Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
„Kada vidite kako je, više od trideset godina nakon raspada Jugoslavije i usprkos ratu, mržnji, netrpeljivosti i strogom šengenskom režimu, naš kulturni prostor jedinstven, kako smo povezaniji nego ikad, koga zapravo briga što o tome imaju kazati neki i moralno i intelektualno manjkavi pojedinci poput Vučića i Milanovića“
Dakako da čuvenog splitskog pisca i kolumnistu Antu Tomića ne treba opširno predstavljati: valjda se svako ko zna čitati u tzv. regionu smejao i plakao uz neko od njegovih satiričnih dela, pre svega romana koji su imali i uspešne filmske i pozorišne obrade.
Sa Antom Tomićem razgovaramo o srpsko-hrvatskim odnosima, iz jednog – malo je reći – neuobičajenog ugla. Direktan povod za intervju je nedavna inicijativa predsednika Srbije Aleksandra Vučića da odnosi između dve zemlje “otople”.
ANTE TOMIĆ: Teško je zapravo jednoznačno zaključiti kakav je odnos između Srbije i Hrvatske, jer se on zbiva na više razina. Vučić, Milanović, Plenković, Vulin ili bilo koji drugi pripadnik hrvatske i srpske političke elite će, naravno, tvrditi da nam je odnos loš, ali ja bih opet, bez truna zajedljivosti, kazao da je odličan.
Pogledajte kulturnu razmjenu, koja se drži iznimno osjetljivom i navodno prva strada ako su zemlje u neprijateljstvu. Srpske arene puni Petar Grašo, a hrvatska se publika ne može nasititi Saše Matića i Lepe Brene. Na vrhu ljestvica najslušanijih pjesama među hrvatskim adolescentima meni je neko nepoznato estradno biće po imenu Aleksandra Prijović.
Srbi obožavaju Miljenka Jergovića i Vedranu Rudan, a Hrvatima je srpska kinematografija i dalje najbolja na svijetu. Izlazeći iz kina nakon projekcija Bjelogrlićevog “Tome” i Andrićevog “Leto kad sam naučila da letim” – žalosno vrte glavama postavljajući uvijek isto pitanje: zašto Hrvati ne znaju snimiti nešto tako dobro?
Koga je onda briga što imaju kazati neki i moralno i intelektualno manjkavi pojedinci poput Vučića i Milanovića. Usputno, ponekad mi se učini da oni u stvari ne postoje i da smo ih mi novinari izmislili da imamo o čemu pisati…
Pročitajte ceo intervju sa Antom Tomićem u nedeljniku „Vreme“ od četvrtka (26. januara)
Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U petak, 14. februara 2025. godine u parohijskom domu u Minhenu teolog Blagoje Pantelić trebalo je da održi predavanje, međutim ono je otkazano, zbog protivljenja srpske Patrijaršije
Učitelji i nastavnici u Srbiji pozvali su na masovnu obustavu nastave u četvtak i petak, 13. i 14. februara, kako bi se obustava omasovila i njihovi zahtevi što pre ispunili. Dok Ministarstvo navodi da je tek osam odsto škola u Srbiji u obustavi nastave, podaci sindikata i udruženja su znatno drugačiji
Studenti iz cele Srbije pešače do Kragujevca gde će 15. februara biti održan skup „Sretnimo se na Sretenje“
Želela bih da zahvalim svim prijateljima i dobrim ljudima, znanim i neznanim, koji su nam tokom Teofilovog dugog bolovanja pružali, a i dalje pružaju, podršku i pomoć
Studentski kulturni centar je trenutno studentski zato što su ga studenti zauzeli. Ali ko zapravo upravlja ovom kultnom kulturno-umetničkom ustanovom koja je postala bastion za partijsko zapošljavanje
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve