Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Na izborima 3. aprila predsednički su se činili najmanje neizvesnim. Očekivala se ubdeljiva pobeda Aleksandra Vučića u prvom krugu. Ulaskom Ponoša u trku, i spletom još nekih okolnosti, stvari su se malo zakomplikovale
Posle kratkog trvenja koalicija okupljena oko Stranke slobode i pravde (SSP, Narodne stanke (NS) i Demokratske stranke (DS) je u subotu uveče združeno stala iza nekadašnjeg načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša kao zajedničkog predsedničkog kandidata.
Otkako je Dragan Đilas bivšeg funkcionera i još uvek člana NS-a bez prethodnog dogovora sa koalicionim partnerima praktično najavio kao predsedničkog kandidata čitave koalicije, jedan deo medija Ponoša predstavlja kao nekoga ko bi jedini mogao da ugrozi dosadašnju dominaciju aktuelonog predsednika države Aleksandra Vučića.
Od 5. oktoba 2000. Vučić je jedini koji je uspeo da pri izlaznosti od 53,34 odsto pobedi u prvom krugu sa 55,06 odsto osvojenih glasova. Na drugom mestu je tada bio tadašnji „vesnim promena“, lider Pokreta slobodnih građana (PSG) Saša Janković sa 16,35 odsto, a na trećem remetilička faktor opozicionih birača Beli Preletačević sa 9,42 odsto.
Kandidatura Ponoša je kod jednog dela biračkog tela probudila nadu da se 3. aprila, u najmanju ruku, čitava stvar neće završiti poniženjem opozicionog kandidata već u prvom krugu. Između parlamentarnih i, pre svega, beogradskih izbora, predsednički izbori posmatrani su kao nefer okršaj koji će neprikosnoveno nokautom u prvoj rundi dobiti Vučić.
Na izbore opozicija ovog puta izlazi u tri prepoznatljive kolone: pored „Đilasovog bloka“ sa desne strane je Patriotski blok predvođen Dverima, a sa leve zeleno-leva koalicija Moramo.
Lider dveri Boško Obradović je već zvanično obelodanio svoju kandidaturu za predsednika Repblike. On bio mogao da odvuče Vučiću jedan deo tradicionalnih radikalskih birača. Ukoliko izstraživanja javnog mnjenja to potvrde, Vučić bi kampanju mogao da odvuče na Kosovo i Republiku srpsku i druge nacionalno obojene teme.
Moramo se još nije izjasnila da li će ići sa sopstvenim predsedničkim kandidatom, ili će stati iza „čovek sa inženjerskim mozgom, sa vojnički jasnim, konciznim i staloženim nastupima“, kako je Ponoša u prvoj polovini novembra 2021. opisalo „Vreme“, kada je njegovo ime prvi put dovedeno u vezu sa predsedničkom kandidaturom.
A.I.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve