Sindikati „Pravda“, „Sloga“ i „Centar“ Gradskog saobraćajnog preduzeća „Beograd“ zahtevaju od vršioca dužnosti sekretara za javni prevoz Radovana Kremića i predsednika Privremenog organa grada Beograda Aleksandra Šapića, hitnu obustavu projekta javno-privatnog partnerstva kojim se GSP-u oduzima ukupno 31 linija poteza „100“ i „700“.
Zahtevaju odlaganje svih daljih aktivnosti u vezi sa oduzimanjem linija GSP-u na ostalim potezima, što je takođe u zvaničnim planovima Sekretarijata za javni prevoz i da se u što kraćem roku uradi nezavisna i stručna analiza od strane Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, kako bi se preispitala objektivna opravdanost ustupanja linija privatnom partneru.
Sindikati apeluju na donošenje održivog plana nabavki vozila za GSP „Beograd“, odnosno obavezu grada Beograda kao osnivača GSP-a da u narednom periodu, a ne dužem od godinu dana, za potrebe GSP-a preko najpovoljnijih kreditnih linija nabavi zglobne autobuse najviših ekoloških standarda i najviše moguće klase , kao i solo i zglobne trolejbuse sa autonomijom, imajući u vidu i da je ovaj podsistem u izuzetno lošem stanju usled čega najviše trpe građani i zaposleni GSP-a.
Traže i da se napravi jasan i održiv plan i strategija rekonstrukcije i modernizacije saobraćajnih pogona i poboljšanja uslova rada i kvaliteta održavanja u postojećem broju pogon. Takođe, kako se navodi, strateški je potrebno razmišljati i o izgradnji novih pogona imajući u vidu trenutne, ali i buduće potrebe grada Beograda.
Sindikati podsećaju da je zaključkom Privremenog organa grada Beograda data saglasnost gradskom Sekretarijatu za javni prevoz da sprovede postupak izbora privatnog partnera, čime bi GSP „Beograd“ radio sa 133 autobusa manje nego danas, što bi drastično smanjilo prihode GSP-a i zasigurno bilo uvod u potpunu privatizaciju javnog prevoza u Beogradu, otpuštanje zaposlenih u GSP-u i zatvaranje najmanje jednog saobraćajnog pogona.
„Podmlađivanje” vozila
Privremeni organ grada Beograda nedavno je usvojio predlog projekta javno-privatnog partnerstva o obavljanju komunalne delatnosti javnog gradskog prevoza putnika. Prema ovom projektu, još 30 linija biće privatizovano.
Kao glavni razlog za pokretanje projekta javno–privatnog partnerstva navodi se to što je trenutno stanje vozila nezadovoljavajuće i da su vozila na potezu 100 i 700 zastarela. Njihova prosečna starost iznosi 8,37 godina za solo, 17,86 godina za zglobna vozila, a 11,5 godina za minibuseve. Pređena godišnja kilometraža za solo vozila je 862.000 kilometara, za zglobne autobuse 1.839.000 kilometara, a minibuseve 1.184.000 kilometara.
Rok na koji treba da se zaključi ugovor o javno-privatnom partnerstvu je 10 godina, a vrednost projekta je oko 56 milijardi dinara, bez PDV-a. Vrsta postupka nabavke i konačni kriterijumi za izbor privatnog partnera biće utvrđeni prilikom sačinjavanja konkursne dokumentacije za izbor privatnog partnera.
Kao najvažniji cilj ovog projekta navodi se pružanje kvalitetne komunalne usluge javnog prevoza, uz postizanje efekata zaštite životne sredine smanjenjem emitovanja ugljen-dioksida, oksida azota i drugih štetnih čestica.