Policijska akcija
Hrvatske aktivistkinje proterane iz Srbije – ugrožavaju bezbednost države i građana
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije stavio novu firmu „Flyus" na listu ovlašćenih operatera, iako je Petrovićevoj prethodnoj firmi oduzeta dozvola
Portal Nova.rs objavio je saznanje da je Direktorat civilnog vazduhoplovstva stavio je na listu ovlašćenih operatera „Flyus“, novu avio-kompaniju Nikole Petrovića, biznismena i kuma predsednika Aleksandra Vučića. Nadležno državno telo je to učinilo iako su prethodnoj Petrovićevoj firmi praktično oduzete dozvole, a zbog, kako se sumnja, lažiranja podataka o kilometraži i prevoza sumnjivog tereta, što je bio nezapamćeni skandal, podseća se u tekstu.
Kada je Evropska organizacija za bezbednost vazdušnog saobraćaja (EASA) otkriveno da su kompanije u vlasništvu Nikole Petrovića i Željka Mitrovića – „Star Fly Wings“, „Air Pink“ i „Air Emeralds“ lažirale podatke o kilometraži i prevozile sumnjiv teret, njima su praktično oduzete dozvole i skinute su sa liste ovlašćenih operatera.
Međutim, piše u tekstu portala Nova.rs, svega nekoliko nedelja od izbijanja skandala Petrović osniva novu kompaniju „Flyus“ i nju je na listu ovlašćenih operatera stavio Direktorat civilnog vazduhoplovstva.
Sudeći po podacima koje je Direktorat objavio, iako je „Flyus“ stavljen na listu Direktorata, ta avio firma i dalje nema operativnu dozvolu. Ipak, po mišljenju naših sagovornika, status ovlašćeng operatera mogao bi da bude međukorak do licence koja će mu omogućiti letenje po celom svetu, dodaje se u tekstu.
Novo preduzeće za vazdušni prevoz
Nedeljnik „Radar“ nedavno je objavio da je Petrović osnovao novo preduzeće za vazdušni prevoz putnika 6. marta ove godine, dakle ubrzo nakon što je otkriveno da je reagovala EASA. U Agenciji za privredne registre piše da je „Flyus“ u stopostotnom vlasništvu kompanije „EL&MI Group“, a čiji je vlasnik Nikola Petrović.
Za direktora nove firme postavljena je Ivana Radulović, koja je, prema zvaničnim podacima, zakonski zastupnik u još bar pet preduzeća čiji je Petrović vlasnik ili suvlasnik, a koja su uglavnom bave proizvodnjom električne energije. Sedište „Flyus“ bilo je prvo u Ulici Jurija Gagarina 13, gde su bile registrovane još neke kompanije Vučićevog kuma, da bi se potom preselila u luksuzni kompleks u Ulici Tadije Sondermajera, takođe na Novom Beogradu.
Podsećamo, zbog sumnji da ozbiljno krše pravila EU o vazdušnom saobraćaju, nadležna Evropska agencija za bezbednost vazdušnog saobraćaja pokrenula je istragu, tačnije reviziju dozvola za tri srpske privatne avio-kompanije, čiji su vlasnici bliski vrhu vlasti u Srbiji. Predstavnici EASA su na sastanku sa nadležnima u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva izneli sumnje da su firme Mitrovića i Petrovića falsifikovale dužinu letenja i time izbegavale redovne servise, smanjivale troškove i tako zarađivale milione evra. Jer, obavezni servisi i zamena delova aviona su veoma skupi, a njihovo izbegavanje i odlaganje može troškove za flotu od 19 aviona na godišnjem nivou da smanji i za više miliona evra.
Sumnjiv teret
Takođe, sumnja se da su te avio-kompanije prevozile sumnjiv teret, oligarhe iz Rusije bliske režimu Vladimira Putina, od kojih se, kako se pretpostavlja, jedan nalazi i na međunarodnoj poternici. U EASA su sumnjali i da su posade, pre svega piloti, ove tri kompanije upravljali avionima duže nego što je to dozvoljeno.
Navodno je provera EASA inicirana pre oko godinu dana zbog prijave jedne francuske avio-kompanije da su ove tri srpske firme damping cenama stvarale nelojalnu konkurenciju.
I tek nakon istrage nadležnog evropskog tela, reagovao je srpski Direktorat, koji bi po definiciji trebalo da kontroliše avio-kompanije sa svoje teritorije. Međutim, samo dan pre nego što je to telo planiralo da im oduzme licence, Petrović i Mitrović su ih sami vratili i time izbegli teže posledice.
U međuvremenu, Petrović je promenio ime spornoj kompaniji i nazvao je „Soft White“, dok je Mitrović formalno izašao iz vlasništva, a avio firma promenila ime u “Imperialjet”, ali je među vlasnicima jedan od direktora u najmanje četiri Mitrovićeve firme.
Izvor: Nova.rs
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednik SNS Miloš Vučević rekao je da će njegova partija „pružiti politički otpor urušavanju države i njenih institucija“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve