Sukob u Kraljevu
Demonstranti gađali prostorije SNS jajima
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Vojna komanda u Kijevu ne isključuje više da bi u oružane sukobe na jugoistoku Ukrajine mogle da se uključe vojne snage stacionirane u u proruskoj Republici Transnistriji, koja je formalno u sastavnom delu Moldavije, ali faktički pod kontrolom Moskve. Kremlj to demantuje, ali Kremlj je demantovao i da Rusija planira da napadne Ukrajinu
Rukovodsvo Ukrajine se pribojava ruskog napada sa zapada iz pravca Moldavije. „Ne može se isključiti da će ruska vojska stacionirana u Transnistriji vršiti provokacije“, saopštio je ukrajinski Generalštab u ponedeljak.
Transnistrija formalno pripada Republici Moldaviji koja insistira na svom neutralnom statusu, ali je od 1990. pod kontrolom Rusije. Ukoliko bi se ruska vojska i paravojne formacije odane Moskvi iz te oblasti umešale u rat u Ukrajini, ukrajinske snage na jugu zemlje, naročito u okolini Odese na Crnom moru, bi mogle da se nađu u obruču.
Polazi se od toga da je u Transnistriji stacionirano oko 1200 ruskih vojnika kao deo „mirovne misije“. Vojska Transnistrije broji između 4000 i 4500 vojnika, raspolaže sa dvadesetka tenkova, pozamašnim brojem najmodernijih ruskih raketnih sistema i borbenim helikopterima. Prema procenama zapadnih službi u Transnistriji bi moglo da se regrutuje do 120.000 vojnika.
U Transnistriji se svake godine održavaju združene vojne vežbe separatističke transnistrijske i ruske vojske. „Cilj“ manevara je uvek glavni grad Moldavije Kišinjev. Manevri nikada nisu predviđali napad na Ukrajinu.
Faktičku nezavisnost Transnistrije u kojoj živi oko 470.000 ljudi ne priznaje niko, njen status podseća na status Donjecke i Luganske narodne republike pre nego što ih je dan uoči napada na Ukrajinu priznala Rusija. Zvanični jezici su ruski, ukrajinski i rumunski, glavni grad je Tiraspolj. Novac izgeda nestvarno, baš kakva je i transnistrijska republika: plastičan je, kao da je iz neke dečje igre.
Kao da je vreme stalo, na ulasku u kasarnu u Tiraspolju stoje crvene zvezde i spomenik Lenjinu, piše nemački „Frajtag“. Sovjetski srp i čekić su preživeli na transnistrijskoj zastavi. Kasarnu osim ruske i ukrajinske zastave krase zastave drugih nepriznatih proruskih republika: Južne Osetije, Abhazije, Luganske i Donjecke republike.
J.H./CNN/Spiegel/DW/Freitag
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske savetovalo je građanima da odlože sva neophodna putovanja u Srbiju zbog „neprimerenih postupaka“ prema hrvatskim državljanima. Među preporukama su oprez, izbegavanje gužvi i kontakt s ambasadom u slučaju potrebe
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Nekada poznato po živopisnom duhu i industriji, Vranje sada beleži masovan odlazak stanovnika. Siromaštvo, niske plate i loši uslovi rada uzeli su svoj danak, dok grad ostaje zarobljen u vrtlogu političkih i ekonomskih problema. Dok se sarme i suvo meso nude gostima, mnogi Vranjanci jedva sastavljaju kraj s krajem
„Prosvetnim radnicima se praktično savetuje da krivotvore ocenjivanje. Ocena mora da bude uneta u roku od osam dana od dana kada je zaslužena i da bude javna“, kaže za „Vreme“ predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve