Predsednik Samostalnog sindikata saobraćajnog preduzeća „Lasta – Beograd“, Nebojša Mirović izjavio da radnici te firme očekuju da Ministarstvo privrede ovih dana imenuje članove Nadzornog odbora i generalnog direktora, što je dogovoreno nakon štrajka, krajem prošle godine.
„Rok za ispunjenje tog zahteva je do kraja ovog meseca, a nakon reorganizacije i rešavanja problema viška radnika na red bi trebalo da dođe rešavanje drugog zahteva o obezbeđenju odgovarajućih sredstava kreditom kod Poštanske štedionice ili lizing kuća za nabavku 60 autobusa“, rekao je Mirović, a prenosi Nova ekonomija.
Četvrti zahtev, koji su radnici dogovorili sa Ministarstvom privrede, a kako je tada saopšteno, podržao je i predsednik države Aleksandar Vučić, nakon štrajka 24. decembra 2024. godine zbog plana Grada Beograda da raskine ugovor sa „Lastom“, a linije prepusti privatnom prevozniku „Streli – Obrenovac“, čiji je vlasnik istaknuti član Srpske napredne stranke Miroslav Nikolić.
Nikolićeva „Strela“ je posao obavljanja prevoza na prigradskim linijama Beograda dobila u konzorcijumu sa „Lastom“ u septembru prošle godine, a od 2015. godine je odlukom gradskog Sekretarijata za javni prevoz dobijala dozvole i preuzimala linije od „Laste“, sa obrazloženjem da su „Lastini“ autobusi „raspadnuti“.
Tako je „Strela“ preuzela 93 polaska na liniji Obrenovac-Beograd koji je „Lasta“ obavljala godinama i u vremenima i kada joj nije bilo dozvoljeno da poveća broj polazaka, pa su se autobusi ubrzano amortizovali.
Unapred pripremljeni plan reorganizacije
Mirović je demantovao pisanje pojedinih medija da se u „Lasti“ ovih dana pregovara sa poveriocima i sprovode aktivnosti kako bi se dobila saglasnost za Unapred pripremljeni plan reorganizacije (UPPR), koji je definisan Zakonom o stečaju, što može biti i prilika da se preduzeće oslobodi dugova i proda drugom kupcu.
„Ne primenjuje se UPPR, već mi sami moramo da se reorganizujemo. Zatvorili smo poslovnicu u Nišu, pa će od 130 vozača jedan broj njih preći u ‘Strelu’, a deo ide na biro. Neke autobuse smo povukli u Beograd da pojačamo prevoz u prigradskom saobraćaju. U taj posao smo ušli, bez UPPR-a i radimo svojim snagama“, rekao je Mirović.
Dodao je da „priču o UPPR-u, verovatno forsiraju oni koji su spremali lošu sudbinu „Lasti“, pa im se reorganizacija ne sviđa, a nih je više, nije samo ‘Strela’“.
On je rekao da na svim linijama koje ne donose novac „Lasta“ više neće saobraćati i naveo da to preduzeće sedam meseci nema direktora jer je Vladan Sekulić dao ostavku.
„Sekulić ne dolazi na posao jer je na bolovanju, pošto Nadzorni odbor nije prihvatio njegovu ostavku on je otvorio bolovanje i do danas je na bolovanju“, objasnio je Mirović.
Dodao je da Nadzorni odbor, iako ima njegovu ostavku na stolu, nije zasedao sedam meseci, a prima redovno prinadležnosti.
Predsednik Nazornog odbora je, kako je rekao, Mirko Vranješević, „inače Nikolićev kum“.
„Strela“ pokušava da postane vlasnik „Laste“
Mirović je rekao da „Strela“ pokušava da postane vlasnik „Laste“ kupujući akcije Grada Beograda koje su prošle godine prodate na berzi, kao i od svih opština.
„Zvali su svaku opštinu i vršili prtisak da prodaju paket akcija u ‘Lasti’, a jedino ih je odbila Stara Pazova, ali Nikolić još ima minoran udeo u vlansništvu ‘Laste’“, naveo je Mirović.
Istakao je da očekuje da Republika Srbija „ukoliko ima malo svesti i mozga“ njen paket akcija ne proda domaćim tajkunima nego nekom investitoru iz inostranstva, jer to preduzeća saobraća i na međunarodnim linijama.
„Mislim da država neće ići tim putem koji je Nikolić zamislio, da kupi ‘Lastu’“, rekao je Mirović.
Dodao je da je „Strela“ preuzela njihove nekadašnje linije i uvela česte polaske iako nema putnika jer uslugu naplaćuje prema pređenim kilometrima, a ne po broju prevezenih putnika.
„Tako manje amortizuje autobuse jer Nikolića zanima samo kilometraža, a na našoj liniji Beograd-Mladenovac ima 100 putnika u autobusu, čime se autobus više optereti i brže amortizuje, ali Sekretarijat za javni prevoz ne dozvoljava nam da otvorimo nove linije B, C, D i E, a Nikoliću je dozvoljeno otvarnje čitave ‘abecede’ linija“, naveo Mirović.
Deo zarade „na ruke“
„Lasta“ je, kako je rekao, društveno preduzeće i ne može da nudi „kofere ili koverte da bi podmitila“, a privatnici mogu da daju i dobiju linije koje hoće.
Mirović je istakao da se zna da privatnici plaćaju vozače po minimalnoj zaradi, a ostatak „na ruke“ da ne bi platili državi poreze i doprinose u punom iznosu na zaradu.
Skupština Beograda je u decembru 2024. godine na dnevni red stavila raskid ugovora sa konzorcijumom „Laste“ i „Strele“, nakon što je tokom vikenda u to preduzeće iznenada upala inspekcija i konstatovala da „Lasta“ ima dvadesetak autobusa manje nego što se ugovorom obavezala.
„Lasta“ je poslednjih godina poslovala sa minusom na gradskim linijama, pa je subvencionisana iz gradskog budžeta.
Grad je, da li zbog toga ili drugih razloga, u februaru prošle godine prodao svoj paket akcija preko kastodi računa iza koga je, kako se pretpostavlja stajala „Strela“ koja sada ima oko desetak odsto vlasništva u tom preduzeću.
Među državnim institucijama koje su i dalje suvlasnici „Laste“ su Akcionarski fond sa 29,7 odsto udela, Republika Srbija sa 13,77 odsto, PIO fond sa 7,88, Nacionalna služba za zapošljavanje sa 2,74 odsto, RFZO sa 2,63 i opština Stara Pazova sa 0,38 odsto.
Izvor: Nova ekonomija