Švajcarski list Noje cirher cajtung opisuje divovsku kinesku zastavu istaknutu na Geneksovoj kuli na Novom Beogradu.
„Srbija nije slučajna stanica na Sijevoj evropskoj turneji“, beleži list, podsećajući da su se dve zemlje posebno zbližile otkako njima kormilare Si i Vučić te da je tokom pandemije promovisan pojam „čeličnog prijateljstva“.
„Za Kinu je Srbija važan oslonac u delu sveta u kojem se na Peking gleda sve skeptičnije. Osim mađarskog šefa Vlade Viktora Orbana, kojeg će Si posetiti nakon boravka u Srbiji, nijedan državnik u Evropi nije tako naklonjen Kini kao Vučić“, beleži ciriški list, a prenosi Dojče vele.
„Srbija za Sija ima i strateški značaj. Na takozvanom novom Putu svile, kojim Peking želi da obezbedi kontrolu nad najvažnijim trgovačkim rutama, Balkan čini prirodni koridor između atinske luke koju kontrolišu Kinezi i tržišta srednje Evrope“, piše Noje cirher cajtung.
Dobrodošla ulaganja bez kontrole
Ocenjuje se da su kineska ulaganja dobrodošla u Srbiji jer, za razliku od Zapada, Peking ne uslovljava saradnju pravnom državom ili transparentnošću. „To je atraktivno za Vučića i njegov režim obeležen nepotizmom iako uslovi kredita nisu uvek povoljni. Srpski prezaduženi sused Crna Gora mogao bi o tome da otpeva tužbalicu.“
Švajcarski list ocenjuje da je Vučić „majstor politike balansiranja“. „Kroz tesne veze ka Moskvi i Pekingu srpskom predsedniku godinama uspeva da otvori manevarski prostor u odnosima prema Evropskoj uniji – koja je, već iz geografskih razloga, daleko najveći partner.“
Kako se ocenjuje, demonstracija prijateljstva sa Kinom još je važnija sada, iz barem dva razloga – od agresije na Ukrajinu, za Srbiju je sve teže da pokazuje bliskost Moskvi.
Srbija još ima „moćne prijatelje“
„Uz to, Vučić u naredno vreme mora da računa sa spoljnopolitičkim udarcima. Deluje izgledno prijem Kosova u Savet Evrope. Takođe, teško da se još može sprečiti rezolucija UN kojom bi se uveo dan sećanja na genocid u Srebrenici“, beleži list.
Kako je novinaru rekao Stefan Vladisavljev, sprski stručnjak za Kinu, posetom Sija predsednik Vučić pokazuje da Srbija još ima „moćne prijatelje“.
„To se na unutrašnjem planu isplaćuje. U opozicionim krugovima se kineski uticaj redovno povezuje sa narušavanjem životne sredine i korupcijom, kaže Vladisavljev. Ali u stanovništvu je odnos prema Pekingu pozitivan ili barem neutralan. To što se o Kini relativno malo zna, čini još lakšim da se javnim mnjenjem manipuliše“, dodaje se u članku.