Novi broj „Vremena“
Šta može i šta radi opozicija
Među studentima opozicija nije dobrodošla. Šta onda ona može? Tim pitanjem se bavimo u novom broju nedeljnika „Vreme“
Na regionalnom nivou, jedino je Beograd beležio rast broja stanovnika sve do 2020. godine, da bi se od 2021. taj trend promenio, dok je u ostalim regionima u čitavom posmatranom periodu prisutno smanjenje populacije, procene su Republičkog zavoda za statistiku
U Srbiji je tokom poslednjih devet godina 433.232 stanovnika manje – samo na osnovu negativnog prirodnog priraštaja, navodi se u saopštenju o procenama broja stanovnika Republičkog zavoda za statistiku.
Ove procene su zasnovane na rezultatima Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. godine i rezultatima godišnje statistike prirodnog kretanja i unutrašnjih migracija stanovništva.
Prema poslednjim rezultatima popisa prikupljenim prošle godine broj stanovnika u Srbiji je 6.647.003. U pogledu polne zastupljenosti, 51,4 odsto čine žene (3.423.627), dok je 48,6 odsto muškaraca (3.240. 822).
U periodu 2002-2022. broj stanovnika Republike Srbije kontinuirano opada. Na regionalnom nivou, jedino je Beogradski region beležio rast broja stanovnika sve do 2020. godine, da bi se od 2021. taj trend promenio, dok je u ostalim regionima u čitavom posmatranom periodu prisutno smanjenje populacije.
Proces demografskog starenja stanovništva manifestuje se niskim učešćem mladih i visokim i kontinuirano rastućim udelom starih u ukupnom stanovništvu. Udeo lica starih 65 i više godina iznosi 22 odsto, a mlađih od 15 godina 14 odsto.
Posmatrano na nivou oblasti, u Zaječarskoj oblasti zabeležen je najveći udeo starih 65 i više godina (30,3 odsto) i istovremeno najmanji udeo stanovništva mlađeg od 15 godina (11,2 odsto).
Podsetimo, prema popisu iz 2011. godine, u Srbiji je bilo 7.186.862 stanovnika, odnosno 539.859 više nego prema popisu sprovedenom prošle godine.
Svake godine izgubimo grad veličine Valjeva
O uzrocima smanjenje broja stanovnika, „Vreme“ se bavilo u tekstu „Demografski slom Srbije i celog Balkana“.
Razlog za smanjenje broja stanovnika povezan je sa pet faktora – odlazak mladih, odlaganje rađanja, reproduktivno zdravlje, ekonomski i psihološki razlozi.
Prema podacima Programa Ujedinjenih nacija za razvoj, Srbiju svake godine napusti oko 51.000 ljudi. Prema ovim procenama, zemlja izgubi grad veličine Valjeva.
Negativni prirodni priraštaj je karakteristika svih zemalja regiona i cele istočne Evrope. Stručnjaci prognoziraju da je region Balkana posebno ugrožen i da se pred njim nalazi demografski slom. Sada je, kako kažu, već kasno.
A.E./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Među studentima opozicija nije dobrodošla. Šta onda ona može? Tim pitanjem se bavimo u novom broju nedeljnika „Vreme“
U Skupštinu Srbije stigla je ostavka premijera Miloša Vučevića, objavila je narodna poslanica Biljana Đorđević
Pred Ministarstvom prosvete u Beogradu održan je skup na kojem su nastavnici istakli da godinama trpe urušavanje svog položaja, ali da su spremni da se bore za dostojanstvo profesije i budućnost obrazovanja
Komemoracija Teofilu Pančiću održava se u petak u Beogradu, a ispraćaj na kremaciju u subotu u Novom Sadu
Rektorski kolegijum odbio je poziv predsednika Vučića na „dijalog“ što je naljutilo Anu Brnabić. Poslanik i profesor Đorđe Pavićević za „Vreme“ kaže da se univerziteti drže solidarno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve