Beograđani tvrde da je rekonstrukcija Trga Nikole Pašića bila nepotreban trošak od 54 miliona evra zato što izgleda isto kao i do sad, a gradski čelnici ih ubeđuju da je „ovaj trg više od samog prostora“
Društvene mreže su prepune fotografija koje dokazuju da je Trg Nikole Pašića danas u subotu isti kao i pre devet meseci, odnosno da ga rekonstrukcija koja je toliko trajala i za koju je Beograd platio 54 miliona evra, nije ama baš ništa izmenila.
Ukratko, Beograđani se ne slažu da „projekat rekonstrukcije predstavlja novi korak ka stvaranju modernog i funkcionalnog okruženja za sve građane i posetioce Beograda“, kako je u subotu povodom otvaranja obnovljenog Trga rekao Luka Petrović gradski sekretar za investicije.
Foto: TANJUG/ STR/bsTrg danas
„Ovaj trg je više od samog prostora – to je srce Beograda, mesto okupljanja koje povezuje ljude, kulturu i tradiciju. Uložili smo napore u modernizaciju hidrotehničkih instalacija, javne i dekorativne rasvete, koja je sada opremljena LED svetlima, a sve to uz zaštitu postojećih elektroenergetskih sistema“, naveo je Petrović. Nova fontana, koja je rekonstruisana prema izvornom izgledu iz 50-ih godina, nosi dodatnu sentimentalnu vrednost za sve Beograđane, dodao je Petrović.
Pre devet mseci
Kako podseća Nova ekonomija, Trg Nikole Pašića je otvoren na dan kada je istekao produženi rok za završetak njegove rekonstrukcije, koja je trajala 285 dana i koštala 632,6 miliona dinara.
Radovi na Trgu Nikole Pašića počeli su 26. februara 2024. godine, a prvobitna ugovorena vrednost radova bila je 584,2 miliona dinara.
Ugovor je prvi put izmenjen u maju, kada je vrednost radova uvećana na 609,3 miliona dinara bez PDV-a, a razlog su bili dodatni radovi.
Kako je tada pisala Politika, razlog je bio to što projektom nije bilo predviđeno da se sve što se iskopa na gradilištu odveze na deponiju, nego da se skladišti na samom trgu i možda iskoristi kasnije za nasipanje. Međutim, kako na gradilištu nije bilo mesta, hiljade kubika materijala je ipak moralo da se preveze na deponiju.
Rok za završetak posla bio je 210 dana, što je trebalo da bude 23. septembar. Ali kako se taj datum bližio, ugovor je još jednom izmenjen.
Novo poskupljenje
Izmenama od 10. septembra cena je još jednom uvećana, na 632,6 miliona dinara, ili oko 5,4 miliona evra, zbog nepredviđenih radova.
Rok za završetak radova produžen je za 75 kalendarskih dana, što znači da je istekao u subotu, 7. decembra.
Posao rekonstrukcije Trga Nikole Pašića dobio je konzorcijum koji čine GP Invest gradnja, D.C. Energocoop, Slavija Proking, Alex E&C, Tesla sistemi i SDC Professional.
“Ovakvi projekti predstavljaju našu posvećenost očuvanju i unapređenju kvaliteta života za sve naše građane. Uz najave još velikih kapitalnih projekata, obećavamo da ćemo raditi još odlučnije i sa još većim entuzijazmom, kako bismo Beograd pozicionirali na mapi velikih metropola u skladu sa potrebama savremenog sveta”, zaključio je Luka Petrović povodom otvaranja rekonstruisanog Trga Nikole Pašića.
Međutim, otvoreni i hvaljeni Trg Nikole Pašića nije tehnički pregledan.
Početkom oktobra, Beogradski Sekretarijat za investicije raspisao je tender za tehnički pregled izvedenih radova na rekonstrukciji Trga Nikole Pašića. Sekretarijat je procenio da će ova usluga koštati 2,4 miliona dinara, a da će trajati čak pune dve godine.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Građani i studenti sedmog dana od ranih jutarnjih časova nastavili su sa novim blokadama. Traže raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, oslobađanje svih koji su uhapšeni 28. juna tokom vidovdanskog protesta, kao i uklanjanje šatora ispred Narodne skupšine i raspuštanje skupa u Pionirskom parku. Kako su izgledale blokade u subotu (5. jul) mogli ste da pročitate u blogu „Vremena"
Nekadašnji odbornik u Skupštini Niša Branislav Jovanović tužio je predsednika Srbije Aleksandra Vučića zbog optužbi izrečenih u medijima. Tri meseca nakon podnete tužbe počelo je pripremno ročište
Predstavnici stranaka u Bundestagu su u razgovoru za DW osudili nasilje nad studentskim protestima u Beogradu. Ali su istovremeno ukazali i na opasnost od nacionalističkih tonova koji su se mogli čuti na protestima
Na pojedinim mestima zabeleženi su sporadični incidenti, „pri čemu je policija postupala u skladu sa zakonom“, saopštio je MUP. Prema najavama, blokade širom Srbije nastavljaju se i subotu
Inženjeri za stručni nadzor za deonicu puta od Pakovraća do Požege odbili su da potpišu dokumente bez kojih je nemoguće da građevinski inspektori izdaju potvrdu da je deonica završena
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!