
Vanredno glasanje
Studenti u blokadi traže parlamentarne izbore
Studenti u blokadi objavili su da traže vanredne parlamentarne izbore na društvenim mrežama
Sve ono što je nekada bilo nezamislivo danas je postalo normalno, ne samo u tabloidima, nego i u onim medijima koji se deklarišu kao profesionalni
Mediji opstaju na tržištu zahvaljujući rubrikama hronike koje su postale nemilosrdne, izjavila je FoNetu novinarka Al Džazire An Mari Alves Ćurčić.
Ona je ukazala da se novinarstvo sve više bavi trgovinom ljudskom patnjom i nesrećom.
„Sve ono što je nekada bilo nezamislivo danas je postalo normalno, ne samo u tabloidima, nego i u onim medijima koji se deklarišu kao profesionalni“, ocenila je Ćurćić u serijalu razgovora Kiosk o medijskoj sceni Srbije.
Trend tabloidizacije postao je globalni problem, ali u Srbiji baš uzima maha, primetila je Ćirčić i upozorila da se na taj način daje legitimitet skandaloznom izveštavanju o tregedijama i time ugrožavaju žrtve i njihove porodice.
Kako je ilustrovala, potpuno je nedopustivo izveštavati ispred kuće u kojoj je ubijena šesnaestogodišnja devojčica.
Da li biste tako izvešavali o svojoj porodici?
Po Konvenciji o pravima deteta, Zakonu o javnom informisanju i medijima i Kodeksu novinara Srbije, ne sme se otkrivati identitet maloletnog deteta, naglasila je Ćurčić, koja smatra nedopustivim da se u medijima pojavi izjava deke ubijene devojčice neposredno pošto se tragedija dogodila.
„Pitala bih novinare da li bi ste tako izveštavali da je reč o vašoj porodici ili o porodici nekoga ko vam je blizak? Da li biste rekli da vam je to posao kada bi vam novinarska ekipa došla ispred vrata ili pravila sačekuše na grobljima? Sumnjam da bi ste to uradili“, kazala je Ćurčić
Prema njenom mišljenu, važno je zapitati se kako se osećaju članovi porodice žrtve o kojoj se izveštava i postaviti pitanje da li postoje sistemi podrške za tu porudicu koja čitanjem najbrutalnijih detalja svoje tragedije u medijima prolazi kroz retraumatizaciju.
Ona je istakla da Srbija ima izuzetno dobre zakone koji regulišu ovu oblast, ali da se, kao i u svim ostalim sferama, tako i u medijskoj, zakoni ne primenjuju.
Za njih čitalac nije ljudsko biće
Za tabloide u Srbiji, čitalac nije ljudsko biće, osoba sa slabostima, traumama i problemima i, naravno, sa vrednošću kakvu svako ljudsko biće u sebi nosi, napisala je Jovana Gligorijević za „Vreme“ u kometaru nakon što su tabloidi bili preplavljeni detaljima o samoubistvu deteta poznate političarke.
„Srbiji, čitalac nije ljudsko biće, osoba sa slabostima, traumama i problemima i, naravno, sa vrednošću kakvu svako ljudsko biće u sebi nosi. Čitalac je za njih samo klik, brojka koja obećava zaradu, ugovor sa oglašivačem kad se medij pohvali da ima toliko i toliko stotina hiljada ulazaka na sajt. Čitalac je za njih plen koji treba ščepati predatorskim tehnikama, igranjem na kartu najnižih poriva ljudske radoznalosti i usput ga poniziti, svesti na voajera, konzumenta tuđe nesreće, ubiti mu dostojanstvo, a da i ne zna šta mu se desilo.“
Pročitajte ceo komentar „Tabloidi i suicid: Opasno gaženje svačijeg dostojanstva“.
B.G./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti u blokadi objavili su da traže vanredne parlamentarne izbore na društvenim mrežama
Nakon nekoliko dana oporavka na VMA, predsednik Srbije će 7. maja ponovo preuzeti aktivnu ulogu u državnim poslovima, saopšteno je iz Predsedništva. Veče istog dana rezervisano je za još jedno obraćanje javnosti
Prvi čovek RTS-a Dragan Bujošević ocenio je da blokade Javnog servisa nemaju veze sa borbom za medijske slobode, već sa borbom za vlast
Nakon više od 50 dana štrajka glađu i rastućeg pritiska javnosti, aktivista Srđan Žunić pušten je iz pritvora
Nakon godina čekanja i praznih obećanja, Evropska komisija menja ton - bez konkretnih reformi i jasnog spoljnopolitičkog kursa, Srbija ne može računati na dalji napredak ka članstvu. Klaster 3 ostaje zaključan – i to porukom, ne papirom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve