
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Status vile na Dedinju od 750 metara kvadratnih, poznate kao "Jovankina vila", dva puta je menjan - jednom da bi se Ana Brnabić uselila u nju, a sada da ne bi morala da se iseli. Na isti način je Tomislav Nikolić ostao u Užičkoj 23
Za poslednje četiri godine, Vlada Srbije je dva puta promenila uredbu o statusu rezidencijalne vile u Beogradu u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića broj 75, poznate kao Jovankina vila zato što je u njoj živela Titova udovica Jovanka Broz.
Jovanka Broz: Imaginarni muzej sećanja prve dame Jugoslavije
Prvi put da bi Ana Brnabić mogla da se u nju useli, a drugi put sada, da Ana Brnabić ne bi morala da se iseli iz nje.
Podsetimo: Prema ranijoj Uredbi o nepokretnostima za reprezentativne potrebe Republike Srbije, objekat na Dedinju je imao status „reprezentativne zgrade koja se koristi za reprezentativne potrebe državnih organa, funkcionera i lica koja predstavljaju Srbiju“.
Onda je dobila status rezidencijalnog objekta u kome mogu živeti predsednik države i predsednik vlade.
Godinu dana pre reizbora Ane Brnabić na mesto premijerke, započelo je renoviranje vile pa se ona uselila 2020. Ovu promenu Uredbe potpisala je lično Ana Brnabić.
Da Ana ne mora da se seli
Vila ima 750 kvadrata. Svaki delić fasade, krova, stolarije je pažljivo obnovljen, uključujući i dvorište, ogradu, i okolne trotoare…Ne zna se koliko je to koštalo. U medijima su se pojavljivale cifre od 30 do 50 miliona dinara, pa sve do 2,5 miliona evra.
Kad je nakon najnovijih izbora Ana Brnabić imenovana za predsednicu Skupštine, očekivalo se da će se nakon šest meseci, kako je po zakonu, iseliti iz Jovankine vile.
Međutim, zahvaljujući najnovijoj uredbi Vlade, Ana Brnabić ne mora da se seli, osim ako to sama ne odluči.
Jer, Vlada Srbije je odlučila da Jovankina vila neće više biti rezidencija. Tako je propisano izmenama Uredbe o nepokretnostima za reprezentativne potrebne Republike Srbije. Po novoj uredbi, ovoj vili je oduzet status rezidencije, a novim članom uredbe propisuje se njena nova namena – postaje reprezentativna zgrada za boravak predsednika Narodne skupštine.
Tako je problem selidbe rešen, a ni zakon nije prekršen.
Nikolićev presedan
„Vila u Beogradu u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića broj 75 određuje se za boravak i reprezentativne potrebe predsednika Narodne skupštine i prijem i boravak stranih gostiju Republike Srbije u okviru međunarodne saradnje Narodne skupštineˮ, stoji u izmenama uredbe koju je usvojila Vlada.
Primenjen je isti princip kao za Tomislava Niukolića koji je kao šef države pet godina živeo u predsedničkoj vili u Užičkoj 23. Nakon isteka mandata, on se iz te vile nije iselio i praktično je nezakonito živeo u njoj, sve dok Vlada nije promenila pomenutu uredbu.
U međuvremenu je postao predsednik Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinom, pa je objekat u Užičkoj 23 postao objekat „za boravak i reprezentativne potrebe predsednika Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinomi i prijem i boravak stranih gostiju Republike Srbije u okviru te saradnje“.
U svom vlasništvu Brnabić već ima stan na Dedinju, površine od 328 kvadrata.
Izvor: N1
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve