Protesti u Srbiji
Protest: Zrenjanin, Vršac, Pančevo, Smederevo, Mladenovac…
U subotu posle podne protestovali su građani mnogih gradova u Srbiji. U većini ih je bilo više nego do sad
Odgovor Vlade Srbije na sindikalni predlog kolektivnog ugovora očekuje se u narednih sedam do deset dana, a ako bi taj odgovor bio u skladu sa zahtevima prosvetnih radnika, to bi moglo da vodi prekidu štrajka
Odziv škola u zakonskoj obustavi rada na početku decembra bio je veći nego prethodne nedelje, a samo u obrazovnim ustanovama u kojima su zaposleni članovi Unije sindikata prosvetnih radnika (USPRS), njih 174 su u zakonskoj obustavi rada, odnosno zvoni se na 30 minuta, dok u 25 škola zvoni na 45 minuta, ali prosvetni radnici izlaze sa časova nakon 30 minuta.
Portparolka USPRS Mirjana Gašić navela je da sindikati traže da se njihovi zahtevi realizuju kroz potpisivanje kolektivnog ugovora u koji su njihovi pravnici uneli „izvesne izmene“ koje bi diktirale način obračuna plata u prosveti, odnosno njihovo usklađivanje sa prosečnom platom u Srbiji.
„Vlada Srbije je imala uvid u taj predlog kolektivnog ugovora i oni su u izvesnoj meri najavili odstupanje od našeg predloga ali su svakako pokazali volju da nekim polugodišnjim usaglašavanjem plata, našu platu dovedu do prosečne zarade u Srbiji“, rekla je Gašić.
Dodala je i da se odgovor Vlade Srbije na sindikalni predlog kolektivnog ugovora očekuje u narednih sedam do deset dana.
„Ako bi taj njihov odgovor bio u skladu sa našim zahtevima, onda bi mogao voditi prekidu štrajka“, rekla je Gašić.
Nastavak cirkularnog štrajka
Po ranijim najavama zajedničkog štrajkačkog odbora reprezentativnih prosvetnih sindikata, od 9. do 13. decembra nastava će biti skraćena u školama na teritorijama Novog Sada, Zrenjanina, Sombora i Valjeva, a od 16. do 20. decembra na područjima Kragujevca, Kraljeva, Čačka i Užica.
Poslednje sedmice decembra, kako je najavljeno, časovi će biti skraćeni u školama na teritoriji Beograda i Požarevca.
Vlada Srbije je ranije prosvetarima ponudila povišicu od 11 odsto za sve zaposlene u obrazovanju i jednokratnu pomoć od 15.000 dinara, kao i dodatno povećanje od jedan odsto za razredno starešinstvo, ali to ne bi omogućilo izjednačavanje proseka plata u prosveti sa republičkom zaradom, što je u prethodnom periodu bilo zvanično dogovoreno sa vladom Ane Brnabić.
Reprezentativni prosvetni sindikati su u ponedeljak nastavili cirkularni štrajk kojim se traži poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih.
Štrajk se odvijao skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Niš, Kruševac i Leskovac, Zaječar i Jagodina.
U cirkularnom štajku, koji je počeo 4. novembra, škole naizmenično, odnosno svake sedmice u nekoliko školskih uprava, obustavljaju rad skraćanjem časova na 30 minuta, tražeći time da prosek plata u prosveti bude izjednačen sa republičkim prosekom zarada.
Obustavu radu organizuju Unija sindikata prosvetnih radnika, Sindikat obrazovanja Srbije, granski sindikat Nezavisnost i Sindikat radnika u prosveti, čiji predstavnici, odgovor Vlade Srbije na predlog izmena kolektivnog ugovora u cilju ispunjenja tog zahteva, očekuju za sedam do deset dana.
Izvor: Beta
U subotu posle podne protestovali su građani mnogih gradova u Srbiji. U većini ih je bilo više nego do sad
Proba „generalnog štrajka“ ujedinila je veliki deo kritičara vlasti u raznim akcijama građanske neposlušnosti. Ali, da li je moguć veliki generalni štrajk koji bi zaustavio sve?
Govoreći o najavljenoj 24-časovnoj studentskoj blokadi Autokomande Vučić je ocenio da je izuzetno štetna, „jer će građani da se muče“
U Smederevskoj Palanci mnogi se plaše vlasti. Pa ipak, izlaze na ulice. U štrajku je jedna od osam škola, a drugde nastavnici kažu da se ne usuđuju. Reporterka „Vremena“ prenosi utiske
Arhiv javnih skupova obradio je materijal sa protesta i mitinga održanih 24. januara u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i Jagodini. U Novom Sadu izjednjačen rekord iz novembra 2024. godine
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve