
Protesti i blokade
BLOG Novi dan, novi protest u Užicu
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Grupa nevladinih organizacija poziva građane koji su 15. marta bili prisutni na mestima u Beogradu gde se navodno osetio snažni zvučni udar, da im prijave svoja iskustva
Grupa nevladinih organizacija pozvala je danas građane koji su bili prisutni tokom incidenta na protestu 15. marta u Beogradu, za koji postoji ozbiljna sumnja da je korišćeno neko sredstvo za razbijanje demonstracija, da dostave svoja svedočenja kako bi pripremili i podneli prijave nadležnim domaćim i međunarodnim telima.
Više pravaca
Građanske inicijative, Beogradski centar za ljudska prava, CRTA, FemPlatz, Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM) i Inicijativa A11 prikupljaju svedočenja građana nakon što su „u kratkom roku primile više od pet stotine prijava“ telefonom, mejlom i na društvenim mrežama, navodi se u saopštenju.
„Prema svedočenjima, u 19:11 i 19:12 časova, najviše u Ulici kralja Milana – između Beograđanke, SKC, JDP i Masarikove – prisutni su osetili snažan zvučni udar, praćen talasom vrućine ili vetra.“
„Dosadašnja analiza svedočenja pokazuje da se talas osetio iz pravca Terazija, Beograđanke i Narodne skupštine, što potvrđuje najveći broj ispitanika. Građani bliže Beograđanki uglavnom su prijavili da je talas dolazio od Skupštine ili iz centra grada, dok su oni kod Slavije i JDP osetili da dolazi iza njihovih leđa, iz pravca Ulice kralja Milana“, navedeno je u saopštenju.
Slede prijave
„Na osnovu prikupljenih svedočenja, jasno je da je tokom protesta došlo do snažnog zvučnog udara, koji je kod prisutnih građana izazvao niz fizičkih i psihičkih reakcija. Ovaj incident, koji se dogodio u trenutku tišine tokom odavanja počasti, otvara ozbiljna pitanja o njegovom poreklu, okolnostima i odgovornosti onih koji su ga prouzrokovali“, navode u saopštenju.
Najavljujući da će nastaviti da prikupljaju svedočenja učesnika protesta, grupa nevladinih organizacija ističe da će na osnovu toga pripremiti i podneti „prijave nadležnim domaćim i međunarodnim telima“.
Od nadležnih institucija zahtevaju da hitno istraže ove navode i obaveste javnost o svojim nalazima, a građane koji su se u trenutku incidenta našli na lokacijama pod udarom, upućuju da svoja iskustva mogu da prijave na formularu koji je dostupan na adresi https://shorturl.at/9J3T0.
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
U srpskim udžbenicima je poslednjih godina posvećeno više pažnje devedesetim godinama, ali na "najpogrešniji mogući način". U slučaju Srebrenice je tako očigledna namera "negiranje genocida ili potpuna relativizacija onoga što se dogodilo"
Pobuna građana protiv režima Aleksandra Vučića eskalirala je po završetku Vidovdanskog protesta, a sa tim i prekomerna upotreba sile policije. Lista brutalnih postupaka Žandarmerije, Policijske brigade i Interventne jedinice od početka studentskih protesta u novembru prošle godine je poduža
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin, jedini episkop Srpske pravoslavne crkve koji služi u Srbiji koji je u februaru potpisao pismo podrške studentima, sada je pozvao vlast da štiti svoj narod
Nismo na ulicama da pratimo profesionalizam policijaca, već njihovu odanost vladajućoj partiji, kaže za „Vreme“ jedan inspektor Sektora unutrašnje kontrole MUP-a
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve