img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Kosovo

SAD ponavljaju stav o dinaru, CIK objavio mere

13. фебруар 2024, 09:38 B.G./KoSSev
Foto: AP Photo/Bojan Slavković
Copied

"Nastavićemo da ulažemo napore kroz dijalog da se normalizuju odnosi, a za ostalo ćemo videti", rekao je ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil. CBK objavila uputstva za prilagođavanje na Uredbu o evru

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da je američka vlada bila veoma jasna u pogledu zabrinutosti o nameri da se zabrani dinar na KiM i šta to znači za ljude koji tamo žive.

Hil je u Vašingtonu, gde je prisustvovao prijemu povodom Dana državnosti Srbije, na pitanje Tanjuga da prokomentariše odluku Prištine da prelazna faza primene uredbe kojom se zabranjuje dinar ne može trajati duže od tri meseca, a da ne povuče uredbu, rekao da ne želi da ulazi u detalje onoga što se trenutno dešava na KiM, ali da mora da dođe do poboljšanja u odnosima Beograda i Prištine, odnosno „da se postigne normalizacija“.

„Nastavićemo da ulažemo napore kroz dijalog da se normalizuju odnosi, a za ostalo ćemo videti“, rekao je Hil.

Na pitanje da li je posle najnovijih poteza Prištine dijalog u mraku, ambasador Hil kaže da ne želi da komentariše dijalog i da to ostavlja izaslaniku EU Miroslavu Lajčaku, ali da veruje da se mnogi problemi, uključujući i dinar moraju rešavati kroz dijalog.

„Nastavićemo da ulažemo napore kroz dijalog da se normalizuju odnosi, a za ostalo ćemo videti“, rekao je Hil.

Reagovanje Srba

Srbi sa Kosova i Metohije okupili su se juče na protestu u Kosovskoj Mitrovici sa željom da skrenu pažnju na svoj obespravljen položaj za koji okrivljuju vlasti u Prištini Neposredan povod za ovaj protest je zabrana upotrebe dinara na Kosovu.

Pravnik iz Severne Mitrovice i nekadašnji odbornik u lokalnoj skupštini sa Kosova Marko Jakšić rekao je tim povodom za “Vreme” da se Srbi sa Kosova osećaju kao da ih je Beograd izneverio jer nema ni jedne reakcije koja bi ih uverila da je vlast u Srbiji zabrinuta za njihovu budućnost.

Povodom organizacije protesta kaže da nijedan događaj u vezi sa politikom na Kosovu i Metohiji ne može da prođe bez Srpske liste i da su i ljudi koji su bili na protestu većinom sipmatizeri ove politilke partije.

Objašnjava da je prema svim važećim propisima dinar i dalje važeće platežno sredstvo na Kosovu.

“Ukoliko Kurti uspe to da spreči krijući se iza lažne borbe za vladavinu prava i protiv organizovanog kriminala on će ugroziti egzistenciju najugroženijih grupa naših građana ovde. Ovaj skup danas je čak i previše mirna reakcija građana na ono što trpe poslednje dve godine. Možda bi više skrenule pažnju međunarodne zajednice neke radikalnije metode, kao što je do to do sada bio slučaj”, kaže Jakšić.

Mere centralna banka Kosova

Centralna banka Kosova saopštila je da je u saradnji sa bankama i drugim finansijskim institucijama – počela sa preduzimanjem dodatnih mera, u cilju lakšeg sprovođenja nedavno donete Uredbe.

Mere će se, za lakše prilagođavanje, preduzimati u roku od tri meseca, saopštili su iz te institucije. U 10 mera oni su razjasnili kako će građani lakše moći da otvaraju račune, uključujući i preko mobilnog bankarstva, da konvertuju dinare u evro, i da svoj novac podignu na većem broju bankomata.

Prva mera je uspostavljanje besplatne telefonske linije 0800-222-55, imejla za žalbe, kao i namenskog „Vajber“ broja.

Druga – pojednostavljenje uslova za otvaranje računa u banci – u konkretnim slučajevima u opštinama sa srpskom većinom, a posebno u četiri opštine na Severu i to uz mogućnost da se kompletiraju dokumenta (dokaz o adresi) tek nakon otvaranja i aktiviranja računa.

Zatim, mera bi bila i da Centralna banka ukine takse za plaćanje nebankarskim finansijskim institucijama (sa naglaskom na menjačnice), kako bi se, kako su naveli, podstaklo otvaranje kancelarija u opštinama sa većinski srpskim stanovništvom, takođe sa naglaskom na četiri opštine na Severu.

Planiraju i da na Severu otvore više bankarskih i nebankarskih institucija: „Dodatne ekspoziture i povećanje pružanja finansijskih usluga u opštinama na Severu“.

Zatim, mera je i da se pruže olakšice bankarskih usluga, kao što je otvaranje računa preko mobilnog bankarstva: „Na mobilni način od strane komercijalnih banaka u svakoj od četiri opštine na Severu. Organizovano u cilju da što bliže bude građanima“.

Mera je i da se postave bankomati, kao i drugi uređaji za elektronsko plaćanje ili finansijske samousluge.

Zatim, da se olakša proces za konvertovanje dinara u evro, što bi isključivo vršile licencirane institucije i menjačnice.

Zatim, plan je i da se olakša pristup finansijskim sredstvima, kroz povećano kreditiranje i druge.

Kao poslednja 10. mera bi bio povoljni kurs za one čija je bankovna kartica izdata van Kosova.

CBK dodaje da su mere predviđene kako bi se finansijska sredstva iz Srbije na Kosovo prenela na najefikasniji način.

Premijer Kosova Aljbin Kurti obratio se pre dva dana na srpskom jeziku i naveo je da je prioritet kosovske vlade da pruži socijalnu pomoć onima kojima je to potrebno, bez obzira na njihovu etničku pripadnost, kao i da srpski dinar na Kosovu nije zabranjen, te da uredba Centralne banke Kosova ne sprečava Srbiju da finansijski pomaže srpsku zajednicu.

Tagovi:

CIK dinar Kosovo Kristorfer Hil SAD
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure