Studentski protesti
„Ne plašimo se“: Održana protestna šetnja studenata do Pravnog fakulteta
Studenti i građani održali protestnu šetnju od Rektorata Univeriziteta u Beogradu do Pravnog fakulteta
Na izborima 3. aprila predsednički su se činili najmanje neizvesnim. Očekivala se ubdeljiva pobeda Aleksandra Vučića u prvom krugu. Ulaskom Ponoša u trku, i spletom još nekih okolnosti, stvari su se malo zakomplikovale
Posle kratkog trvenja koalicija okupljena oko Stranke slobode i pravde (SSP, Narodne stanke (NS) i Demokratske stranke (DS) je u subotu uveče združeno stala iza nekadašnjeg načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša kao zajedničkog predsedničkog kandidata.
Otkako je Dragan Đilas bivšeg funkcionera i još uvek člana NS-a bez prethodnog dogovora sa koalicionim partnerima praktično najavio kao predsedničkog kandidata čitave koalicije, jedan deo medija Ponoša predstavlja kao nekoga ko bi jedini mogao da ugrozi dosadašnju dominaciju aktuelonog predsednika države Aleksandra Vučića.
Od 5. oktoba 2000. Vučić je jedini koji je uspeo da pri izlaznosti od 53,34 odsto pobedi u prvom krugu sa 55,06 odsto osvojenih glasova. Na drugom mestu je tada bio tadašnji „vesnim promena“, lider Pokreta slobodnih građana (PSG) Saša Janković sa 16,35 odsto, a na trećem remetilička faktor opozicionih birača Beli Preletačević sa 9,42 odsto.
Kandidatura Ponoša je kod jednog dela biračkog tela probudila nadu da se 3. aprila, u najmanju ruku, čitava stvar neće završiti poniženjem opozicionog kandidata već u prvom krugu. Između parlamentarnih i, pre svega, beogradskih izbora, predsednički izbori posmatrani su kao nefer okršaj koji će neprikosnoveno nokautom u prvoj rundi dobiti Vučić.
Na izbore opozicija ovog puta izlazi u tri prepoznatljive kolone: pored „Đilasovog bloka“ sa desne strane je Patriotski blok predvođen Dverima, a sa leve zeleno-leva koalicija Moramo.
Lider dveri Boško Obradović je već zvanično obelodanio svoju kandidaturu za predsednika Repblike. On bio mogao da odvuče Vučiću jedan deo tradicionalnih radikalskih birača. Ukoliko izstraživanja javnog mnjenja to potvrde, Vučić bi kampanju mogao da odvuče na Kosovo i Republiku srpsku i druge nacionalno obojene teme.
Moramo se još nije izjasnila da li će ići sa sopstvenim predsedničkim kandidatom, ili će stati iza „čovek sa inženjerskim mozgom, sa vojnički jasnim, konciznim i staloženim nastupima“, kako je Ponoša u prvoj polovini novembra 2021. opisalo „Vreme“, kada je njegovo ime prvi put dovedeno u vezu sa predsedničkom kandidaturom.
A.I.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti i građani održali protestnu šetnju od Rektorata Univeriziteta u Beogradu do Pravnog fakulteta
Danski diplomata Peter Sorensen ambasador je EU pri Kancelariji Ujedinjenih nacija i drugim međunarodnim organizacijama u Ženevi, a prethodno je bio specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini
Ministar policije Ivica Dačić izjavio je da je zabeležen samo jedan prijavljen incident ispred Pravnog fakulteta, dok studenti demantuju ove tvrdnje, navodeći da je policija prisutna i aktivno pregleda sigurnosne snimke zajedno s njima
Zbog studentskih blokada, Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu moraće da se održi na alternativnoj lokaciji, izjavio je dekan Poljoprivrednog fakulteta Vladan Bogdanović. On je dodao da je sledeće nedelje planirana i onlajn sednica Saveta Univerziteta
Udruženim medijsko-političkim poduhvatom perjanice režima i njima potčinjeni mediji počeli su novu kampanju o tome da će biti raspisan refrendum o poverenju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji nije u skladu sa Ustavom i zakonima
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve