img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Hronika

Nelegalna gradnja u Beogradu: Uhapšena braća Stajić i šest investitora

20. фебруар 2025, 10:44 I.M.
Printskrin / TV Pink
Nemanja Stajić
Copied

Uhapšen je Nemanja Stajić zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata, a priveden je i njegov rođeni brat Novak Stajić. Slobode je lišen i rukovodilac Odeljenja za legalizaciju na opštini Vračar Jovan Kovačević

Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata.

Pripadnici UKP-a su po nalogu VJT u Beogradu u službene prostorije priveli i njegovog rođenog brata Novaka Stajića.

Nemanja Stajić je, kako se nezvanično saznaje, uhapšen zbog odobravanja ozakonjenja niza nelegalno izgrađenih objekata.

Uhapšen je i rukovodilac Odeljenja za legalizaciju na opštini Vračar Jovan Kovačević.

Sumnja se da su tako investitori nelegalne gradnje, pribavili imovinsku korist od više miliona evra.

Tužilaštvo: Uhapšeno šest lica zbog građenja bez građevinske dozvole

U akciji suzbijanja nelegalne gradnje, po nalozima javnih tužilaca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, a u saradnji sa policijskim službenicima PS Novi Beograd i građevinskim inspektorima Odeljenja za građevinski inspekciju Grada Beograda uhapšeno je šest lica za koje postoji osnovana sumnja da su izvršili krivična dela Građenje bez građevinske dozvole iz člana 219a stav 2. Krivičnog zakonika i takvim protivpravnim delovanjem, u svojstvu investitora, izgradili četiri stambena objekta na Ledinama, bez prethodno izdate građevinske dozvole, saopšteno je iz tužilaštva.

Rešenje o zadržavanju je doneto prema okrivljenima A. L. (47), P. Ž. (23.), Z. N. (54), A. N. (23), N. M. (29) i K. M. (24).

Okrivljeni će na sve okolnosti koje su navedene u krivičnim prijavama biti saslušani sutra 21.02.2025. godine kada će biti dovedeni kod javnih tužilaca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beograd.

Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu u toku je i hapšenje rukovodica odeljenja za legalizaciju na opštini Vračar Jovana Kovačevića.

Stefanović: Pribavili su protipravnu imovinsku korist veću od 6.500.000 evra

Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović rekao je na konferenciji za novinare da je u spornim legalizacijama utvrđeno da je bliža i dalja rodbina bivšeg gradskog sekretara za legalizaciju neposredno posle donošenja rešenja o ozakonjenju sticala vlasništvo nad objektima koje je prethodno sekretarijat ozakonio.

„Nakon sticanja, oni su dalje prometovali posebne delove takozvanih ozakonjenih objekata, a reč je o stanovima i garažama, na taj način su koristili imovinu iz kriminalne delatnosti i sebi pribavili protipravnu imovinsku korist koja prelazi 6.500.000 evra“, naveo je Stefanović.

Podsetimo, u decembru 2021. se na društvenim mrežama pojavio snimak na kom se jasno vidi kako Nemanja Stajić, njegov brat Novak Stajić i Marko Ilić, tada zaposlen u Stajićevom sekretarijatu, vređaju građane koji su blokirali put ka Brankovom mostu i na taj način izrazili svoj bunt protiv izmena Zakona o eksproprijaciji i Zakona o referendumu.

Zid srama braće Stajić, Nemanje i Novaka. Nemanja je gradski sekretar za poslove legalizacije a Novak stečajni upravnik od pre par godina, vodi preko 20 preduzeća. Novak Nedić je kum Novaka Stajića. Nedić je bio i kum navijačke grupe Janjičari koju je doveo na južnu tribinu. pic.twitter.com/oS4wqONp7Y

— Usrana Motka (@usrana_motka) December 6, 2021

Ko je uhapšeni Nemanja Stajić?

Ovo nije prvi put da Stajić ima „problema sa zakonom“. Protiv Stajića je 2018. godine antikorupcijski tim Demokratske stranke Srbije podnio krivičnu prijavu jer je, kako su tada naveli, funkcionerima Srpske napredne stranke i njihovim saradnicima mimo svih propisa uknjiženo 52 stana i lokala.

U januaru 2021. godine priveden je na granici sa Crnom Gorom. Policija je tada kod više državljana Srbije, uključujući i tadašnjeg gradskog sekretara, pronašla i oduzela više od 26.000 evra, pet laptop računara i 11 srpskih zastava. Stajić je tada izjavio da su ih „priveli i maltretirali samo zato što su Srbi“.

Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu je u oktobru 2022. donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv Stajića i još dvojice osumnjičenih za zloupotrebe u vezi sa legalizacijom zemljišta u javnoj svojini.

Protiv Stajića je istog meseca krivičnu prijavu podnela i Stranka slobode i pravde, i to zbog „falsifikovanja rešenja za ozakonjenje“ velikog objekta u centru grada.

BIRN je prethodno pisao da je Stajić divlju gradnju i naknadno ozakonjivanje objekata pretvorio u jedan od najunosnijih poslova. Ovaj istraživački portal je tada pisao o zgradi u Ulici Vlastimira Đuze Stojiljkovića u naselju Mirijevo 3, koja je legalizovana iako nije ispunila uslov svih uslova da bi uopšte ušla u postupak ozakonjenja.

Ta zgrada je u vreme objavljivanja BIRN-ovog istraživanja bila u stoprocentnom vlasništvu Novaka Stajića, brata Nemanje Stajića koji je, prema pisanju medija, danas takođe uhapšen.

O Stajiću je istovremeno pisao i KRIK koji je preneo tvrdnje više investitora sa kojima je razgovarao, da se nelegalna gradnja uz posrednika i za novac legalizuje upravo preko gradskog sekretara za poslove legalizacije.

KRIK je tokom istraživanja razgovarao sa šestoricom građevinskih preduzetnika od kojih su trojica pristala da govore pod imenom i prezimenom i priznala da su učestvovala u korupciji. Ostala trojica su ispričala isto, ali su želela da ostanu anonimna.

Glavni urednik KRIK-a Stevan Dojčinović je u oktobru 2022. za N1 objasnio da su investitori sa kojima su novinari tog portala razgovarali, objasnili da je stvar funkcionisala tako što bi investitori u dogovoru sa ljudima iz grada krenuli da grade ilegalno, a onda su kasnije zgrade legalizovane i uz to se plaćao mito.

Dojčinović je tada naveo i da da je Stajić „praktično bio ovek Gorana Vesića“, iako je bivši zamenik gradonačelnika to oštro demantovao.

Potpredsednica SSP-a Marinika Tepić je početom 2021. godine izjavila da ima saznanja o više od 70 dokumenata koje je falsifikovao Stajić, da su brojni investitori u Beogradu „reketirani“ i da ih Gradska uprava uvlači u kriminal. Tepić je tada rekla i da je Stajić falsifikovao dokumentaciju za izgradnju objekta u Baba Višnjinoj ulici na Vračaru.

Reč je zapravo o kompleksu zgrada koje izlaze i na Baba Višnjinu i na Kursulinu ulicu, čiji je suinvestitor nekadašnji fudbalski reprezentativac Jugoslavije i Srbije Dejan Stanković.

BIRN je u aprilu prošle godine objavio da je Stajić 2018. godine ozakonio Stankovićevu zgradu u Kursulinoj – iako zgrada tada još nije postojala.

Izvor: RTS / N1

 

Tagovi:

Borba protiv korupcije Hapšenje legalizacija Nelegalna gradnja Nemanja Stajić
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure