img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Kosovo

Pokret Samoopredeljenje traži da se poništi odluka o overi Srpske liste

02. јануар 2025, 15:29 T.S.
Srpska lista Foto: Srpska lista
Srpska lista
Copied

„Srpska lista nije overena u skladu sa Zakonom, već je ilegalno švercovana“, naveli su iz vladajuće stranke Samoopredeljenje na Kosovu, dodajući da je ova partija podnela žalbu sa zahtevom da se poništi odluka o overi Srpske liste za predstojeće parlamentarne izbore

„CIK je pre nekoliko dana na neviđen način i suprotno Zakonu o opštim izborima dozvolio Srpskoj listi da učestvuje na izborima“, oglasio se u četvrtak, 2. januara, Pokret Samoopredeljenje.

Saopštili su da je ova stranka podnela žalbu Izbornom panelu za žalbe i predstavke, sa zahtevom da se poništi odluka o sertifikovanju ove stranke, piše portal KoSSev.

„Donošenje odluke u ime CIK-a, ali bez odobrenja CIK-a, je novi atak na naš pravni poredak zbog Srpske liste. Svaka odluka CIK-a mora biti predmet glasanja članova CIK-a. Ova odluka ne može da se pripiše CIK-u, jer nije izglasana. Nezakonita je, jer je u suprotnosti sa Zakonom o opštim izborima. Srpska lista nije overena u skladu sa Zakonom, već je ilegalno švercovana“, naveli su iz vladajuće stranke na Kosovu.

„Amnestiranje terorizma“

Još jednom su poručili da je Srpska lista „bila i ostala stranka glavnog teroriste (Milana) Radoičića“.

„Nekada ju je Radoičić koristio protiv države Kosovo, a sada služi kao struktura koja štiti i amnestira terorizam“, poručuju iz Samoopredeljenja.

Potom su se usmerili ka CIK-u, navodeći da je reč o nezavisnoj instituciji, koja mora da štiti pravni i ustavni poredak, ali i da „zadrži svoj institucionalni integritet“.

„Ne može da se dozvoli da se tako brutalno krši Zakon o izborima i svaka redovna praksa, da bi se napravilo mesto na glasačkom listiću za strukturu koja se bori protiv države Kosovo i štiti teroriste. Zato, Pokret Samoopredeljenje ima za cilj da putem ove žalbe poništi ovu nezakonitu odluku, zaštiti pravni poredak i spreči overu Srpske liste“, naveli su.

Šta se desilo?

Centralna izborna komisija održala je 23. decembra sastanak na kojem je odlučivala o potvrđivanju stranaka za predstojeće izbore. Od ukupno 28 prijavljenih političkih subjekata, sertifikacija je izostala samo za Srpsku listu, a nakon što su članovi CIK-a iz Samoopredeljenja iskazali protivljenje, dok je više drugih članova, prema navodima medija, bilo odsutno ili uzdržano, prenosi KoSSev.

Odluka o nepotvrđivanju je izazvala momentalnu reakciju međunarodnih zvaničnika u Prištini, kao i čelnika međunarodnih organizacija, koji su izrazili zabrinutost zbog politizacije procesa overavanja u CIK-u.

Komentarišući nepotvrđivanje Srpske liste u CIK-u, kosovski premijer je poručio da „niko ne bi trebalo da očekuje drugačiji stav članova Samoopredeljenja u CIK-u“.

Sa druge strane, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je prethodno predviđao sličan scenario, ponovio je da Kurti pokušava da odstrani Srpsku listu kao jedinog političkog protivnika na Kosovu.

I predsednik Srpske liste, Zlatan Elek je optužio kosovskog premijera za pokušaj eliminacije Srba iz političkog života, te je ova stranka podnela žalbu Izbornom panelu za žalbe i predstavke, koji ju je potom i odobrio.

Pokret Samoopredeljenje je zatim uputio žalbu Vrhovnom sudu protiv te odluke, a 31. decembra stigla je potvrda je žalba odbijena, što je odmah pozdravlila Kancelarija EU na Kosovu.

Nešto kasnije mediji u Prištini izvestili su da je prvobitna odluka Panela za žalbe i predstavke o sertifikaciji Srpske liste pravosnažna, obavezujuća za CIK, te da zbog toga nije bilo neophodno da se o istoj glasa.

Sa ovim se očigledno ne slaže Samoopredeljenje, za koje je upravo izostanak glasanja povod za žalbu.

Sa druge strane, više ambasada na Kosovu je još 31. decembra pozdravilo odluku CIK-a o potvrđivanju Srpske liste za naredne kosovske parlamentarne izbore koji će se održati februara meseca.

Izvor: KoSSev

Tagovi:

Izbori na Kosovu Kosovo Samoopredeljenje Srpska lista
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure