Sjedinjene Američke Države su u sredu uvele sankcije protiv skoro 400 entiteta i pojedinaca u više od deset zemalja za koje Vašington kaže da su snabdevale Rusiju naprednom tehnologijom koja je korišćena u njenoj invaziji na Ukrajinu.
Među onima kojima su uvedene sankcije se nalaze i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
U saopštenju Sekretarijata za finansije, srpska firma Ventrade DOO iz Subotice izvozila je radio uređaje vojne klase ruskoj firmi Promsvjazradio, koja proizvodi opremu za radio emitovanje, a uvozi i tehnologiju dvostruke namene visokog prioriteta u Rusiju, prenosi Glas Amerike.
Kompanija iz Srbije je označena za sankcije na osnovu izvršne uredbe američke vlade, zato što je pružala finansijsku, materijalnu i tehnološku podršku ruskoj kompaniji Promsvjazradio, ili joj je slala robu i usluge.
Prema podacima iz Registra poslovnih subjekata Srbije, firmu Ventrade je 6. aprila 2022. godine, manje od dva meseca nakon početka invazije Rusije na Ukrajinu, sa 120.000 dinara osnivačkog kapitala osnovala i bila joj je direktorka mađarska državljanka Renata Meznerics.
Od jula 2023. godine, kao direktor i osnivač firme je upisan Žolt Lajgut, takođe državljanin Mađarske.
Sankcije su uvedne i kompaniji International Business Corporation iz Bara, u vlasništvu ruskog državljanina Sergeja Kokoreva, zbog izvoza vojne opreme iz Crne Gore u Rusiju.
Sveobuhvatne sankcije protiv 274 entiteta i pojedinaca
Sankcije i druga ograničenja najavljena su istovremeno u saopštenjima Stejt departmenta i ministarstava finansija i trgovine. Ministarstvo finansija uvelo je sankcije protiv 274 entiteta i pojedinaca, Stejt department protiv više od 120, a Ministarstvo trgovine protiv 40 kompanija i istraživačkih institucija na listu ograničenja trgovine, preneo je portal Radio Slobodna Evropa.
Sveobuhvatne sankcije pokazuju da će SAD i njihovi saveznici „nastaviti da preduzimaju odlučne akcije širom sveta da zaustave protok kritičnih oruđa i tehnologija koje su Rusiji potrebne da bi vodila svoj nezakonit i nemoralni rat protiv Ukrajine“, rekao je zamenik ministra finansija Voli Adejemo (Wally Adeyemo).
Više od polovine pojedinaca i entiteta kojima su sada uvedene sankcije nalazi se u Indiji, Kini, Švajcarskoj i Turskoj, saopštilo je Ministarstvo finansija.
„Kao što pokazuje današnja akcija, mi ne popuštamo u našoj rešenosti da umanjimo i degradiramo mogućnosti Rusije da opremi svoju ratnu mašinu i zaustavimo one koji žele da pomognu njenim naporima da se zaobiđu ili izbegnu naše sankcija i kontrole izvoza“, dodao je Adejemo.
Sankcije Ministarstva finansija na listu sankcionisanih dodale su petoto zamenika ruskog ministra odbrane, uključujući rođaku predsednika Vladimira Putina, Anu Civilevu, i sina bivšeg premijera Mihaila Fradkova, Pavela Fradkova. Ostala tri navedena zamenika ministra odbrane su Andrej Buliga, Viktor Goremikin i Aleksandar Fomin.
Stejt department je saopštio da nastoji da „poremeti mreže i kanale preko kojih Rusija nabavlja tehnologiju i opremu od entiteta u trećim zemljama kako bi pomogla svoje ratne napore“. Nove sankcije usmerene su na proizvođače, izvoznike i uvoznike robe ključne za rusku vojno-industrijsku bazu, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo trgovine je takođe objavilo trgovinska ograničenja za 40 stranih entiteta „kako bi se pozabavili njihovom nabavkom visokoprioritetne mikroelektronike i druge robe američkih brendova u ime Rusije“.
Zamenik ministra trgovine SAD Alan Estevez naveo je u saopštenju da američki proizvodi „ne pripadaju onima koji podržavaju rusku odbrambenu industrijsku bazu“.
Sankcije su posebno usmerene na izbegavanje sankcija preko trećih zemalja. Među zemljama u kojima se nalaze sankcionisani entiteti i pojedinci su Kina, Indija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Turska, Tajland, Malezija i Švajcarska.
Sankcijama se zamrzava svu imovinu koju entiteti i pojedinci imaju u jurisdikciji SAD, blokirano im je korišćenje finansijskog sistema SAD, a američkim građanima je zabranjeno da posluju s njima.
Izvor: Radio Slobodna Evropa / Glas Amerike