Udruženje pedijatara Srbije upozorilo je danas da su zastareo zakonski okvir i prevelika tolerancija u vezi sa pušenjem na javnim mestima ozbiljna pretnja po zdravlje ukupne populacije, ne samo pušača već i posredno izloženih duvanskom dimu, a naročito dece.
Ugroženost dece od duvanskog dima je poseban problem i sa etičkog aspekta, ne samo zdravstvenog. Kažu da je u slučaju ove populacije na udaru izuzetno osetljiva kategorija stanovništva koja trpi posledice tuđeg lošeg izbora i slabosti.
Pedijatri upozoravaju i na niz direktnih i posrednih posledica pušenja ističući, između ostalog, da se novorođenčad majki koje puše i izložene su duvanskom dimu rađaju sa manjom telesnom težinom i slabije razvijenim plućima i da imaju veću sklonost ka astmi i alergijskim oboljenjima.
Duvanski dim kod dece sa astmom predstavlja rizik za pojavu hronične opstruktivne plućne bolesti koja u velikoj meri oštećuje plućnu funkciju i skraćuje životni vek, u proseku za 15 do 25 godina-
Činjenica da još nije uvedena potpuna zabrana pušenja u svim zatvorenim javnim i radnim prostorima, već da se o tome vodi polemika svrstava Srbiju „u malobrojne primere sredina koje još čuvaju zakonski okvir i svakodnevnu praksu mimo javno zdravstvenih preporuka i nedvosmislenih naučnih dokaza koji ukazuju da duvanski proizvodi sadrže toksične, kancerogene i mutagene komponente i kao takvi predstavljaju jedan od najznačajnijih faktora narušavanja zdravlja“, ističe u saopštenju UPS.
Pedijatri Srbije naglašavaju da „argumenti poput ekonomske računice“ ili povlađivanja lošim navikama ne mogu biti izgovor za zabrinjavajuću neusaglašenost“ zakonskih normi i prakse sa jasnim, nedvosmislenim stavom u celom svetu da treba suzbiti konzumaciju duvanskih proizvoda, a naročito zaštiti nepušače od neželjene izloženosti duvanskom dimu.
Udruženje ukazuje i da je Srbija, prema podacima World Population Review, na 7. mestu u top 10 država sveta po broju pušača u odnosu na broj stanovnika, a da su posledice sve veći broj obolelih od bolesti koje su uzrokovane duvanskim dimom, pre svih malignih bolesti pluća.
Obaveza je svakog savremenog društva i države da se što odlučnije bori sa pušenjem kao javno zdravstvenim izazovom, naglašavaju pedijatri.
S.Ć./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com