslova i obaveštajna služba odbacili su optužbe kao „besmislene i netačne“, prenosi Dojče vele.
„Sada istraživanja pokazuju da se srpska vlada za špijunske operacije oslanjala i na švajcarsku tehnologiju. Švajcarske vlasti su 2023. odobrile isporuku Beogradu takozvanih IMSI hvatača u vrednosti od skoro dva miliona franaka. Ti visoko sofisticirani uređaji omogućavaju lociranje, prisluškivanje i nadzor mobilnih telefona. To su uređaji pomoću kojih se može očitati međunarodni identitet mobilnog pretplatnika (IMSI) sa SIM kartice mobilnog telefona i odrediti njegova lokacija unutar određene ćelije mobilne mreže. Obično se koristi u borbi protiv kriminala“, piše list.
Sekretarijat za privredu Švajcarske potvrdio je isporuku.
Prema rečima portparola Fabijana Majenfiša, uređaji za nadzor izvezeni su državnim institucijama u Srbiji. Nije precizirao kojim, ali verovatno je reč o Ministarstvu unutrašnjih poslova ili obaveštajnoj službi BIA.
Takođe, nije poznato koja švajcarska kompanija je realizovala ugovor.
Blik piše da je prodaja švajcarske nadzorne tehnologije srpskoj državi sporna, jer Pravilnik o izvozu i posredovanju robe za internet i mobilni nadzor zabranjuje isporuku ako postoji osnovana sumnja da će ta tehnologija biti korišćena za represiju u zemlji krajnjeg korisnika.
Za odluku o izvozu IMSI hvatača, Seco se konsultovao sa Ministarstvom spoljnih poslova, Ministarstvom odbrane i obaveštajnom službom i na kraju je vlada dala zeleno svetlo. Majenfiš je rekao da „tokom pojedinačne provere nije bilo dovoljno dokaza da će krajnji korisnik koristiti ovu tehnologiju za represiju“.
Prema pisanju Blika, danas bi odluka verovatno bila drugačija i da su dokazi da srpske vlasti koriste špijunski softver protiv kritičara režima sada previše jasni. List ukazuje da Vučić sve više vlada autoritarnim metodama i da su mediji, pravosuđe i administracija uglavnom pod kontrolom njegovih lojalista. Ipak, protesti koji su počeli pre tri meseca sada ga ozbiljno ugrožavaju i zemlja svedoči najvećim demonstracijama još od pobune protiv Slobodana Miloševića 2000. godine.
Vučić je optužio demonstrante da su pod kontrolom stranih obaveštajnih službi.
„Povlačenjem premijera Vučevića, srpska vlada se nada da će smiriti opoziciju. Da li će ovo žrtvovanje premijera pomoći? Nakon njegove ostavke, protestni pokret ima samo jednog čoveka kome može da pripiše krivicu za stanje u zemlji: Aleksandra Vučića“, zaključuje Blik.