U nepotpisanom članku briselskog „Politika“ o tome da je pritvoreni predsednik Vojnog sindikata Novica Antić tobože „ruski agent“ ima niz nelogičnosti. Ali, „Politiko“ u vezi sa tim nije odgovorio na upit „Vremena“. Antić u pritvoru nastavlja štrajk glađu
Dva dana nakon što je objavila nepotpisani tekst u kojem zapadne obaveštajne službe navodno tvrde da je vojni sindikalac Novica Antić zapravo „ruski agent“, redakcija „Politika“ nije odgovorila na upit „Vremena“ o nelogičnostima u tom tekstu.
U tekstu uglednog briselskog portala u naslovu se navodi da „Rusija koristi srpskog agenta da se infiltrira u tela EU“, i to prema tvrdnjama zapadnih obaveštajnih izvora.
Naslov su mnogi – ne samo srpski režimski mediji poput „Informera“ i „Aloa“ – pročitali kao optužbu da je Antić „ruski špijun“.
No, u tekstu „Politika“ se kasnije Antić naziva „agentom uticaja“ što ima bitno drukčije značenje – tako se nazivaju ljudi, od simpatizera do plaćenika, koji za nečiji račun vrše uticaj.
U tekstu „Politika“ takođe nema ni reči o tome da je Rusija „koristila“ Antića da se „infiltrira“ u tela EU.
Malo činjenica, mnogo tvrdnji
Od činjenica, navodi se da se Antić, kao srpski vojni sindikalac, u oktobru sastao sa nekoliko poslanika evropskog parlamenta kao i evropskim sindikalcima koji su naveli da se isključivo pričalo o sindikalnim temama.
Prema tvrdnjama „Politika“, zapadni obaveštajni krugovi vode Antića kao „agenta uticaja“ ruske službe FSB zbog njegovih navodnih veza sa Vjačeslavom Kalinjinom, penzionisanim oficirom i urednikom portala Veteran News koji se vodi kao „medijski partner“ FSB i ruskog Ministarstva odbrane.
Foto: Zoran Mrđa/FonetNovica Antić
U okruženju Novice Antića – koji se nalazi u pritvoru u Srbiji i štrajkuje glađu – može se čuti da se radi o „notornim glupostima“ i da Antić nije agent „ni uticaja niti bilo čega drugog“.
Antić i dalje u pritvoru
U tekstu „Politika“ koji nije potpisan imenom već kao „redakcijski“ – što je bez presedana na ovom portalu – navodi se da su Antićevi pravni zastupnici odbili da daju komentar.
Siniša Lunić, jedan od Antićevih advokata, za „Vreme“ pojašnjava da se drže slučaja u Srbiji i strogo pravne argumentacije, te da se za sada nisu bavili tekstom u „Politiku“.
„Antić je u pritvoru i štrajku glađu, u teškom stanju. Veliki je pritisak na sindikat i njegove članove. Mi zato potenciramo da nećemo izlaziti iz pravnog okvira, da imamo poverenje u pravosuđe“, kaže on.
Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg tužilaštva u Novom Sadu saopštilo je da je protiv osumnjičenih rukovodilaca sindikata naredilo istragu zbog navodne pronevere više od 18 miliona dinara.
Optužbe koje je advokat Lunić u ranijem razgovoru za „Vreme“ odbacio kao „politički progon“. Antić je poznat kao sindikalac bez dlake na jeziku, koji raskrinkava loše stanje u Vojsci i kritikuje vlast.
Članak kao „tračarenje“
Iako je tužilaštvo saopštenje o razlogu pritvora izdalo prošlog petka (1. mart), u tekstu „Politika“ od utorka (5. mart) navodi se da optužbe još „nisu precizirane“.
Na sve te nelogičnosti iz redakcije „Politika“ nismo dobili odgovor do objavljivanja ovog teksta.
Vojni analitičar Aleksadar Radić rekao je televiziji Nova da tekst briselskog medija liči na „tračarenje“, a da se „veze“ Antića sa FSB zasnivaju na zajedničkim fotografijama Antića i Kalinjina objavljenim na Fejsbuku.
„Tekst u ‘Politiku’ pročitao sam vrlo pažljivo više puta i on izgleda kao da je iz bilo kog tabloida u Beogradu. Poziva se na anonimne obaveštajne izvore, ne znate ni čije ni kakve. Tekst ne navodi nijedan stvarni greh Antića već samo da je u više prilika imao susrete sa čovekom koji je navodno ruski agent, i iz toga proizilazi da je on štetan. Dakle, reč je o mehanizmu propagandne diskreditacije i vulgarnom i primitivnom tračarenju“, ocenio je Radić.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Moji stavovi poznati su svakome tko čita naše novine i portal. Oni, svakako, nisu tajna ni za RTS. Zato me je profesionalno i ljudski pogodilo da moj komentar, u kojem osuđujem tagetiranje urednika i novinara Javnog servisa, ova kuća iskoristi da preko mene zabije nož u leđa „Vremenu“
U toku je peti dan blokade zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku. Javni servis je bio prinuđen da promeni programsku šemu, a kako navode, rade u najtežim uslovima do sada. Podneta je i krivična prijava protiv studenata koji blokiraju zgrade RTS-a
RTS je podneo krivičnu prijavu protiv studenata u blokadi koji od 14. aprila blokiraju zgrade u Takovskoj i na Košutnjaku, saopštili su iz javnog servisa
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je izmene u finansiranju fakulteta i više novca privatnim visokoškolskim ustanovama kako bi se razbio monopol državnih fakulteta. Profesori nekih privatnih fakulteta to vide kao razdor u akademskoj zajednici
Ko osuđuje režimsko targetiranje ljudi iz medija, nevladinog sektora, opozicije i univerziteta, ne sme pristati ni na ova uperena protiv urednika i novinara RTS-a
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!