Hrvatska slavi Dan pobede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 28. godišnjicu akcije „Oluja“.
Hrvatski državni vrh na proslavi poslao poruke o tome šta je „Oluja“ bila i šta ona predstavlja za Hrvate.
Centralna proslava „Oluje“ tradicionalno je organizovana u Kninu, a premijer Andrej Plenković poručio je da Hrvatska neće nikada dopustiti napad na tu akciju niti prihvatiti optužnice iz Beograda.
Plenković je Oluju nazvao prekretnicom koja je označila kraj velikosrpske agresije na Hrvatsku, a za 1995. godinu je rekao da je to verovatno najvažnija godina u savremenoj hrvatskoj istoriji, da je te godine, oslobađanjem teritorija, Hrvatska vraćena u normalan život.
Zahvalio je braniteljima i onima koji su živote utkali u Hrvatsku jer bez njih ni suverene hrvatske države ni razvoja ni napretka ne bi bilo.
„Oluja je oslobodilačka akcija, temelj hrvatske slobode i države i Hrvatska nikada nikome neće dopustiti na „Oluju“ i hrvatske branitelje, na vojnike i policajce“, rekao je Plenković osvrćući se na jučerašnje poruke iz Prijedora.
Nećemo nikada prihvatiti ni optužnice koje dolaze od tužitelaštva u Beogradu, od Srbije, koja pretenduje da bude regionalni tužilac i sudija, naglasio je Planković.
„To tako neće ići. I stoga smo i do sada preduzimali sve mere da takve optužnice niti razmatramo, niti prihvatamo“, naveo je on, aludirajući na optužnicu protiv grupe hrvatskih komandatata i pilota koje je Srbija optužila za ratni zločin u napadu na izbegličku kolinu tokom „Oluje“ na Petrovačkoj cesti.
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović rekao je da bez hrvatske pobede u „Oluji“ ne bi bilo Dejtonskog mirovnog sporazuma u BiH i naglasio da se u Knin ljudi i dalje vraćaju, što je rezultat rada svih vlada i raspoloženja u hrvatskom narodu.
„Pobeda je bila velika i bila je teška. Kad govorimo o istini, istina treba da bude izrečena u celosti. Hrvatska pobeda je omogućila Dejtonski mirovni sporazum, ali to je vrlo defanzivna tvrdnja. Nije ga omogućila, nego ga bez nje ne bi bilo“, poručio je Milanović.
Parastos za ubijene u „Oluji“
Episkop remezijanski Stefan, u ime patrijarha srpskog Porfirija, služio je parastos u Crkvi Svetog Marka u Beogradu za ubijene u hrvatskoj vojnoj operaciji „Oluja“.
Članovi porodica stradalih i prognanih i predstavnici udruženja položili su vence na spomenik stradalim Srbima tokom ratova devedesetih.
„Nema pravde za srpske žrtve i zato je veoma važno što Srbija i Republika Srpska zajedno na državnom nivou obeležavaju dan sećanja na stradanje i progon srpskog naroda sa područja Republike Srpske Krajine, ali i sa područja čitave Hrvatske i Bosne i Hercegovine. U zapadnom delu međunarodne zajednice vladaju dvostruki standardi. I dalje se Srbi smatraju najvećim krivcima za ratove na prostoru bivše Jugoslavije. U Hrvatskoj i BiH se slave ratni zločinci, odaju se počasti bošnjačkim i hrvatskim žrtvama, a nažalost srpske žrtve se omalovažavaju“, rekao je Miodrag Linta, predsednik Saveza Srba iz regiona.
Centralna ceremonija obeležavanja Dana sećanja na Srbe stradale i prognane u oružanoj akciji „Oluja“ održana je juče u Prijedoru. Ceremoniji su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Republike Srpske Milorad Dodik, članovi vlada, kao i patrijarh srpski Porfirije, koji je služio parastos stradalima.
Minutom ćutanja odata je pošta svim stradalima u akciji „Oluja“.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je na obeležavanju godišnjice progona Srba u hrvatskoj akciji „Oluja“, da je taj zločin najveće etničko čišćenje u Evropi od 1945. godine.
U obraćanju okupljenima, patrijarh Porfirije je rekao da smo danas sabrani u molitvenom sećanju na prognane.
B.G/N1/RTS/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com