
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Saradnja Srbije i Irana sve više jača uprkos tome što je Iran od 2021. godine pod sankcijama Evropske unije. O tome govori boravak predsednika Skupštine Vladimira Orlića u toj zemlji. Već prvog dana posete dve nacije su se usaglasile oko pitanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije
Predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić nalazi se u dvodnevnoj poseti Iranu koja je počela u nedelju 23. jula. Njemu je priređen svečani doček u Parlamentu Irana gde se najpre sastao sa predsednikom savetodavne skupštine Mohamedom Bagerom Galibafom, a nešto kasnije i sa predsednikom države Ebrahimom Raisijem.
Osvrćući se na osamdesetogodišnji odnos dve zemlje, Galibaf je rekao da Srbija u regionu Zapadnog Balkana predstavlja ključnog partnera u okvirima spoljne politike Irana.
Podsetimo, Srbija još nije usvojila restriktivne mere EU prema Iranu iz 2021. godine zbog učestvovanja u nuklearnim aktivnostima. Razlog za to je obostrana korist – Iran može da snabdeva Srbiju mineralnim đubrivima čija je isporuka ugrožena zbog rata u Ukrajini, a Srbija Iran žitaricama, pisala je „Radio-televizija Vojvodine„.
Orlić je, sa svoje strane, rekao da je to što Iran ne priznaje Kosovo „znak stajanja na stranu međunarodnog prava i mira“. On je ukazao na teror sa kojim se suočava srpski narod na Kosovu i namerama Prištine da sve uvuče u rat.
Sa svojim srpskim kolegom, Galibaf je razgovarao i o temama koje pokrivaju industriju, energetiku, turizam i poljoprivredu i istakao to kao prioritetne oblasti za saradnju.
Izrazivši zahvalnost na tome što je u Nacionalnoj biblioteci Irana cela jedna prostorija posvećena srpskim knjigama, Orlić je rekao da se nada da će ta akcija imati pozitivan efekat na približavanje kultura dve zemlje.
Mir, stabilnost, Balkan
Nešto kasnije, usledio je sastanak sa predsednikom Ebrahimom Raisijem koji je rekao da mu je važno da se očuva mir na Balkanu.
Kako je naglasio, Srbija može da računa na Iran koji će „ostati dosledan u poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije“.
Osvrnuvši se na sankcije Iranu, Raisi je rekao da „hegemoni regulišu odnose sa drugim vladama gledajući isključivo svoje interese“ i da iransku naciju nisu uplašile ni sankcije ni pritisak, već otvorile mnoge mogućnosti za rast i napredak, posebno u različitim oblastima tehnologija koje mogu da pomognu u saradnji sa različitim zemljama.
A.E./Politika/Mehr News/Radio Slobodna Evropa
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve