Hektari građevinskog zemljišta koji su „poklonjeni“ za gradnju Beograda na vodi „porušili“ su tržište u Beogradu, kaže za „Vreme“ iskusni ekonomista i konsultant Milan Kovačević.
Ukoliko prostor Generalštaba bude na isti način poklonjen direktnom pogodbom, to dalje potresa tržište parcela za gradnju, kaže on.
„Jer, ostali koji nisu dobili plac, moraju da ga kupe, a taj udeo u ceni onoga što se gradi je između četvrtine i trećine vrednosti“, kaže Kovačević za „Vreme“.
„Time se ostavlja mogućnost za korupciju ili političko odlučivanje koje nema nikakve veze sa ekonomijom“, dodaje on.
Ovih dana se usijala rasprava o planovima da se prostor Generalštaba ustupi na 99 godina firmama Džareda Kušnera, zeta bivšeg i možda budućeg predsednika SAD Donalda Trampa. Kako je pisao Njujork tajms, zemljište bi bilo „dato u zakup“ bez naknade, a Srbiji bi pripalo 22 odsto profita.
„Ali pitanje je od čega je tačno taj procenat“, upozorava Kovačević. On tome dodaje i emotivne razloge – nelogično je, kaže, da bombardovanje u kojem su mnogi ljudi stradali stvara novo građevinsko zemljište.
Beogradu trebaju hoteli, ali ne ovako
Na argument vlasti da grad „mora da se razvija“, Kovačević kaže da je tačno da Beogradu trebaju dodatni hotelski kapaciteti.
„Beograd raste na dva načina, po broju građana, a značajno raste turizam. Beogradu sigurno trebaju hoteli, među njima i oni visokog kvaliteta, ali oni bi morali da budu urbanistički postavljeni i da se grade gde treba.“
„Takođe, treba da postoji tržište – da onaj ko gradi, kupi plac pa da onda gradi. Na ovaj način se ostavlja previše toga korupciji i samovolji“, zaključuje ekonomista.