
Protesti u Srbiji
Novosađani poručuju: „Kukavice, raspiši izbore“
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
Pojedini mediji bliski vlasti napali su predsednika Izvršnog odbora Generali osiguranja Dragana Filipovića da „hoće da ruši državni vrh“, samo zato što se pojavio na studentskim protestima. To je nedopustivo i moglo bi Srbiji da se obije o glavu, upozorava Aleksandar Ljubić, izvršni direktor Saveta stranih investitora
Srbija je u riziku da izgubi poziciju omiljene destinacije za strane ulagače u regionu, ako mediji nastave da targetiraju menadžere vodećih kompanija zbog njihovih društvenih stavova, upozoravaju predstavnici poslovne zajednice.
Otkako su studentski protesti dobili na snazi, tabloidi bliski vladajućoj stranci sve češće izlažu poruzi i klevetama javne ličnosti koje podržavaju proteste, uključujući i lidere nekih od najuspešnijih kompanija u Srbiji.
Na ovo je sada upozorio i Aleksandar Ljubić, izvršni direktor Saveta stranih investitora (FIC), ocenivši da „sve što smo godinama ulagali da Srbija postane sjajno mesto za investiranje vrlo brzo može da se poremeti, jer se bilo kakva neprijatnost koja se desi jednoj kompaniji, može odraziti na poslovne odluke drugih kompanija“, piše Nova ekonomija.
Ljubić se gostujući na televiziji Blumberg Adria osvrnuo na napade na predsednika Izvršnog odbora Generali osiguranja Dragana Filipovića, koje su plasirali pojedini mediji nakon njegovog pojavljivanja na protestima koje su organizovali studenti.
Srbija nema ekonomiju bez ekonomije EU
Ljubić je govorio o stranim direktnim investicijama, povoljnoj investicionoj i poslovnoj klimi ali i, kako sam kaže, nepovoljnoj društvenoj klimi.
„Svedoci smo napada na određene kompanije, pre svega na kompaniju Generali i njenog direktora Dragana Filipovića i smatramo da kompanije ne smeju, niti rukovodstva tih kompanija, da se koriste u bilo kakvom obračunu, pre svega od strane određenih medija. Poslovno okruženje i strane kompanije, ili uopšte kompanije, vrlo su osetljive na bilo kakve poremećaje. Jedan od bitnih razloga što je Srbija lider je to što smo mi godinama ulagali da Srbija postane sjajno mesto za investiranje. To vrlo brzo može da se poremeti, jer kompanije komuniciraju jedne s drugima i bilo kakva neprijatnost ili nepovoljnost koja se desi jednoj kompaniji, može se odraziti na poslovne odluke drugih kompanija“, kaže Ljubić.
Prema njegovim rečima, živimo u vrlo osetljivom geopolitičkom trenutku, pre svega u kontekstu rata u Ukrajini i ekonomske krize koja je zahvatila Evropu.
„Srbija je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, Srbija je integralni deo evropskog ekonomskog prostora. Srbija nije politički član EU, ali Srbija nema ekonomiju bez ekonomije EU i njena ekonomija je više od veka duboko integrisana u sve poslovne odluke EU“, zaključio je Ljubić.
Napad na Filipovića jer je podržao proteste
Predsednik Izvršnog odbora Generali osiguranja Dragan Filipović podržao je studentske proteste, što je obelodanjeno kada je fotografisan na jednom od okupljanja građana.
Nakon toga, mediji bliski vlasti objavili su niz negativnih tekstova o tome kako Filipović „dobija milione od države“, a hoće da „ruši državni vrh“.
U svim tekstovima navodi se izjava političkog analitičara Stevice Deđanskog, koji je rekao da „u Srbiji postoji sloj ljudi koji dobijaju ogroman novac od države, a onda joj se suprotstavljaju“.
„Taj direktor iz Generalija se ponaša isto kao i glumci, koji pre nisu ništa dobijali, a sad, kad dobijaju ogroman novac od države, suprotstavljaju joj se i pokušavaju da naprave haos“, rekao je on.
Proteste su podržale brojne javne ličnosti, a među njima i menadžeri uspešnih kompanija, lekari, sudije i umetnici, kao i najrazličitiji društveni krugovi, od poljoprivrednika pa do taksista.
Izvor: Nova ekonomija
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
U požarima na teritoriji Kuršumlije izgorelo je 36 kuća, 89 pomoćnih objekata, više od 300 hektara zemljišta, poljoprivredna mehanizacija i 89 pčelinjih zajednica. Vanredna situacija traje već desetak dana, a komisije na terenu i dalje procenjuju razmere katastrofe
Više od 40 profesora Pravnog fakulteta podnelo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijava protiv nepoznatih pripadnika Žandarmerije zbog sumnje da su 3. jula, nešto posle ponoći, upotrebom prekomerne sile prekršili više zakona prilikom intervencije ispred i u prostoru Pravnog fakulteta u Beogradu
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv tri odgovorna lica Doma za smeštaj starih i odraslih lica „Ivanović“ u Barajevu u kome je u požara u januaru 2025. stradalo 11 osoba
Starović je ocenio da je „najnoviji oblik antisemitizma koji dolazi sa levice evidentiran u Sjedinjenim Američkim Državama uvezen i u Srbiju, gde se može uočiti kroz studentske i plenumske pokrete“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve