U nepotpisanom članku briselskog „Politika“ o tome da je pritvoreni predsednik Vojnog sindikata Novica Antić tobože „ruski agent“ ima niz nelogičnosti. Ali, „Politiko“ u vezi sa tim nije odgovorio na upit „Vremena“. Antić u pritvoru nastavlja štrajk glađu
Dva dana nakon što je objavila nepotpisani tekst u kojem zapadne obaveštajne službe navodno tvrde da je vojni sindikalac Novica Antić zapravo „ruski agent“, redakcija „Politika“ nije odgovorila na upit „Vremena“ o nelogičnostima u tom tekstu.
U tekstu uglednog briselskog portala u naslovu se navodi da „Rusija koristi srpskog agenta da se infiltrira u tela EU“, i to prema tvrdnjama zapadnih obaveštajnih izvora.
Naslov su mnogi – ne samo srpski režimski mediji poput „Informera“ i „Aloa“ – pročitali kao optužbu da je Antić „ruski špijun“.
No, u tekstu „Politika“ se kasnije Antić naziva „agentom uticaja“ što ima bitno drukčije značenje – tako se nazivaju ljudi, od simpatizera do plaćenika, koji za nečiji račun vrše uticaj.
U tekstu „Politika“ takođe nema ni reči o tome da je Rusija „koristila“ Antića da se „infiltrira“ u tela EU.
Malo činjenica, mnogo tvrdnji
Od činjenica, navodi se da se Antić, kao srpski vojni sindikalac, u oktobru sastao sa nekoliko poslanika evropskog parlamenta kao i evropskim sindikalcima koji su naveli da se isključivo pričalo o sindikalnim temama.
Prema tvrdnjama „Politika“, zapadni obaveštajni krugovi vode Antića kao „agenta uticaja“ ruske službe FSB zbog njegovih navodnih veza sa Vjačeslavom Kalinjinom, penzionisanim oficirom i urednikom portala Veteran News koji se vodi kao „medijski partner“ FSB i ruskog Ministarstva odbrane.
Foto: Zoran Mrđa/FonetNovica Antić
U okruženju Novice Antića – koji se nalazi u pritvoru u Srbiji i štrajkuje glađu – može se čuti da se radi o „notornim glupostima“ i da Antić nije agent „ni uticaja niti bilo čega drugog“.
Antić i dalje u pritvoru
U tekstu „Politika“ koji nije potpisan imenom već kao „redakcijski“ – što je bez presedana na ovom portalu – navodi se da su Antićevi pravni zastupnici odbili da daju komentar.
Siniša Lunić, jedan od Antićevih advokata, za „Vreme“ pojašnjava da se drže slučaja u Srbiji i strogo pravne argumentacije, te da se za sada nisu bavili tekstom u „Politiku“.
„Antić je u pritvoru i štrajku glađu, u teškom stanju. Veliki je pritisak na sindikat i njegove članove. Mi zato potenciramo da nećemo izlaziti iz pravnog okvira, da imamo poverenje u pravosuđe“, kaže on.
Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg tužilaštva u Novom Sadu saopštilo je da je protiv osumnjičenih rukovodilaca sindikata naredilo istragu zbog navodne pronevere više od 18 miliona dinara.
Optužbe koje je advokat Lunić u ranijem razgovoru za „Vreme“ odbacio kao „politički progon“. Antić je poznat kao sindikalac bez dlake na jeziku, koji raskrinkava loše stanje u Vojsci i kritikuje vlast.
Članak kao „tračarenje“
Iako je tužilaštvo saopštenje o razlogu pritvora izdalo prošlog petka (1. mart), u tekstu „Politika“ od utorka (5. mart) navodi se da optužbe još „nisu precizirane“.
Na sve te nelogičnosti iz redakcije „Politika“ nismo dobili odgovor do objavljivanja ovog teksta.
Vojni analitičar Aleksadar Radić rekao je televiziji Nova da tekst briselskog medija liči na „tračarenje“, a da se „veze“ Antića sa FSB zasnivaju na zajedničkim fotografijama Antića i Kalinjina objavljenim na Fejsbuku.
„Tekst u ‘Politiku’ pročitao sam vrlo pažljivo više puta i on izgleda kao da je iz bilo kog tabloida u Beogradu. Poziva se na anonimne obaveštajne izvore, ne znate ni čije ni kakve. Tekst ne navodi nijedan stvarni greh Antića već samo da je u više prilika imao susrete sa čovekom koji je navodno ruski agent, i iz toga proizilazi da je on štetan. Dakle, reč je o mehanizmu propagandne diskreditacije i vulgarnom i primitivnom tračarenju“, ocenio je Radić.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Na fudbalskoj utakmici Međuopštinske lige Srem – Zapad, igrači Fruškogorca su na početku meča seli na travu u znak protesta. Na ovaj način želeli su da podrže četvoricu saigrača koji su, kako tvrde, napadnuti nepoznatim sredstvom na protestu u Beogradu
Nakon što su se lokalni funkcioneri u Opštini Obrenovac u Pionirskom parku, u subotu 15. marta, predstavili kao „studenti koji žele da uče" revoltirani građani protestuju ispred zgrade opštine i gađaju jajima lokalne funkcionere
Dosadašnji tragični bilans velikog požara u diskoteci Puls u Kočanima, u Severneoj Makedoniji je 59 osoba, dok je više od 150 povređenih. Dvadeset dve osobe koje su u kritičnom stanju transportuju se za Tursku, Bugarsku i Grčku, a deo povređenih u Srbiju. Tužilaštvo zatražilo određivanje pritvora za 20 osoba, za četiri izdata međunarodna poternica
Tajno snimanje može biti dokaz u krivičnom postupku samo ukoliko je isto izvršeno u skladu sa odredbama Zakona o krivičnom postupku koje regulišu posebne dokazne radnje, kaže za „Vreme” advokat Aleksandar Petrović
Peticiju pokreta Kreni-Promeni kojom se zahteva nezavisna međunarodna istraga zbog navodne upotrebe zvučnog topa u rekordnom roku je potpisalo više od 400.000 ljudi
Dozvolili smo sebi dva diktatora za 30 godina. To je srž našeg problema. Ne postoji brzo rešenje za to. I zato 15. mart nije mogao da bude Peti oktobar. Jer Peti oktobar sad nije dovoljan. Mora sporije, mora pametnije. Mora temeljnije. Juče se nije desio kraj, jer je ovo tek početak
Obraćanje šefa države Aleksandra Vučića najkraće opisuje reč – indisponiranost. Protest od 15. marta je njegov težak politički poraz. Sada su svi videli da više nema mogućnosti da predupredi događaje, a kamoli da ih kreira
Svi oni koji su celog dana lagali na režimskim televizijama da je „obojena revolucija propala“ veoma dobro znaju šta se dogodilo u subotu, 15. marta, u Beogradu: izrečeno im je upozorenje pred isključenje
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!