U drugi krug predsedničkih izbora ušli su konzervativni kandidat Anže Logar, koga podržava Janez Janša, i kandidatkinja levog centra Nataša Pirc Musar, kojoj je posle prvog kruga podršku dao liberalni premijer Robert Golob
U prvom krugu predsedničkih izbora u Sloveniji, u nedelju 24. Okotbra, sa osvojenih 34,06 odsto glasova pobedio je Anže Logar (46) iza koga stoji opoziciona Slovenačka demokratska stranka. Sa njim u drugi krug 13. novembra ide kandidatkinja levog cetra Nataša Pirc Musar (54) koja je osvojila 26,87 odsto.
Aktuelni predsednik Slovenije Borut Pahor posle dva mandata nije mogao da se kandiduje.
Janšin čovek
Anže Logar je nekadašnji ministar spoljnih poslova u konzervativnoj vladi Janeza Janše. Janši su predstavnici institucija Evropske unije zamerali da je Sloveniju pomerio udesno, bio se suočio i sa optužbama za „nedemokratsku politiku i politiku podele“.
Slovenia ElectionPobednik prvog kruga: Anže Logar / Foto: AP Photo
Tokom kampanje Logar, koji se formalno kandidovao kao nezavisni kandidat, je nastojao da odbaci populistički imidž i obećao da će biti predsednik za „okupljanje“ ljudi iz celog političkog spektra, piše DW.
Logar je u nedelju uveče izrazio zadovoljstvo što su njegove predizborne poruke „odjeknule među građanima“ i obećao „nultu toleranciju na korupciju“.
Pokret Sloboda (Gibanje Svoboda) Roberta Goloba ostao je bez predstavnika u drugom krugu: za Milana Brgleza glasalo je tek odsto glasača.
Golob je potom u nedelju uveče za drugi krug izbora dao podršku Nataši Pirc Musar jer ona „predstavlja vrednosti bliske našim“, izveštava DW.
Pirc Musar je uticajna pravnica i bivša šefica slovenačke agencije za zaštitu podataka, piše dalje DW. Vodila je kampanju o pitanjima ljudskih prava i vladavine prava, a bila suočena sa optužbama zbog unosnih poslova njenog supruga u zemlji i inostranstvu.
„Radujem se drugom krugu“, rekla je ona, „radujem se finalu.“
Ako pobedi, piće prva žena na čelu Slovenije, koja je članica Evropske unije od 2004. godine.
Analitičari u Sloveniji kažu da će u drugom krugu biti tesno, ako se birači i liberala i levog centra budu okupili oko Pirc Musar.
Iako je funkcija predsednika u Sloveniji uglavnom ceremonijalna, on predvodi vojsku i odgovoran je za imenovanje nekoliko najviših zvaničnika, uključujući guvernera centralne banke.
U nedleju je na preko 3000 biračkih mesta pravo glasa imalo oko 1,7 milona glasača.
D.P./DW
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Sedmorica na slobodi, dvojica u kućnom pritvoru - takva rešenja doneo je Viši sud u Užicu za devetoricu privedenih posle blokade magistrale. U Užicu je u pondeljak održan novi skup, a za utorak ujutru u Beogradu i Novom Sadu najavljene su nove studentske akcije.
Viši sud u Zaječaru odbio je sve podnesene žalbe na izveštaj o rezultatima lokalnih izbora održanih 8. juna. Predsednik GIK-a u tom gradu Nenad Dinulović kaže da su se time stekli uslovi za održavanje konstitutivne sednice Skupštine grada
Nepunih deset dana pošto je otvorena nova deonica autoputa Miloš Veliki, JP Putevi Srbije saopštili su da su u toku radovi na tunelu Laz. O kojim radovima se radi, nije poznato, ali iako je ranije saopšteno da je čitava deonica bezbedna za saobraćaj, javnost je upozoravala na nebezbednost najdužeg tunela na ovom autoputu
Tužilaštvo za organizovani kriminal tvrdi da se širenjem netačnih informacija o aktuelnim istragama, uključujući predmete „Generalštab" i „pad nadstrešnice", stvara pritisak na tok postupaka i utiče na formiranje negativne slike u javnosti.
Prema službenoj belešci policije koju je objavio advokat Ivan Ninić na mreži X, policijska patrola je 4. juna došla u Studentski grad zbog prijave o buci, ali je povučena po naređenju centrale. Student Miloš Pavlović, koji je bio u zaključanom kafiću, odbio je da razgovara sa policajcima
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Bivšeg Komandanta elitne vojne jedinice Ladislava Trohu su neki smatrali klovnom, drugi poštenjakom, hrabrim i principijelnim čovekom. Široj javnosti postao je poznat kada je 1. jula 1998. godine, naočigled zbunjenih prolaznika, ispred slovenačkog parlamenta u punoj uniformi salutirao slovenačkoj zastavi
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!