Na Bežanijskoj kosi jednog dana su se bez ikakvog upozorenja pojavili bageri nepoznatog investitora i brzinski sravnili sa zemljom jedan hektar zelene površine. Građani protestuju i traže objašnjenje od nadležnih. Odgovor vlasti je kao i mnogo puta do sada - izostao
Deo šumovite površine između Dubočke i Ulice Aleksandra Borodina na Staroj Bežaniji posečen je, a prema nepotvrđenim informacijama lokalnog stanovništva u toku je izmena građevinske dozvole za objekat koji godinama stoji nezavršen na obližnjoj parceli.
Prema rečima meštana, šuma je stara više od 80 godina i nekada je bila pod zaštitom.
Stanovnik tog naselja Sergej Nikolić kaže za „Vreme“ da se sve odigralo za samo nekoliko dana, krajem jula.
„Uništena je površina od oko hektar zemljišta, što nije mala materijalna, ni ekološka šteta. Karakteristično za ceo ovaj proces sečenja šume je bilo što su se bageri pojavili preko noći i za samo nekoliko dana posekli sve. Bageri su radili punom parom i za dan, dva je nestala cela šuma“, kaže Nikolić.
Prema njegovim rečima, nikakva najava o sečenju šume nije postojala, niti je istaknuta bilo kakva investitorska tabla.
„Niko građane koji žive ovde niti je bilo šta pitao, niti ih je obavestio o bilo čemu“, ukazuje Nikolić.
Iznenađenje za građane Bežanije je utoliko veće, što se ne zna ni ko to radi, ni ko stoji iza toga.
„Ne znamo ko je ovo uradio niti ko je investitor. Zbog toga smo se preko poslanika u lokalnom parlamentu obratili vlastima kako bi saznali o čemu se radi. Još čekamo odgovor, nije nam stigao“, ističe Nikolić.
Kaže da je nakon ovog što je urađeno održan protestni skup stanara ovog naselja 4. avgusta na kome je poručeno da „ne daju svoju Bežaniju“.
Još jedan u nizu urbicida
Na tom protestu potpredsednica Gradskog odbora Demokratske stranke Vesna Petković rekla je da je nepoznati investitor ušao sa bagerom guseničarom i buldožerom na parcele u vlasništvu grada Beograda.
„Taj investitor je raskrčio i isekao deo šume, a potom na tom mestu posekao drveće staro 80 godina. Činjenica je da je ovo još jedan u nizu urbicida u glavnom gradu kome i inače nedostaje zelenila“, rekla je Vesna Petković.
Ona je istakla da Demokratska stranka od aktuelne vlasti zahteva da se preostale javne površine zakonom zaštite, da se legalizuju, da se pretvore u javne zelene površine, urede i predaju građanima na korišćenje.
Miloš Vučković iz udruženja „Naša mesna zajednica“ rekao je okupljenima da su radovi obavljeni očigledno bez dozvole jer nije istaknuta nikakva građevinska tabla o radovima i naglasio kako je potrebno da se svi građani bore za opstanak i zaštitu preostalih zelenih površina da se one ne bi pretvorila i placeve za izgradnju zgrada.
Sagovornik „Vremena“ se nada da će institucije odraditi svoj deo posla, kao i da će se nadležni iz opštine obratiti i objasniti o čemu se ovde radi.
Foto: Fonet / Marko DragoslavićGrađanski bunt na Bežanijskoj kosi
Veliko interesovanje komšija
„Nadamo se da će doći do odgovora nadležnih organa. Ako ne dođe, pravićemo dalje planove o sledećim protestima. Sada je neka vrsta zatišja. Nema ni table, ali nema ni bagera. Ništa se novo ne dešava“, objašnjava Nikolić.
Ukazuje da je ovo problem svih stanovnika Bežanijske kose i da vlada veliko interesovanje.
„Komšije žele da saznaju o čemu se radi. Zaustavljaju me non stop na ulici sa pitanjima o ovoj parceli. Pitaju šta dalje i primećuje se da su veoma nezadovoljni zbog seče tolike zelene površine koja je nekada služila mnogima kao mesto gde su mogli da nađu spas od velikih vrućina ili gde mogu da se prošetaju“, zaključuje Nikolić.
Podseća da se zeleni prostor novobeogradske opštine nepovratno uništava, da nestaju parkovi i šume a da niko ne odgovara za to.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Lider Srpske demokratije Aleksandar Arsenijević uhapšen je u centru severnog dela Kosovske Mitrovice. Hapšenje povezano sa dolaskom kosovskog premijera Aljbina Kurtija
Predsednik Srbije prvi put se je oglasio o problemima Srba sa Kosova od početka blokade srpskih institucija na Kosovu, koja je ušla u dvanaesti dan. I kada se je konačno „probudio", Vučić je saopštio javnosti da će konkretno nešto reći o ovome - u naredna 72 sata
Kosovska policija saopštila da su četvorica mladića privedena zbog napada na policajce, od čega su trojica bila pod dejstvom alkohola. Policija demantuje tvrdnje o prebijanju. Snimci hapšenja izazvali polemiku na društvenim mrežama
Srbi vole Ruse, a sa Kinezima ih vezuje „čelično prijateljstvo“. Kako Aleksandar Vučić Srbiju više vezuje za Kinu, nego za Evropsku uniju? I gde su tu Brisel i Vašington?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je pet dana u Podrinju gde je pravio palačinke, bio košarkaški trener deci, nosio uštipke u školu, vozio se sa Dodikom, prisustvovao vojnoj vežbi, obišao bolnicu, crkvu, destileriju i mlekaru. Za to vreme, Priština na Kosovu cementira svoju državnost i uklanja poslednje znakove države Srbije
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković zarađuje 752.363 dinara mesečno, ali prema imovinskoj karti na računu nema ni žute banke. Ona bar pare mlati transparentno za razliku od ostatka otuđene vrhuške režima
Za Ministarstvo kulture upitan je uticaj monografija o Aniti Mančić i Egonu Savinu na "kvalitet kulturnog života", pa je odbilo da pomogne Udruženju dramskih umetnika Srbije da ih objavi. Šteta što nismo dovoljno naivni i neiskusni pa da poverujemo u to
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!